Tak zaoszczędzisz prąd

1

Nie będzie łatwo zmieścić się w rządowym limicie zużycia prądu na poziomie 2000 kWh rocznie, szczególnie rodzinom większym niż 2+1. W tej chwili większość z nich rocznie zużywa około 2 razy więcej prądu niż przewiduje limit, szczególnie te zamieszkujące domki jednorodzinne czy nowoczesne bloki bez dostępu do gazu. Aby pomóc naszym Czytelnikom w świadomym oszczędzaniu publikujemy więc skalę zużycia prądu przez domowe przedmioty codziennego użytku oraz sposoby na oszczędzanie.

Kilka dni temu rząd zapewnił, że na niezmienne ceny prądu w 2023 roku może liczyć gospodarstwo domowe, które zużyje nie więcej niż 2000 kWh rocznie. Rodzice z kartą dużej rodziny, opiekunowie osób niepełnosprawnych i rolnicy będą mieli większy limit, wynoszący 2600 kWh. Powyżej tej liczby będziemy płacili już „po nowemu”, a podwyżki mogą wynieść nawet około 1,75 zł za kilowatogodzinę. Każde dodatkowe 100 kWh to aż 175 zł więcej na rachunku.

Ustalone limity wynikają z danych GUS, które podają, że przeciętne zużycie energii w gospodarstwach domowych wyniosło średnio 1979,9, a na obszarach wiejskich 2452,9 kWh.

Jak informuje PGE, aby sprawdzić pobór prądu i koszt działania konkretnego sprzętu domowego należy przygotować do tego kilka danych, które będą potrzebne do obliczeń. Przede wszystkim należy zapisać, ile czasu pracują poszczególne urządzenia w godzinach. Potem trzeba sprawdzić moc każdego sprzętu podaną w watach (W). To konieczne, ponieważ konkretne urządzenia zużywają różną ilość energii elektrycznej. (…)

W bieżącym numerze Wieści przedstawiamy prosty przykład, jak łatwo obliczyć ilość zużywanej przez nas energii elektrycznej.

Więcej na łamach Wieści.

http://www.e-kiosk.pl/index.php?page=titleissues&id_title=154563

https://www.egazety.pl/marpan/e-wydanie-wiesci-podwarszawskie.html

1 KOMENTARZ

  1. rząd wymyśla bzdury reszta przyklaskuje, jak w domu jednorodzinnym gdzie za zwyczaj mieszkają dwie rodziny podłączone do jednego licznika można zejść do 2000kwh

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj