Biblioteka bliżej czytelnika

0

W Kobyłce działa biblioteka, która skupia się na potrzebach lokalnej społeczności i w dość ciekawy sposób promuje czytelnictwo. Sylwia Carzyńska, dyrektor kobyłkowskiej Miejskiej Biblioteki Publicznej, opowiedziała nam m.in. o tym, po jakie książki najczęściej sięgają czytelnicy. Jeśli zaś chodzi o plany biblioteki na najbliższe miesiące, to na pewno nie zabraknie ciekawych przedsięwzięć i atrakcji dla czytelników w każdym wieku.

Na początku roku Biblioteka Narodowa opublikowała raport dot. stanu czytelnictwa w Polsce. Wynikało z niego, że zaledwie 37 proc. Polaków czyta książki. Doszły mnie jednak słuchy, że mieszkańcy Kobyłki z roku na rok coraz chętniej sięgają po książki, a Miejska Biblioteka Publiczna w Kobyłce cieszy się dużym zainteresowaniem. Jak to jest z tym poziomem czytelnictwa w Kobyłce?(…)

Już w chwili obecnej mamy wzrost czytelnictwa w dziele dziecięcym, gdzie przybyło nam 135 nowych użytkowników a przeczytanych książek jest o 2 740 więcej niż w tym samym czasie rok temu i mówimy tu tylko o dziale dziecięcym. W przypadku dorosłych jest podobnie: więcej czytelników o około 115 osób i przeczytanych książek o ponad 1 300, a to dopiero połowa roku. Cieszy nas ogromnie, kiedy słyszymy od naszych czytelników, że są zadowoleni z księgozbioru biblioteki, że spełniamy ich oczekiwania kupując regularnie nowości wydawnicze, na bieżąco uzupełniając półki bestselerami.  Że lubią do nas przychodzić, bo pomagamy w doborze literatury, bo porozmawiamy i pożartujemy. My po prostu znamy już swoich czytelników, wiemy co kto lubi i jest nam miło, że czytelnicy polegają na naszej wiedzy i może w tym tkwi sekret naszego wysokiego poziomu czytelnictwa.

Czytelnicy z którego przedziału wiekowego stanowią większość wśród użytkowników Biblioteki Publicznej w Kobyłce? Czy po książki chętniej sięga młodzież? A może statystyki podwyższają osoby starsze? (…)

Zdecydowanie w przewadze jest grupa wiekowa z przedziału 25-44 lata, która stanowi 1/3 naszych czytelników, potem dzieci w wieku 6-12 lat, które czytają już samodzielnie i mają z tego ogromną przyjemność i te, które muszą czytać lektury. Dużą grupę stanowią dzieci w przedziale wiekowym do 6 lat, którym czytają rodzice. Mam wrażenie, że do tego stanu  przyczyniają się nasze wizyty z książkami we wszystkich kobyłkowskich przedszkolach (…)

Więcej na łamach Wieści

http://www.e-kiosk.pl/index.php?page=titleissues&id_title=154563

https://www.egazety.pl/marpan/e-wydanie-wiesci-podwarszawskie.html

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj