Zielonka podnosi podatki

2

Na ostatniej sesji rady miasta radni przyjęli uchwałę podnoszącą stawki podatków od gruntów, budynków i ich części. Jak argumentowano potrzebę zmian?

Przewodniczący komisji budżetu argumentował decyzję rady m.in. tym, że w czasie ustalania nowych kwot wzięto pod uwagę takie czynniki jak: poziom inflacji, wzrost emerytur, wzrost najniższej emerytury, wzrost najniższej pensji, oraz koszty jakie poniesie gmina podnosząc od stycznia pensje choćby pracownikom miejskich jednostek np. PK. Jak mówił, wzrastają do tego koszty energii czy gazu, co przekłada się na ponad milionową stratę w budżecie miasta. I właśnie taką kwotę miałyby pokryć podwyżki stawki za nieruchomości.

W sumie podatki wzrosną o ponad 10 proc. Gmina zyska na tym 1 118 000 zł. Najbardziej zdrożeją stawki dla przedsiębiorców.

W czasie dyskusji nad uchwałą wątpliwości co do wysokości podwyżek stawki podatku miała radna Gabriela Wiśniewska. Jak mówiła, na komisjach radni argumentowali, że przedsiębiorca wrzuci to sobie w koszty. – To obciążenie będzie zmniejszało i tak już niski dochód. Skoro podnosimy podatki dla przedsiębiorców o 12 proc., co im dajemy w zamian? Nie możemy wymienić tak naprawdę nic – mówiła, kierując wniosek formalny by zmienić w uchwale kwoty od gruntów z 1,15 zł m2 na na 1,03 zł  i od budynków proponowany zapis 28,78 zł m2 na dotychczasowy 25,74 zł. Ostatecznie jednak w głosowaniu radni nie zgodzili się z jej argumentacją.

Jak dopowiedział przewodniczący komisji, zmiana wysokości podatków oznacza, że mali przedsiębiorcy w skali roku zapłacą co najwyżej kilkadziesiąt złotych więcej.

W efekcie ustalono następujące stawki podatku od nieruchomości na terenie Miasta Zielonka na rok

2023: (…)

Więcej na łamach Wieści.

http://www.e-kiosk.pl/index.php?page=titleissues&id_title=154563

https://www.egazety.pl/marpan/e-wydanie-wiesci-podwarszawskie.html

2 KOMENTARZE

  1. Skoro „Przedsiębiorcy” tak ładnie dziękują za podniesienie podatków na pierwszej stronie gazety, to mogli by przynajmniej podpisać się z imienia i nazwiska. Chyba że to tak naprawdę jeden „przedsiębiorca”.

    • Bo to Pani Radna i Pani Przedsiębiorca w jednej osobie, a za chwię ujawni się jeszcze jako Pani Polityk jednej z dużych partii. I już wiadomo dlaczego cała ta hucpa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj