Starosta wołomiński Adam Lubiak serdecznie zaprasza na obchody 101. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 roku w Ossowie.

2

W programie m.in. fascynujące widowisko plenerowe – rekonstrukcja Bitwy Warszawskiej 1920 roku, piknik historyczny i atrakcje dla całej rodziny.

Bitwa Warszawska 1920 roku rozegrana na przedpolu stolicy m.in. w Ossowie i Radzyminie zdecydowała o zachowaniu niepodległości odradzającej się po zaborach Polski. Heroizm polskich żołnierzy i wola walki o niepodległość swojej ojczyzny zablokowały ekspansję rewolucji komunistycznej na kraje Europy Zachodniej.

Nie bez powodu Lord Edgar d’Abernon uznał Bitwę Warszawską za 18. najważniejszą bitwę decydującą o losach świata. W jednym z artykułów ten były ambasador brytyjski w Polsce pisał: „Współczesna historia cywilizacji zna mało wydarzeń posiadających znaczenie większe od bitwy pod Warszawą w roku 1920. Nie zna zaś ani jednego, które by było mniej docenione… Gdyby bitwa pod Warszawą zakończyła się zwycięstwem bolszewików, nastąpiłby punkt zwrotny w dziejach Europy, nie ulega bowiem wątpliwości, iż z upadkiem Warszawy środkowa Europa stanęłaby otworem dla propagandy komunistycznej i dla sowieckiej inwazji (…). Zadaniem pisarzy politycznych jest wytłumaczenie europejskiej opinii publicznej, że w roku 1920 Europę zbawiła Polska”.

– Pamięć o tym zwycięstwie nadal napawa dumą kolejne pokolenia naszych rodaków. Jesteśmy wdzięczni naszym przodkom za ich patriotyzm, ofiarność i poświęcenie w walce o wolną i niepodległą ojczyznę. Jesteśmy zobowiązani do przekazywania pamięci o bohaterach z tamtych lat kolejnym pokoleniom. W dzisiejszych czasach dobrobytu i wolności musimy pamiętać o tych, którzy oddali swoje zdrowie, a często i życie – byśmy mogli dorastać i żyć w wolnej Polsce. W obronie ojczyzny stanęli wtedy nawet 16-17 latkowie, warto przypominać ich postaci dzisiejszej młodzieży – mówi starosta wołomiński Adam Lubiak.

Oficjalne uroczystości powiatowe zainauguruje w dniu 13 sierpnia o godz. 18:00, msza święta w kościele Matki Bożej Częstochowskiej w Wołominie (ul. Kościelna 54) oraz uroczysty koncert „W hołdzie Bohaterom 1920 roku”.

W sobotę 14 sierpnia odbędzie się w Ossowie (błonia ossowskie) Piknik Wojskowy pod patronatem Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka w godz. 12:00-17:00. Tego dnia nastąpi też odsłonięcie popiersia śp. płk. Jana Osińskiego, kapłana Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego (Sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej w Ossowie, godz. 19:15) oraz Apel Poległych i złożenie wieńców przy Krzyżu upamiętniającym bohaterską śmierć ks. Ignacego Skorupki w Ossowie (godz. 21:00).

Uroczystości w dniu 15 sierpnia rozpocznie poranna modlitwa przy Krzyżu upamiętniającym bohaterską śmierć ks. Ignacego Skorupki w Ossowie (godz. 7:30), następnie uczestnicy obchodów złożą kwiaty przy pomniku ks. Ignacego Skorupki przy Szkole Podstawowej w Ossowie (8:30).
O godz. 9:30 odprawiona zostanie uroczysta msza święta na terenie Sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej w Ossowie, celebrowana przez biskupa Romualda Kamińskiego, po niej Apel Poległych i złożenie wieńców na Cmentarzu Bohaterów 1920 roku na terenie Sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej w Ossowie.

Następnie o godz. 12:30 rozpocznie się rekonstrukcja historyczna oraz piknik rodzinny z atrakcjami dla rodzin. Pełne kalendarium wydarzeń znajduje się na stronie internetowej www.bitwawarszawska.pl

Uroczyste obchody rocznicowe zostały objęte patronatem narodowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Organizacja rekonstrukcji została dofinansowana z programu dotacyjnego „Niepodległa”.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj