Czy ksiądz może odmówić?

3

Co jakiś czas do naszej redakcji zgłaszają się rodzice dzieci, którym ksiądz odmówił udzielenia sakramentu chrztu św. Ostatnie takie zdarzenia miało miejsce w jednej z zielonkowskich parafii.

Jak poinformował nas Czytelnik, ksiądz omówił jego dziecku udzielenia chrztu z powodu braku ślubu kościelnego rodziców. Czy miał do tego prawo?

Okazuje się, że tak. Według Prawa Kanonicznego proboszcz parafii ma prawo nie udzielić chrztu, ale tylko ze względu na „brak nadziei na katolickie wychowanie dziecka”. Zapis 868 w kanonie Kodeksu Prawa Kanonicznego mówi wprost: „do godziwego ochrzczenia dziecka wymaga się, aby istniała uzasadniona nadzieja, że dziecko będzie wychowane po katolicku; jeśli jej zupełnie nie ma, chrzest należy odłożyć zgodnie z postanowieniami prawa partykularnego, powiadamiając rodziców o przyczynie”. (…)

Jak czytamy w dokumencie, w przypadku par nie związanych węzłem sakramentalnym, niezależnie, czy z powodu przeszkód czy własnych decyzji, zobowiązuje się ich oraz rodziców chrzestnych do wyrażonego na piśmie zobowiązania się do katolickiego wychowania dziecka. (…) „Proboszcz zatem może nie zgodzić się na chrzest tylko wtedy, jeśli rodzice dziecka nie wyrażają żadnej nadziei na katolickie kształtowanie swojego potomstwa bądź w ogóle się mu sprzeciwiają.”- czytamy w opracowaniach prawnych KK. (…)

Więcej na łamach Wieści.

http://www.e-kiosk.pl/index.php?page=titleissues&id_title=154563

https://www.egazety.pl/marpan/e-wydanie-wiesci-podwarszawskie.html

3 KOMENTARZE

  1. Papirus – a czytać ze zrozumieniem umiesz są różnego rodzaju przyczyny nie zawierania małżeństwa przez ludzi. Ale skoro chcą chrztu i zgłosili się o ten sakrament to znaczy że bez względu na własna sytuację chcą dziecko w wierze katolickiej wychowywać.
    Z autopsji wiem ze to tylko i wyłącznie w dobra wola księdza ze o grubości koperty nie wspomnę i wszystko idzie załatwić. Ale czy tak być powinno ? Nie tak naucza Papież Franciszek.

  2. Argument o grubości koperty jak zawsze pojawiające się w tego typu postach – bez znajomości konkretnej sytuacji i prawdziwej – szczegółowej przyczyny odmowy… Tyle w temacie…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj