To czekanie jest ryzykowne

To czekanie jest ryzykowne

Kilkutygodniowe oczekiwanie na wyrys z rejestru gruntów to zdaniem osób zajmujących się nieruchomościami ewenement na skalę kraju. Takie terminy to jednak normalność w powiecie wołomińskim. Normalność dla urzędników, ale wielkie ryzyko dla klientów Starostwa.

Uwagę tygodnika Wieści na problem z uzyskaniem wyrysu z rejestru gruntów, potrzebnego m.in. do uzyskania kredytu na zakup nieruchomości zwrócili doradcy kredytowi. Jak mówią, mając styczność z klientami decydującymi się na zakup nieruchomości w różnych częściach kraju wiedzą, że w większości urzędów/wydziałów geodezji w różnych miastach w Polsce takie dokumenty jak wypis i wyrys z rejestru gruntów wydawane są petentom od ręki – jednak nie w Wydziale Ewidencji Gruntów i Budynków w powiecie wołomińskim. Tu urzędnicy starostwa każą czekać na wyrys 2-3 tygodnie. Potwierdzają to kupcy pewnej nieruchomości na terenie powiatu, którzy niedawno starali się o taki dokument. – Szczerze mówiąc, jest to szokująca informacja dla klientów, ponieważ czekania na 2 dokumenty w procesie kredytowym może zniweczyć całą transakcję i doprowadzić do tego, że mieszkańcy nie będą mogli zakupić wymarzonej nieruchomości. (…)

Więcej na łamach Wieści.

http://www.e-kiosk.pl/index.php?page=titleissues&id_title=154563

https://www.egazety.pl/marpan/e-wydanie-wiesci-podwarszawskie.html

(5) Comments

  1. mark

    Pamiętam - kilkanaście dobrych lat temu jak znajomy w Grodzisku prosiło wyciąg z ksiąg wieczystych. Poszedł, poprosił- i dostał po godzinie. Wtedy , we wołminie- to był proces.... dwutygodniowy chyba. W każdym bądz razie o dostaniu takiego świstka od ręki - można było zapomnieć bo marzyć- też odpadało.

  2. Kodeks

    Zgodnie z kodeksem postępowania administracyjnego urząd ma czas na wykonanie takiego dokumentu 30 dni więc dwa tygodnie to bardzo dobry wynik :)

  3. Didi

    Przecież to mapka każdy sobie myśli wydruk z komputera, ale że granicę z digitalizacji nieustalone, niezgodności w zakresie użytkowników pomiędzy mapa a danymi z egib to już nikt nie bierze pod uwagę, a jak trzeba opisać różności na wypisie by zaktualizować dane w kw to przecież nic, nie mówiąc o najściu geodety by zaktualizować dane w ewidencjic... A około 50 podobnych wniosków to same się zrobią bez zadanej analizy... Szkoda że przy wypełnianiu wniosków każdy już taki szybki nie jest a narzeka że tyle trzeba czekać na dokumenty

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *