Księga wieczysta mieszkania – co zawiera, kiedy warto sprawdzić?

0

Należyta staranność przy zakupie lub wynajmie mieszkania wiąże się z zaglądnięciem do księgi wieczystej.

Czym jest księga wieczysta

Księga wieczysta stanowi rejestr publiczny – możemy w niej znaleźć podstawowe i najbardziej istotne informacje, które dotyczą danego mieszkania oraz jego właścicieli. W księdze wieczystej znajdziemy zapisy między innymi o tym, kto ma prawo do mieszkania, czy ciążą na nim jakieś zobowiązania – na przykład hipoteka.

Do dokumentu warto zajrzeć za każdym razem, kiedy chcemy ustalić stan prawny nieruchomości. Może to mieć miejsce w związku ze sprzedażą, kupnem czy też wynajmem mieszkania. Dzięki księdze wieczystej dowiemy się, czy na mieszkaniu nie ciążą zobowiązania, które sprawią, że nabędziemy nieruchomość z długami. Warto mieć też na uwadze, że zdarza się, iż w przypadku postępowania spadkowego, spadkobiercy nie wiedzą o sobie nawzajem – wtedy też księga wieczysta pozwala ustalić, kto faktycznie jest właścicielem danego mieszkania i w jakiej części należy ono do niego. Księga wieczysta jest też przydatna, kiedy wynajmujemy od kogoś mieszkanie – warto wiedzieć, czy osoba wynajmująca jest faktycznie właścicielem nieruchomości.

Informacje zawarte w księdze wieczystej

Każda księga wieczysta ma cztery działy. W pierwszym z nich – „Oznaczenie nieruchomości” i „Spis praw związanych z własnością”, znajdziemy między innymi dane dotyczące lokalizacji i parametrów mieszkania oraz oznaczenie praw związanych z prawem własności. Dział II – „Własność” zawiera wszelkie informacje o właścicielu bądź użytkowniku wieczystym nieruchomości (tj. imię i nazwisko, imiona rodziców, PESEL). Kolejny dział „Prawa, roszczenia i ograniczenia” ujawnia prawa rzeczowe i osobiste związane z mieszkaniem – jeśli zostały ustanowione. Natomiast na końcu księgi wieczystej, w ostatnim dziale szukać możemy wszystkiego, co dotyczy ewentualnej hipoteki. Ma ona szczególne znaczenia z punktu widzenia długów, które mogą ciążyć na mieszkaniu.

Warto wspomnieć również, że księgami wieczystymi rządzą określone zasady. Jedną z nich jest zasada jawności – oznacza ona, iż każdy może zapoznać się z treścią interesującej go księgi wieczystej, musi jednak znać jej numer. Nie dla wszystkich jednak dostępne są akta – dokumenty, na podstawie których dokonano wpisów w księdze. W celu przejrzenia ich należy wykazać interes prawny. Na podstawie kolejnej zasady, jaką rządzi księgami, jeżeli nastąpi rozbieżność pomiędzy stanem rzeczywistym a danymi, które znajdziemy w księdze – stan z księgi jest rozstrzygający. W związku z powyższym, w przypadku, gdy dojdzie do sporu sądowego, sąd będzie brał pod uwagę, czy strony wykazały się należytą starannością, której przejawem jest między innymi uważne przejrzenie ksiąg wieczystych.

Jak dotrzeć do numeru księgi wieczystej

Księga wieczysta prowadzona dla danego mieszkania ma indywidualny, niepowtarzalny numer. Jego znajomość pozwala sprawdzić treść dokumentu. Można to zrobić bezpłatnie za pomocą oficjalnej przeglądarki Ministerstwa Sprawiedliwości. W przypadku, gdy numer księgi nie jest nam znany, warto skorzystać ze wskazówek dostępnych na stronie Ksiegi-wieczyste.org. Na portalu znajdziemy informacje o tym, jak znaleźć numer KW korzystając z numeru działki lub adresu nieruchomości. Dzięki temu, będziemy w stanie potem bez trudu zajrzeć do „biblii” mieszkania, jaką jest księga wieczysta.

Zdjęcie: pixabay.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj