Operacje bariatryczne - nie wymóg a konieczność

Operacje bariatryczne – nie wymóg a konieczność

To nie przesada a fakt. W strukturze Szpitala Powiatowego w Wołominie funkcjonuje kilka oddziałów, które cieszą się doskonałą opinią nie tylko w powiecie, ale i w kraju. Coraz częściej zdarza się, że pomocy w sprawie szybkiego powrotu do zdrowia pacjenci upatrują właśnie tutaj. Mimo różnorakich kłopotów targających szpitalem od lat, mamy kilka specjalności lekarskich, których już nam zazdroszczą, albo zazdrościć będą niebawem.

O pracy oddziału chirurgii ogólnej, przeprowadzanych tu skomplikowanych zabiegach operacyjnych, zarówno przez byłego ordynatora dr Krzysztofa Górnickiego jak i obecnego dr Przemysława Ciesielskiego, mówi się więcej i głośniej poza granicami powiatu, niż w samym Wołominie. Doskonała praca młodego zespołu lekarzy dobrze wróży na przyszłość, bo ma z kogo czerpać i czerpie garściami, wzbogacając swoją wiedzę i doświadczenie nie tylko w Wołominie, ale daleko poza nim. Chirurgia ogólna jest jednym z oddziałów od zawsze kojarzonym z zabiegami ratującymi życie. Zajmuje się w dużej mierze pacjentami przyjmowanymi w ramach ostrego dyżuru – na co dzień lekarze wykonują operacje z zakresu jamy brzusznej: z powodu ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego, zapalenia pęcherzyka żółciowego, niedrożności przewodu pokarmowego, przedziurawienia wrzodu trawiennego. W oddziale wykonywane są również codziennie zabiegi planowe, zarówno z zakresu chirurgii ogólnej, jak i proktologii. Oddział, raptem 24-łóżkowy, w porównaniu z innymi szpitalami powiatowymi niewielki, zabezpiecza bardzo duży teren

Otyłość to choroba

Jak na oddział szpitala powiatowego, jego lekarze wykonują często skomplikowane operacje neurotraumatologiczne, w tym kraniotomie (otwarcie czaszki w celu ewakuacji krwiaka przymózgowego). W ostatnim czasie, choć po wielomiesięcznych przygotowaniach, przeprowadzono tu nowatorską jak na wołomińskie warunki, operację rękawowej resekcji żołądka techniką laparoskopową. Tym samym otwarto całkiem nową kartę w zakresie usług medycznych, świadczonych przez wołomińskich chirurgów.

Debiut i szpitalna gotowość

13 maja w Wołominie wykonano pierwszy zabieg rękawowej resekcji żołądka techniką laparoskopową, u 130-kilogramowego pacjenta. Asystował przy nim uznany specjalista dr Jakub Brągoszewski ze Szpitala Wojskowego przy ul. Szaserów w Warszawie. Do dziś pod jego nadzorem podobnych operacji wykonano łącznie 10 (kolejnych 20 pacjentów oczekuje na zabieg), co daje nadzieję, że do końca 2019 roku wykonanych zostanie 30 tego typu operacji, a w roku następnym 70. Plany wyglądają pięknie, ale czy są realne?

– Jak najbardziej tak. Przygotowania do rozpoczęcia programu chirurgicznego leczenia otyłości trwały od około roku. Już od kilku lat szpital posiadał część niezbędnego wyposażenia – m.in. nowoczesną kolumnę do laparoskopii oraz narzędzia operacyjne. Pozostały brakujący sprzęt – stół operacyjny, łóżko oraz wózek transportowy o udźwigu do 350 kg został zakupiony w ostatnich miesiącach przez nową dyrekcję szpitala. Na dzień dzisiejszy spełniamy wszystkie wymagania sprzętowe i formalne. Mamy „zielone światło” i możemy działać (…)

Więcej na łamach Wieści.

http://www.e-kiosk.pl/index.php?page=titleissues&id_title=154563

https://www.egazety.pl/marpan/e-wydanie-wiesci-podwarszawskie.html

(1) Comment

  1. Mariusz Florkiewicz

    Może i tak, nie przeczę... Ale na ten oddział najpierw trzeba trafić z SOR-u, a z tym - jak powszechnie wiadomo - już tak różowo nie jest...

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *