Odkręcasz kran, wzrasta opłata za śmieci

11

Wołomin nie radzi sobie z nieuczciwymi mieszkańcami, którzy wykazują niższą liczbę domowników, dlatego potrzebne są kolejne korekty stawek opłat za śmieci dla tych, którzy uczciwie płacą. Tak wynika z tłumaczeń władz miasta i radnych, którzy postanowili w czwartek, że po raz kolejny w tym roku zmieni się stawka za śmieci – od lipca będzie liczona na podstawie zużytej wody.

Według wyjaśnień władz miasta, mieszkańcy nieuczciwie podają liczbę osób zamieszkujących w lokalu mieszkalnym, poza tym produkują coraz więcej śmieci. Ponieważ nie ma możliwości wejścia do domów i sprawdzenia kto w nich mieszka, konieczne jest obliczenie ceny za wywóz odpadów w inny sposób. (…)

W czasie czwartkowych obrad mieliśmy wrażenie, jakby uchwała ws. metody ustalenia opłaty za zagospodarowanie odpadami komunalnymi i ustalenia wysokości tej opłaty, tworzona była do ostatniej chwili. Przed sesją ustalano, czy do wyliczeń opłaty posłuży stan licznika w oparciu o zużycie od czerwca do listopada 2019 r. czy całego roku. Wbrew wcześniejszym informacjom nowymi opłatami obciążono też tylko mieszkańców budynków wielorodzinnych. Na kilka chwil przed głosowaniem zmianie uległa także… kwota bazowa! Radni zdecydowali, by miesięczna stawka opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi wyniosła 10 zł/m3 zużytej wody, a nie jak zapisano w proponowanej uchwale – 11 zł. W przypadku braku segregacji w konkretnym bloku kara będzie wynosiła dwukrotność naliczonej kwoty. Przy wyliczeniach miasto będzie brało pod uwagę średnie całkowite zużycie pobranej wody z zeszłego roku w m3 x stawka.

Sczytywane będzie wyłącznie zużycie z licznika głównego na nieruchomości, a nie poszczególnych lokali. Jak mówił zaproszony ekspert, to wspólnota będzie dokonywała rozliczenia szczegółowego i jak mówił zaproszony na sesję doradca, wspólnota lub spółdzielnia zdecyduje czy rozliczać lokatorów od liczby osób w mieszkaniu, metrażu czy wody. (…)

Więcej na łamach Wieści.

http://www.e-kiosk.pl/index.php?page=titleissues&id_title=154563

https://www.egazety.pl/marpan/e-wydanie-wiesci-podwarszawskie.html

11 KOMENTARZE

 1. No to spółdzielnia ma teraz nie lada problem. Miasto zrzuciło z siebie odpowiedzialność. Co zrobią leśne dziadki z al Niepodległości???? Powiem Wam: każą nam płacić śmieci „z góry” w czynszu zgodnie z deklaracją osobową dla mieszkania (1 osoba to 4m3 miesięcznie – czyli 40 zł za osobę miesięcznie !!!!!!). Czyli na koniec roku, po porównaniu z faktycznym zużyciem wody, będa jeszcze większe nadpłaty.

 2. Nie wszyscy radni głosowali za podwyżka. Radni Radwan chcą kolejnych podwyzek reszta jest przeciw. Burmistrz chce spłacać dlug który zrobiła naszym kosztem jak tak można

 3. To kolejna podwyżka przemycona pod płaszczem zmiany sposobu naliczania opłat za śmieci. To już 3 podwyżka w ciągu ostatnich 18 miesięcy zafundowana przez „pozytywnych”. Pamiętajcie przy kolejnych wyborach, kto jak głosował.

 4. Czyli opłaty będą przeliczane jak w stolicy.
  No – i bardzo dobrze !!!!
  A w związku z tym – że przeliczniki mamy jak w Wawie, to ja mam kilka pytań do Pani burmistrz:
  Kiedy doczekamy sie linii autobusowej ZTM- jak w Warszawie?
  Kiedy doczekamy sie kolejki SKM- bo w Warszawie jest?
  Kiedy doczekamy sie normalnej klasy drogi 634 – bo ze wszystkich satelitów do Warszawy idzie dwupasmówka?
  Kiedy doczekamy sie internetu- jak w Warszawie- bo wszyscy podatnicy zapłacili już za jeden internet 3 miliony- i nie działa- choć odbiór instalacji zrobiony???
  No to – kiedy, Pani burmistrz? Bo skoro rozliczacie nas po warszawsku- to mamy prawo oczekiwać od was – samorządowców- nakładów na inwestycje i inwestycji oraz udogodnień- jak w Warszawie

 5. Dziś w czasie pandemii gdzie zużycie wody automatycznie wzrasta w każdym gospodarstwie domowy bo: częściej pierzemy wierzchnie okrycia po powrocie do domu, odkażamy artykuły które możemy odkazić a następnie myjemy, odkażamy sprzęt domowy i następnie myjemy bu zniwelować ostry zapach odkażacza i ogólnie zużycie wody jest większe to ludzie zarządzający wykorzystają to bo dla nich będzie więcej kasy. No cóż szanowni czytelnicy myślę że nie powinniście być zaskoczenia. Przecież ktoś na nich głosował.

 6. Zużywam 2 m/3 miesięcznie wody. Mieszkam sam w bloku. Będę płacił 20 zł. Jeśli nie wypiję 8-u piw to opłatę za śmieci będę miał za darmo.

 7. Dał nam przykład pan Trzaskowski jak dymać mieszkańców mamy!
  Marsz marsz – barany
  Macie co chcecie c…my

  Ot taka parafraza…
  Trzeba był jeszcze bardziej ochoczo głosować na Struzików, Radwanowe i innych z „zaklętego kręgu”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj