Magia Lazurowego Wybrzeża – poznajcie ten niezwykły region Francji.

0
Lazurowe Wybrzeże (Francuska Riwiera) to niesamowity pas wybrzeża, charakteryzujący się pięknymi piaszczystymi plażami, śródziemnomorskim klimatem oraz łagodną pogodą. Słońce świeci tam przez ponad 300 dni w roku, dlatego na południe Francji każdego roku ściągają miliony turystów z całego świata. Nic dziwnego, bo poza ewidentnymi walorami, sprzyjającymi plażowaniu i korzystaniu z uroków ciepłego morza, każdy znajdzie tam coś dla siebie. Jest to wymarzone miejsce dla zwolenników kąpieli słonecznych, jak i osób preferujących bardziej aktywne formy wypoczynku. Z wizyty na Lazurowym Wybrzeżu usatysfakcjonowani będą z pewnością miłośnicy zabytków, amatorzy francuskiej kuchni, jak i osoby interesujące się sztuką, a w szczególności filmem.

Francja we własnym zakresie, czy z biurem podróży?

Południe Francji, a przede wszystkim region Côte d’Azur, obfituje w tyle niezwykłych miejsc, że nie sposób ich wszystkich zwiedzić podczas weekendowego wypadu. Co prawda, można się tam dostać, rezerwując tanie loty do Nicei, jednak zdecydowanie lepszą propozycją jest oferta biur podróży i objeżdżające całe Lazurowe Wybrzeże wycieczki

. Organizując wyjazd we własnym zakresie, z pewnością nie starczy czasu na dotarcie do wszystkich najsłynniejszych zakątków. Tymczasem, wykupienie objazdówki daje pewność, że na liście zwiedzania znajdzie się każde wyjątkowe miejsce.

Najsłynniejsze miejsca Francuskiej Riwiery

Niezależnie od tego, czy jest się frankofilem, czy kraj ten jest nam mniej znany, każdy z pewnością słyszał o takich miejscach jak Cannes, Nicea, Saint-Tropez, czy Monte Carlo. To właśnie w tych miejscowościach usytuowane są największe atrakcje Lazurowego Wybrzeża.

Cannes i Saint-Tropez – miasta kina

Cannes to piękny nadmorski kurort, który słynie przede wszystkim z Międzynarodowego Festiwalu Filmowego, który odbywa się w tym mieście regularnie od roku 1946. Pałac Festiwalowy jest punktem obowiązkowym na liście wszystkich wycieczek. Mając odrobinę szczęścia, podczas pobytu w Cannes można natknąć się na gwiazdy filmowe lub milionerów korzystających z uroków Morza Śródziemnego i wypoczywających na przycumowanych w marinie luksusowych jachtach. Ale Cannes to także urokliwa starówka na wzgórzu, z którego rozpościera się panorama miasta. Inną miejscowością kojarzącą się nierozerwalnie z filmem jest niewielkie Saint-Tropez, znane głównie za sprawą serii o żandarmie z Louisem de Funèsem oraz klasyki kina – filmu pod tytułem „I Bóg stworzył kobietę”, z Brigitte Bardot w roli głównej.

Uroki Nicei

Nicea jest drugim po Paryżu, najchętniej odwiedzanym miastem Francji. Słynie na świecie głównie z ciągnącej się wzdłuż wybrzeża na 7 kilometrów Promenady Anglików, gdzie – poza deptakiem – zlokalizowane są eleganckie hotele i sklepy słynnych projektantów mody. Przebywając w Nicei, warto zapuścić się na miejskie targowisko Cours Saleya, gdzie można nabyć specjały lokalnej kuchni, warzywa, owoce, ryby i frutti di mare.

Zapierające dech w piersiach Monte Carlo

Monte Carlo to najbardziej ekskluzywna część Księstwa Monako. Wizyta w tym niepowtarzalnym miejscu jest okazją do posmakowania luksusu, znanego jedynie z baśni lub filmów. To właśnie tutaj swoje rezydencje mają miliarderzy, a nieruchomości w tym niewielkim zakątku należą do najdroższych na świecie. Monte Carlo kojarzy się przede wszystkim ze słynnym kasynem, uwiecznionym w filmie o Jamesie Bondzie „Casino Royal”. Będąc w Monako, koniecznie trzeba również zobaczyć pałac książęcy rodziny Grimaldich. Jednakże to niewielkie księstwo obfituje w wiele innych przykładów niezwykłej architektury z okresu Belle Epoque. Wspaniałe budowle zlokalizowane są na stromym wzgórzu, a do poszczególnych poziomów można dostać się za pośrednictwem schodów lub wind miejskich. Kolejnym wartym odwiedzenia miejscem jest posadowiony na wysokiej skale ogród egzotyczny, w którym zgromadzono niezwykłe okazy flory śródziemnomorskiej i sukulentów z całego świata. Dla miłośników fauny oceanicznej, a zwłaszcza tych, którzy chcą na własne oczy zobaczyć rekiny, niewątpliwą atrakcją będzie wizyta w Oceanarium Monaco. Natomiast, fani sportów motorowych z całą pewnością będą zainteresowani zwiedzaniem toru Formuły 1.

Inne atrakcje Laurowego Wybrzeża

Objeżdżające Laurowe Wybrzeże wycieczki mają w swoim programie wiele innych atrakcji. Na liście do zwiedzania figurują także mniej znane miejsca, ale niewątpliwie warte odwiedzenia. Takim przykładem jest, chociażby średniowieczne miasteczko Èze, z ogrodem egzotycznym i najsłynniejszym punktem widokowym na całe wybrzeże, usytuowanym 400 metrów nad poziomem morza. Droga na szczyt prowadzi krętymi ulicami z zabytkowymi kamieniczkami, dlatego miejsce to jest czasem nazywane „Orlim Gniazdem”. Inna miejscowość – Grasse, znana jest od XVIII wieku na cały świat ze swego przemysłu perfumeryjnego. Do dzisiaj w Grasse działają najstarsze fabryki perfum, z najsłynniejszą Fragonard Parfumeur, gdzie mieści się również muzeum. Będąc tam, można nie tylko poznać historię pachnideł i metody komponowania zapachów, ale także zaopatrzyć się we flakonik perfum. Dla miłośników twórczości Witolda Gombrowicza interesująca będzie niewątpliwie wizyta w poświęconym pamięci pisarza muzeum, w miejscowości Vence. Jest to stosunkowo świeża atrakcja, bo muzeum działa dopiero od 2017 roku i mieści się w mieszkaniu zajmowanym niegdyś przez W. Gombrowicza.

Francuska kuchnia

Jedni jeżdżą za granicę, aby zwiedzić znane miejsca, dla innych jest to okazja do zasmakowania wykwintnej kuchni. Kuchnia południa Francji jest niezwykle bogata, a odwiedzające Lazurowe Wybrzeże wycieczki mają okazję do spróbowania jej specjałów. Klasykiem tamtejszej kuchni jest z pewnością sałatka nicejska, składająca się z miksu sałat, tuńczyka, anchois oraz jajka na twardo. Ze względu na swoje położenie i dostęp do morza, dania w tym regionie obfitują w owoce morza, a w restauracjach można bez trudu dostać takie rarytasy, jak kraby czy małże św. Jakuba. Specjalnością Francji są oczywiście sery, których bogatą ofertę posiadają sklepy i lokale gastronomiczne w każdej miejscowości Côte d’Azur.

Laurowe Wybrzeże to doskonały pomysł na tegoroczne wakacje. Warto rozejrzeć się w biurze podróży za wycieczką z interesującym programem zwiedzania, a z pewnością wizyta w tym niezwykłym regionie dostarczy Wam niezapomnianych wrażeń.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj