Urlop w Polsce, czyli turystyka 500+

0

 

Urlop w Polsce, czyli turystyka 500+

Niespodziewana pandemia koronawirusa zamroziła na kilka miesięcy wiele sfer naszego życia. Większość z nas została w domu, a ograniczenia wydatków i obostrzenia sanitarne zablokowały część gospodarki. Jedną z branży, która poniosła najbardziej dotkliwe straty, jest branża turystyczna. Próbą ratowania pensjonatów, hoteli, restauracji i innych przedsiębiorstw stały się bony turystyczne. Tak zwana turystyka 500+ ma być też wsparciem dla budżetów Polskich rodzin. Na jakich zasadach są przyznawane i na co można je przeznaczyć?

Na jakich zasadach przyznawane są bony turystyczne 500+?

Turystyka 500+ to nieopodatkowany dodatek, który można wykorzystać w celach turystycznych. Na bony turystyczne przyznawane w ramach tego świadczenia nie mogą jednak liczyć wszyscy. Bon przydzielany będzie na każde dziecko w rodzinie. Jeśli rodzina jest wielodzietna, na każdego małoletniego przysługuje 500 złotych do wykorzystania. Na przyznawanie świadczenia nie ma wpływu dochód rodziny czy miejsce zatrudnienia rodziców.

Świadczenia będą przyznawane już na przełomie lipca i sierpnia 2020 roku. Będzie można skorzystać z tych środków do końca marca 2022 roku, zatem czasu jest sporo. Warto pamiętać, że bon może być wykorzystany na usługę świadczoną na rzecz dziecka, a nie rodziców. Można natomiast skorzystać ze świadczenia w sytuacji, kiedy dziecko będzie uczestnikiem pobytu, ale z uwagi na jego wiek za pobyt nie jest pobierana żadna płatność. Wówczas bon pokryje koszt wypoczynku rodziców.

Lista placówek, które będą obsługiwały bony turystyczne na razie jest budowana. Docelowo ma zawierać aż 100 tysięcy podmiotów, a przedstawiciele branży turystycznej mogą zgłosić się w dowolnym momencie. Na stronach rządowych będzie można znaleźć oferty zweryfikowanych przedsiębiorców, którzy honorują wspomniane bony turystyczne. Świadczenie można uzyskać, korzystając z profilu zaufanego w PUE. Na nasze żądanie za pośrednictwem wiadomości tekstowej przydzielany będzie numer, który należy okazać wybranemu podmiotowi.

Wczasy nad morzem, czy ferie w górach?

Dotychczas nie wszyscy turyści lubili spędzać urlop w naszym kraju. W poszukiwaniu ciekawych atrakcji i pewnej pogody większość rodaków wybierała się za granicę. Tanie bilety lotnicze także wpływały na większą popularność wczasów zagranicznych. Tymczasem bony turystyczne można realizować tylko na obszarze naszego kraju. Środki ze świadczenia turystyka 500+ niekoniecznie trzeba przeznaczyć na kolonię dla dzieci. Mogą być wsparciem dla rodzin, które chcą spędzić urlop wspólnie i okazją na zwiedzenie nietypowych miejsc w naszym kraju.

Latem głównym kierunkiem nie muszą być nadmorskie promenady w popularnych i tłocznych kurortach. Osoby, które nie lubią tłumów turystów, a lubią korzystać z kąpieli, powinny zdecydować się na Mazury. W Krainie Tysiąca Jezior łatwo można znaleźć miejsca oddalone od głównych centrów turystycznych. Bony turystyczne mogą pomóc opłacić pobyt w dobrym hotelu lub mniejszych domkach wypoczynkowych. Dla osób ceniących sobie kontakt z przyrodą jeszcze ciekawszym rozwiązaniem będą ośrodki agroturystyczne.

Świadczenie turystyka 500+ można realizować także podczas ferii zimowych. Alternatywą dla zagranicznych kurortów i zatłoczonego Zakopanego, mogą być miejscowości z Beskidzkiej Piątki. Brenna, Istebna, Szczyrk, Ustroń i Wisła oferują wiele atrakcji, włącznie z nowoczesnym szczyrkowskim kompleksem narciarskim. Innym interesującym miejscem, w którym można wykorzystać bony turystyczne, jest rejon Gór Stołowych w pobliżu miejscowości Duszniki-Zdrój na Dolnym Śląsku. Każdej zimy na turystów czekają tu dobrze przygotowane trasy biegowe i bazy turystyczne.

Same bony turystyczne z pewnością nie odbudują branży, ale na pewno będą dla niej impulsem. W większości przypadków wraz z dziećmi na wczasy wybiorą się także ich rodzice i bliscy. W ten sposób całościowy koszt będzie większy, co przyniesie wymierny zysk hotelom i pensjonatom. Dodatek do wczasów będzie też argumentem za tym, żeby urlop spędzić w kraju. Dla niektórych to być może jedyna okazja na to, żeby lepiej poznać nasz malowniczy kraj.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj