Dlaczego rolowanie powinno wejść do twojego planu treningowego?

0

Sport to zdrowie – szczególnie dla osób, które co najmniej osiem godzin dziennie spędzają przed ekranem komputera. Aby jednak aktywność fizyczna faktycznie przynosiła korzyści, warto przestrzegać podstawowych zasad. Chodzi tu przede wszystkim o technikę wykonywania poszczególnych ćwiczeń. Nie jest to jednak wszystko. Wiele osób zapomina bądź świadomie bagatelizuje rozciąganie oraz rolowanie, które powinno być stałym elementem każdego treningu. Dlaczego? Poniżej wskazujemy trzy najważniejsze powody.

1. Rolowanie zwiększa mobilność 

Ten aspekt jest szczególnie ważny dla tych, którzy stawiają sobie konkretne cele sportowe. Wówczas mobilność jest kluczowa, aby móc osiągać kolejne poziomy zaawansowania. Dobrze rozciągnięte mięśnie to także płynniejsze ruchy oraz brak napięciowego bólu, szczególnie kręgosłupa czy głowy. Przy tej okazji warto wspomnieć o ćwiczeniach, które wzmacniają gorset mięśniowy – przykłady można znaleźć na: https://www.mediaexpert.pl/lp,atlas-cwiczen-rolowanie. Są one wskazane nie tylko dla osób pracujących przy komputerze. Jakakolwiek czynność, która wymaga wymuszonej pozycji, źle wpływa na mięśnie oraz postawę ciała. Dlatego tak ważne jest regularne wykonywanie choćby podstawowych ćwiczeń gimnastycznych. Jeżeli masz problem z samodzielnym zmobilizowaniem się do ćwiczeń, możesz zapisać się na zajęcia zorganizowane, np. jogę, pilates czy właśnie rozciąganie. Warto dodać, że rolowanie w rytm spokojnej, wyciszającej muzyki pozwala zrelaksować się i zresetować mózg po ciężkim dniu. To doskonała okazja do krótkiej medytacji czy wglądu w swoje emocje i przeżycia, jakich doświadczyliśmy danego dnia. 

2. Rolowanie poprawia krążenie 

Wiele osób uskarża się na problemy z krążeniem. Mogą one mieć różne podłoże. O ile nie ma przeciwskazań medycznych, np. w postaci żylaków, rolowanie pozwala poprawić ogólne ukrwienie organizmu. W razie wątpliwości warto skonsultować się z lekarzem. Na rynku dostępne są różne rodzaje przyrządów do rolowania. Najpopularniejsze są piankowe rollery. Część z nich jest wyposażona w wypustki, które dodatkowo rozbijają włókna mięśniowe. Nie są one polecane dla osób szczególnie wrażliwych na ból, ponieważ przy dużym nacisku mogą powodować uczucie dyskomfortu. Są dedykowane osobom zaawansowanym, które trenują regularnie – szczególnie sporty siłowe oraz sporty walki. Gładkie rollery są idealne na początek, ponieważ w delikatny sposób masują zmęczone treningiem mięśnie. Pomocniczo można sięgnąć po produkty nawilżające, szczególnie w przypadku nadmiernej suchości skóry. 

3. Rolowanie zapobiega kontuzjom 

Mięśnie, szczególnie po bardzo intensywnym treningu, są spięte i niekiedy przeciążone. Jeżeli nic z tym nie zrobimy, to następnego dnia spotka nas przykra dolegliwość, jaką są znane wszystkim zakwasy. Potrafią one utrzymywać się nawet przez kilka dni. Zakwasy nie tylko wpływają na nastrój ćwiczącego, ale mogą także być przyczyną kontuzji. Obolałe mięśnie nie współpracują tak, jak powinny, co może generować wypadki podczas ćwiczeń. Rolowanie po treningu rozluźnia mięśnie i zmniejsza tym samym ryzyko powstawania zakwasów. Wystarczy poświęcić kilka minut po treningu na rozluźnienie spiętych mięśni. Rolowanie jest podstawowym elementem kończącym treningi zawodowców – podobnie jak każdy trening poprzedzany jest odpowiednią rozgrzewką.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj