Jak uszyć firany - podpowiadamy krok po kroku

Jak uszyć firany – podpowiadamy krok po kroku

Szycie firan jest trudne? Niekoniecznie, jeśli tylko mamy w domu odpowiednio dużo miejsca, na pewno sobie poradzimy. Zobacz, jak wziąć miarę na firany i o czym pamiętać przy ich szyciu.

Jak wziąć miarę na firany

Ostateczna długość i szerokość firany nie jest tożsama z wymiarem tkaniny, z którego tę firanę uszyjemy. Warto o tym pamiętać, bo znajomość wymiarów okna to zdecydowanie za mało. Właściwie okna w ogóle nie trzeba będzie mierzyć. Zamiast tego warto zmierzyć szerokość karnisza oraz odległość od środka drążka karnisza do podłogi. Jeśli firany mają być krótsze, to mierzymy do tego miejsca, w którym firanka będzie się kończyła. Najczęściej wypada to na linii parapetu lub kilka centymetrów niżej. Trzeba jednak od razu powiedzieć, że krótkie firanki nie są tak efektownie jak długie. Jeśli tylko jest to możliwe, lepiej uszyć długie firany. Będą wyglądały zdecydowanie bardziej stylowo, zwłaszcza jeśli będzie im towarzyszyła odpowiednio dobrana narzuta na narożnik.

Szerokość firany jest wielokrotnością szerokości karnisza. To, jak duża będzie szerokość, zależy od tego, jak mocno zechcemy zmarszczyć firanę. Przy drobnych marszczeniach będzie to zaledwie dwukrotność, przy gęstych nawet czterokrotność. Przy czym warto pamiętać, że im bardziej zdobiona tkanina, tym mniejsze marszczenie powinniśmy zastosować. Dzięki temu wzór znajdujący się na firance będzie lepiej widoczny.

Do wymierzonej długości i szerokości tkaniny trzeba dodać przynajmniej po 20 cm na zakładki, które ładnie wykończą brzegi. Nie można też zapomnieć o sposobie upinania tkaniny na karniszu, bo to też ma wpływ na wymiar firany.

Jak upiąć firany na karniszu

Jest kilka sposobów na mocowanie firan na karniszu. To, w jaki sposób będziemy upinać naszą firanę, jest bardzo ważne i trzeba to ustalić przed jej uszyciem. Sposób upinania firany na karniszu ma bezpośredni wpływ na jej długość. Firany na przelotkach i firany na flexach są o kilka centymetrów dłuższe niż firany na żabkach lub agrafkach. Jeszcze inaczej wygląda kwestia firan na szelkach, tu ostateczną długość firany wyznacza długość szelki. Im dłuższa szelka, tym krótsza będzie firana.

Przy braniu miary na firany na przelotkach lub flexach do pobranego wymiaru trzeba dodać około trzy centymetry. Jeśli wieszamy firany na żabkach lub agrafkach mierzymy odległość od agrafki (żabki), do podłogi.

Jeśli zdecydujemy się na szynę sufitową zamiast karnisza, trzeba zmierzyć odległość od sufitu do podłogi i odjąć około 2 cm. Na szynie nie da się powiesić firany na przelotkach ani na flexach. W grę wchodzą jedynie żabki lub agrafki.

Jak wybrać tkaninę na firany

Wybór tkaniny na firany w dużej mierze podyktowany jest stylem wnętrza, w którym ona zawiśnie. Ażurowe i żakardowe firany sprawdzą się we wnętrzach stylizowanych na stare: retro, rustykalnych, angielskich, francuskich, a także boho.

Gładka markizeta lub tiul to propozycja do nowoczesnych wnętrz.

Szlachetny jedwab lub len dobrze sprawdzą się w salonie lub sypialni, ale raczej nie w kuchni i nie w pokoju dziecinnym.

Jeśli nie chcemy mieć problemu z praniem, najlepiej postawić na bawełnę lub mikrowłókno – te tkaniny dobrze znoszą pranie w pralce.

Gdzie można kupić firany na wymiar

Szycie firan w warunkach domowych może być kłopotliwe – nie zawsze na stole znajdzie się odpowiednio dużo miejsca na zwój tkaniny. Nawet biegła w sztuce szycia pani domu może polec przy szyciu firan i nie ma w tym nic wstydliwego. Na szczęście firany na wymiar można zamówić w wielu sklepach stacjonarnych i internetowych. Plusem takiego rozwiązania jest to, że można od razu zamówić montaż flexów lub przelotek oraz wszycie taśmy marszczącej.

No Comments

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *