Jak urządzić małą łazienkę z prysznicem bez brodzika?

Jak urządzić małą łazienkę z prysznicem bez brodzika?

Przeglądając katalogi z projektami łazienek coraz częściej napotykamy na te  z prysznicami bez brodzika. To nowoczesne rozwiązanie nie tylko świetnie wygląda na zdjęciu, ale jest również niezwykle funkcjonalne. Idealnie sprawdzi się w małej łazience. Czyszczenie takiego prysznica zajmuje niewiele czasu i nie jest zbyt pracochłonne. Ścianki prysznica tworzone są przez ściany, na których wyłożone zostały płytki a jeszcze do niedawna niezastąpiony brodzik ustępuje miejsca odpływowi zamontowanemu w podłodze. Koniec ze schematami! Zapraszamy do lektury artykułu, w którym przedstawimy Ci zalety posiadania natrysku wnękowego w swojej łazience.

Standardowo znaczy nudno

Urządzając łazienkę pierwsze co robimy to kupujemy niezbędną armaturę. Sięgając do standardowych, powielanych od wielu lat rozwiązań, rozglądamy się za wanną lub prysznicem – koniecznie z brodzikiem. Rozważamy rożne dostępne opcje: rodzaj szkła, profile, sposób w jaki otwierają się drzwi. Z dostępnych na rynku modeli bez problemu wybierzemy taką, która spełnia praktycznie wszystkie nasze oczekiwania. Należy jednak pamiętać, że w parze z komfortem, przestronnością i nowoczesnym wyglądam idzie zawsze wysoka cena. Ale czy musi tak być? Teraz w modzie jest praktyczność oraz minimalizm, dlatego coraz więcej z nas decyduje się na zakup prysznica bez brodzika a zamiast tego aranżujemy całą strefę prysznicową. Takie rozwiązanie łączy w sobie wygodę i walor estetyczny.

Prysznic bez brodzika – co zyskujemy?

Remont łazienki nigdy nie należy do najtańszych. Większość Polaków remont łazienki robi raz na kilka bądź kilkanaście lat. Tym bardziej należy skupić się na stosowaniu najnowocześniejszych, najbardziej wygodnych i estetycznie wyglądających rozwiązań. Jeżeli zastosowane przez nas rozwiązanie jest przestarzałe już teraz, to co dopiero za kilka lat? Wygląd łazienki jest dla nas coraz bardziej istotny. Funkcja praktyczna jest wiodąca i to ona wiedzie prym w procesie podejmowania decyzji remontowych jednak traktowana jeszcze nie tak dawno po macoszemu funkcja estetyczna zdecydowanie przestała pełnić rolę drugorzędną. Najlepszym ich połączeniem jest powierzchnia prysznicowa harmonijnie wkomponowana w płaszczyznę podłogi. Takie rozwiązanie jest uosobieniem komfortu i higieny na najwyższym poziomie.

Brak brodzika to również brak niebezpiecznego progu, który zwłaszcza w sytuacji, gdy a łazience jest mokro stanowi realne zagrożenie. Warto zatem zadbać o bezpieczeństwo swoje i wszystkich domowników decydując się na wejście bezprogowe, które idealnie sprawdzi się, jeśli w domu są małe dzieci lub osoby starsze, mogące mieć problem z pokonaniem progu brodzika. To rozwiązanie sprawdzi się doskonale nawet w niewielkiej łazience, doda jej przestronności i pozwoli na swobodę w kształtowaniu pozostałej przestrzeni.

Czy w każdej łazience można zaaranżować natrysk wnękowy?

To, czy w danej łazience można zaaranżować prysznic bez brodzika zależy w głównej mierze od grubości posadzki. Jeżeli jest zbyt cienka to nie będzie możliwe wykonanie spadku o odpowiednim kącie nachylenia. Nie będzie również miejsca na zainstalowanie odpływu oraz syfonu. To właśnie grubość posadzki jest czynnikiem decydującym o tym, czy Twoja łazienka nadaje się, by zaaranżować w niej prysznic bez brodzika. Jeśli mamy do czynienia z nowym mieszkaniem to już w momencie jego budowy powinno się sprawdzić czy będzie to możliwe. W przypadku domów sprawa wygląda zdecydowanie lepiej, ponieważ istnieje znacznie więcej rozwiązań możliwych do zastosowania a co za tym idzie większa szansa, że w Twojej łazience znajdzie się bezprogowy natrysk wnękowy.

Kolejną konieczną do podjęcia decyzją jest ta o rodzaju podłoża. Mamy co najmniej dwie możliwości:

  • duże płytki – odpowiednio przycięte umożliwiają spływ wody do odpływu
  • mozaika – spadek jest na niej praktycznie niezauważalny

Za dużymi płytkami przemawia mniejsza liczba fug, jednak należy być przygotowanym na widoczne załamania na posadzce. Mozaika skutecznie niweluje te załamania, ale czyszczenie fug wymaga przy niej zdecydowanie więcej czasu i pracy. Kolejną kwestią wartą rozważenia są płytki antypoślizgowe. Należy pamiętać, że polerowane płytki łazienkowe są bardzo śliskie, gdy stoi na nich woda.

 

(1) Comment

  1. Prevex

    Ze względu na to, że na instalatora zawsze mogą czekać różne wyzwania przy montowaniu odpływu, a dla użytkownika ważne jest: -odpowiedni przepływ, żeby woda nie stała , - łatwość wyczyszczenia odpływu (najlepiej, gdyby był czyszczony od góry, wtedy jesteśmy w stanie zachować najwyższą higienę) - ruszt, który będzie pasował do kafelków oraz nie opatrzy się za szybko warto postawić na nowoczesny, multiregulowany odpływ EasyLine. Ma to, co produkty z najwyższej półki... i lepsza cenę ;)

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *