Styl rustykalny – romantyzm dla wybrednych

Styl rustykalny – romantyzm dla wybrednych

Styl rustykalny jawi się jako swojski, przytulny, nieco staroświecki. W istocie taki jest, bo ukształtował się na przełomie XIX i XX wieku i do dziś bardzo mocno trzyma się pierwotnego kształtu. Mimo wybitnie wiekowych korzeni jest bardzo często wykorzystywany we współczesnych wnętrzach.

Styl rustykalny – wiejska chata i stylowy dworek w nowoczesnej wersji

Ponieważ styl rustykalny rozwijał się równolegle zarówno w domach bogatych mieszczan, jak i ubogich wieśniaków, dziś trudno jednoznacznie określić, która jego wersja jest jedyną słuszną. Tak w jednym, jak i drugim przypadku we wnętrzach rządzi drewno. W wiejskich chatach były to po prostu ściany z bali, często surowych, w bogatszych domach surowe drewniane filary, belki podsufitowe i drewniane wykończenia na tle białych ścian. Dziś możemy wybierać między wiejską prostotą a mieszczańską elegancją lub postawić na coś pośredniego – bardzo często w rustykalnych wnętrzach ściany są wyłożone drewnianymi panelami lub boazerią, której jednak daleko do tej z końca lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku.

Styl rustykalny – meble i wyposażenie „jak u babci”

Jest coś, czego styl rustykalny absolutnie nie toleruje. To wszelkie tworzywa sztuczne. Tu nawet zasłony do salonu nie mają prawa być uszyte z mikrowłókna – zdecydowanie lepiej sprawdzi się bawełna, welur, welwet lub żakard.

Jeśli chodzi o meble, to tylko drewno ma rację bytu. Najlepiej surowe, niemalowane – z widocznymi słojami, spękaniami, „przypadkowymi” wypaleniami. Styl rustykalny jest zaprzeczeniem idealizmu – tu nic nie wygląda idealnie, aczkolwiek nic nie jest dziełem przypadku.

Wyposażenie wnętrz rustykalnych nieco odbiega od pierwowzoru, bo raczej trudno wstawić do mieszkania kaflowy piec. Nie uciekniemy od nowoczesnych grzejników, armatury i ceramiki łazienkowej itp. Możemy jednak postarać się wybrać tradycyjne wzornictwo – np. kran z kurkami zamiast nowoczesnej fotokomórki.

Kuchnia rustykalna ma prawo być urządzona nowocześnie, aczkolwiek – o ile to możliwe – warto kupić większość urządzeń do zabudowy. Nie będą kuły w oczy nowoczesnością. Nowoczesny wydźwięk można złagodzić także typowo babcinymi dekoracjami. Zasłony mogą (i nawet powinny) być w kolorowe kwiatki, nie zawadzi doszycie im falbanki. Zamiast firanek można powiesić zazdrostki.

Styl rustykalny – dekoracyjne dodatki, które uczynią wnętrze przytulnym i romantycznym

Charakterystyczne dla stylu rustykalnego są dekoracyjne dodatki ręcznie robione lub na takie wyglądające. Plecione chodniczki, haftowane makatki, dzianinowe narzuty, zdobione poszewki na poduszki 40×40, sezonowe zielniki – to wszystko są znaki szczególne stylu rustykalnego.

I jest jeszcze jedna rzecz, której w salonie rustykalnym nie może zabraknąć. Stół powinien być przykryty obrusem, a na nim powinien stać wazon z kwiatami. To właśnie kwiaty wnoszą do wnętrza nutę romantyzmu, o który w salonie rustykalnym niezwykle łatwo. Ten styl, dzięki silnemu przywiązaniu do tradycji, opiera się zimnej nowoczesności. Zaprasza do sentymentalnej podróży w czasie, jednocześnie nie pozbawiając nowoczesnych wygód. Jest połączeniem starodawnego piękna i nowoczesnego komfortu. Jest też bardzo nastrojowy, w takim wnętrzu łatwo o wyczarowanie iście magicznej atmosfery.

 

No Comments

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *