Zmarli nie mogą się bronić

17

W minioną sobotę ok. godz. 16.00 grupa samorządowców PiS oraz mieszkańców złożyła wieniec pod pomnikiem Jana Pawła II na placu 3 Maja w Wołominie. Akcja miała być gestem poparcia dla św. Jana Pawła II po publikacji reportażu telewizyjnego i ostrej dyskusji medialnej pomiędzy politykami. Najpierw grupa zebrana pod pomnikiem złożyła kwiaty, zapaliła znicze, pokłoniła się Papieżowi, a następnie zaśpiewała „Barkę”.

Zapytaliśmy starostę Adam Lubiaka o to, jak przyjął pomysł przedstawiony przez władze Wołomina na spotkaniu z mieszkańcami by przenieść pomnik Jana Pawła II i odwrócić go plecami do Placu 3 Maja.

– To jest skandaliczne! – odpowiedział bez chwili wahania starosta – Ja pamiętam, że śp. Prałat Kamiński w chwili gdy ten pomnik miał zostać postawiony, prosił władze Wołomina: zastanówcie się dobrze gdzie chcecie postawić ten pomnik, żeby w przyszłości nie było sytuacji, że ktoś będzie chciał ten pomnik gdziekolwiek przenosić. Wówczas zapadła decyzja, żeby pomnik postawić w centrum Wołomina, w miejscu godnym. Nie uważam, żeby było na miejscu przenoszenie go teraz i stawianie plecami do placu. Jak to będzie wyglądało? (…)

Cały artykuł przeczytasz w najnowszych Wieściach.

http://www.e-kiosk.pl/index.php?page=titleissues&id_title=154563

https://www.egazety.pl/marpan/e-wydanie-wiesci-podwarszawskie.html

17 KOMENTARZE

 1. 1. Którzy z nich konkretnie 30 lat temu bronili Lenina?
  2. Lenin doprowadził do śmierci 6 mln osób, których znaczną część rozstrzelano. Znacznie więcej zmarła z głodu i jeszcze sporo w gułagach stworzonych według pomysłu Lenina i nie są to tylko domysły. Już nawet nie wchodząc w ideologię i sposób rządzenia, to tylko kompletny ignorant zobaczy w nim analogię do Jana Pawła II.
  3. 30 lat temu to był rok 1993 i Lenin był już dawno w odwrocie. Proszę podać konkretne przykłady, kto i kiedy bronił Lenina w ten sam sposób co teraz ludzie bronią papieża.
  Ludzie, myślcie co piszecie. Nie piszcie takich bzdur, niepopartych żadnymi faktami. Rozumiem, że przemawia przez was nienawiść, ale inteligentni ludzie nawet w złych emocjach wydają osądy poparte faktami. Chyba, że chodzi o zwykłe bicie piany.

 2. 1 Jak patrzę na to co mówi, robi i wymyśla obecna władza to dochodzę do wniosku że moje chyba lewicowe poglądy w porównaniu do tego są bardzo prawicowe, a od nich mógłby uczyć się nawet Lenin.
  2. W miejscu obecnego pomnika w latach 70 stała budka z piwem więc czy to miejsce jest takie bardzo właściwe ? no nie wiem.
  3. Uważam że JP II był wielkim człowiekiem i jest mi bardzo przykro że jego autorytet może mimo wszystko upaść bo nie zrobił nic w sprawie przestępstw swoich podwładnych, wymierzonych w najsłabsze istoty jakimi są dzieci, a w takich przypadkach zaniechanie jest też przestępstwem. I owszem nie żyje więc bronić się nie może ale jeżeli jest niewinny to prawda sama sie obroni, wystarczy tylko otworzyć archiwa kościelne i wszystko będzie jasne ale komuś to jest bardzo nie na rękę.
  4. No i jeszcze jedna rzecz szara eminencja Dziwisz wszak on żyje i jeżeli JP II wiedział o czymś to Dziwisz wiedział 2 razy więcej i dwa razy wcześniej a on żyje i można go, ba nawet trzeba by go rozliczyć.

 3. 1. Po pierwsze, to prawdy nie znamy. Na razie bazujemy na programie TVN. TVP manipuluje w jedną stronę, TVN w drugą. Autor programu TVN bazował na książce księdza (nie z Polski), który opłacił swojego kochanka, żeby nie wyjawił prawdy o ich związku. Wiarygodność źródła średnia. Poza tym, dokumenty w tamtym okresie też specjalnie wiarygodne nie były. IPN nie potwierdza zarzutów w stosunku do JPII, choć też w pełni obiektywne nie jest. Tak czy siak, wstrzymałbym się z oskarżeniami, dopóki doniesienia nie zostaną zbadane przez niezależnych i o ile się da obiektywnych historyków, badaczy.
  2. Utożsamianie polityki PiS z kościołem (choć PiS do tego dąży) nie powinno mieć miejsca. Obecna prawica jest bardziej lewicowa jeśli chodzi o socjal i ekonomię niż niejedna lewica, ale to nadal nie kościół.
  3. Otwarcie kościelnych archiwów byłoby najlepsze, pytanie tylko, czy nie wywoła trzeciej wojny światowej, bo domyślam się, że oprócz spraw związanych z pedofilią jest tam jeszcze sporo ciekawostek na temat polityki i stosunków dyplomatycznych.
  4. Co do betonu w kościele katolickim się nie wypowiadam. Znacznie lepiej dla wszystkich by było (dla kk też), gdyby większość obecnych arcybiskupów przestała nimi być.

 4. Prawda jest taka, że Kościół sam sobie nasrał w kieszeń blokując dostęp do archiwów.
  Reportaż powstał , bo ktoś chciał takiego obrotu sprawy- no i sie udało. No i gratulacje !!!!
  Należy sie zastanowić, na jaki grunt padnie. A padnie do 20, 30 40 latków. Ludzi, którzy z systemem komunistycznym mają tyle

 5. wiedzy i doświadczenia co świnia na pływackim basenie.
  Wyobraźmy sobie jednak, że są ludzie , którzy wiedzą co było w Polsce w latach 60tych i 70 tych oraz do 89 roku.
  Kto mógł walczyć niemal otwarcie z komuną- Kościół.
  Gdzie można było niemal bez skrępowania ujawniać wolnościowe poglądy- nie licząć TW?- w kościele.
  Kto z zachodu szmuglował prase powielacze i wszystko inne by walczyć z komuchami- Koścól.
  Wiedząc to- na kogo uwczesna sb ub i co to tam nie było- zakładała najgrubsze teczki i kogo uwczesna władza najbardziej chciała skompromitować w oczach obywateli polskiej rzeczypospolitej ludowe- tych od kościoła.
  Wytrącenie Kościołowi oręża ZAUFANIA WŚRÓD POLAKÓW- byłoby największym zwycięstwem ludowej władzy. Nie byłoby nic cenniejszego dla nich i większego. To by było zwycięstwo sławione na chwałe całego bloku wschodniego i sowjeckiego związku!!
  No to teraz pytanie: co mógł zrobić z takim delikwentem pedrylem- księżem Wojtyła Sapiecha czy inny. No bo ja nie wątpie- że wśród wielu setek księży oddanych ludziom i wierze- jakiś zgnilec pedryl- sie trafił na pewno.
  Miał z tym FAKTEM- iść na….. Policje?????!!!!!!
  Policji nie było. Była partyjna milicja ukierunkowana i rządzona przez władze jednej słusznej partii. A złożenie takiego doniesienia- wiązałoby sie z tym samym ci zamknięcie kościołów i tak jak w 68 było z żydami- tak samo powieźliby księży. Bo mieliby dowody potwerdzone słowem chierarchy Kościelnego.
  A co za tym idzie- wiązałoby sie to z oddaniem polandii w łapy sowietów- do dziś. Dziś mielibyśmy – może to co jest na Białorusi. Bo oni pomocy od ruskiej cerkwi nie mieli i nie mają.
  Pomyślcie o tamtych latach, możliwościach jakie ludzie mieli i władza również , zanim wydacie osądy.
  Owszem – co innego po 89 roku. Kościół sam powinien osądzić i wydawać pod sąd pedryli ze swojego wianuszka. Nie przenosić i tuszować a wykluczać i sądzić jak zbrodniarzy.
  Co zaś sie tyczy ludzi skrzywdzonych w okresie komunizmu- powinien otworzyć archiwa, odnaleźć ludzi i przynajmniej – zadośćuczynić finansowo- grubo. A księży którzy dopuścili sie plugastwa- wykluczyć ze stanu i podać fakty policji.
  No bo czasy inne niż komuna- więc na pewno oczyszczenie- wpłynęło by pozytywnie i na ludzi i na kościół- zamykając akta spraw preparowanych przez SB czy Ub.
  A teraz- niech se każdy sądzi co chce bo dokumentacja- jest. A że jednostronna pochodząca z jednych archiwów- może prawdziwa może nie- ale jest- i to przemawia….
  Podejrzewam, że Kościół sie z tego już nie wygrzebie. Musiałby naprade otworzyć dostęp do swoich teczek. Ale tego nie zrobi.

 6. Niestety, chcieli zrobić aferę to zrobili. Jak padnie na grunt zaślepionych nienawiścią ateistów to rozdmuchają sprawę i będą walić w kościół jeszcze bardziej. W sumie to nic się nie zmieni, co najwyżej gorsze inwektywy polecą.
  Smutne w tym wszystkim jest to, że ludzie nie myślą, nie znają historii, nie analizują. Łatwo manipuluje się takimi ludźmi, czego przykład mamy zresztą w Wołominie. Wystarczy hasło i stado tępych owiec leci. A najśmieszniejsze w tym wszystkim jest to, że te tępe owce z taka łatwością innych wyzywają od ciemnogrodu. I w żadnym tępym łbie nie zrodzi się pytanie, czy to co zobaczyłem/usłyszałem jest na pewno prawdą? Na podstawie czego ten ktoś wysnuł taki, a nie inny wniosek? Myślę, że jakakolwiek retrospekcja i umiejscowienie wydarzeń w historii, znajomość kontekstu to za dużo dla większości.

 7. 20 czy 30 latki nie myślą – mają wójka googla i mają podane na tacy. Nie wiedzą za co ludzie byli torturowani i skazywani na śmierć w takich – punktach jak np więzienie znajdujące się na przeciw dworca Warszawa Włochy czy na mokotowskich piwnicach. i wcale nie o wiśniowej pisze. Stąd black or white. – i wszystko jasne ! a życie jest kolorowe – niestety.

 8. Bo nikt ich nie nauczył myślenia, nie znają realnych problemów, świat za ich życia był spokojny, wszystko pod nos podstawione. Do tego dochodzą zero-jedynkowe gry komputerowy i nauka historii w szkołach, nastawiona na naukę faktów, a nie na analizę sytuacji. Co byś zrobił na miejscu Piłsudskiego, Becka, Starzyńskiego? Ile jest takich zmuszających do myślenia zadań w szkole? Datę można w googlach sprawdzić. Inna rzecz, że wałkuje się do bólu starożytność, a historię współczesną traktuje po łebkach i pozostawia duży margines na domysły, czy komunizm był zły czy może dobry, a większość dzieciaków kojarzy go z brakiem cukierków czekoladowych i pomarańczy. Jak się na to nałoży nienawiść do kościoła to mamy takie psy Pawłowa, co myślą schematami: papież – kościół katolicki – pedofilia – trzeba zniszczyć. Pomijam już stado byłych komunistów, którzy odkurzyli swoje dawne anse i złapali chwilę, żeby ulać żółci za wszelkie cierpienia po 90 r.
  Nie uczymy się na błędach historii, a oceniać mogą dzieciaki z pozycji ciepłego fotela.

 9. Nie znam nikogo, kto chciałby zniszczyć kościół katolicki, ale znam bardzo wielu, którzy chcą ograniczenia jego przywilejów i jego władzy, słusznie, bo tylko formalnie żyjemy w państwie świeckim. Zasługi zasługami, ale zaniechania działania tam, gdzie działania były konieczne, pozostają zaniechaniami, i niezależnie od niezbywalnego prawa do obrony, mogą podlegać ocenie w oderwaniu od niewątpliwych zasług, zgodnie z zasadą wynagradzania za dobre uczynki i karania za złe. To branżowa zasada, więc chyba nikt nie powinien mieć nikomu za złe, że poddaje pod publiczną ocenę złe uczynki.

 10. Czyli , ilu polskich mężczyzn z pól pod osswem należałoby postawić pod sąd , za zabicie bolszewickich żołnierzy idących na Warszawe?? Ilu orlętom lwowskim należy sie degradacja stopnia wojskowego, Twoim zdaniem??? No bo- trzeba powiedzieć wprost- oni zabijali ludzi. Bolszewik nie bolszewik- ludź !
  To że kościelnych z przywilejów należałoby opiłować- pełna zgoda.

 11. Ja tam byłbym u za zniesieniem celibatu i możnością posiadania żony- byłoby nirmalnie.
  Ale poczynań Wojtyły z lat 60 tych i 70tych – nie będe oceniał. Za krótki jestem. A znicz postawie i orlętom i w osowie.

  • Mark, wojnę wymyślili niegrzeczni chłopcy, z agresorem się walczy. O wolność też się walczy. Nie należałoby, ale trzeba opiłować, najszybciej, jak się da, i skutecznie. Poczynań nie będę oceniać, ale wspomnę tylko o wielkiej przyjaźni z twórcą Legionów Chrystusa, wielkiej admiracji dla zakonnicy nawołującej do życia w ubóstwie i cierpieniu, która zbierała ogromne datki, których rozchód pozostaje zagadką, także w postaci leków i prostego sprzętu medycznego, która propagowała mycie igieł jednorazowego użytku zimną wodą przed ich kolejnym użyciem. Nie będę oceniać, ale będę pamiętać o ciemniejszej stronie poczynań.

 12. Likwidacja celibatu wiele rzeczy by na pewno poprawiła. Pomijając kwestię nieradzenia sobie z własną seksualnością, to dzięki życiu księży w rodzinach być może sprawiłaby, że nie byliby oni tak oderwani od rzeczywistości. Teraz idzie młody chłopak do seminarium i przez pierwsze lata może z niego wyjść raz w miesiącu za zgodą przełożonego. A potem wrzuca się takiego młodego księdza do konfesjonału i nagle jest zderzenie ze światem, którego nie zna.
  A z ocenami moralnymi to niestety każdego można zdegradować. Czy cel uświęca środki? Czy zabójstwo zawsze jest zabójstwem? Czy powstańców warszawskich, żołnierzy ukraińskich albo żołnierzy spod Ossowa mamy potępiać czy gloryfikować? Żeby oceniać działania JPII to trzeba mieć co najmniej wiedzę do tego. I to nie tylko wiedzę na temat tego czy coś wiedział albo kogoś przenosił, ale też tego, jaki był powód jego postępowania. Co by się stało jakby postąpił inaczej? Jakoś nie wyobrażam sobie, żeby miał w tamtych czasach lecieć na milicję czy zgłaszać do prokuratury.

 13. Oluś- i właśnie o to ostatnie Twoje zdanie mi chodziło….
  Zakładam, że JP2 – nie był debilem i wiedział, co by sie stało w latach 60 czy 70tych gdyby na tacy podał milicji taki fakt. A nie był to odosobniony wyjątek. Można było takiego typa wykluczyć ze stanu- owszem . Ale wtedy jego status społeczny i upadek- sam by go do sb zaprowadził. No- też nie dobrze.
  Dlatego mówie- do 89 roku – kościół powinien takim ludziom grubo zadośćuczynić. Po 89 roku- sąd i ancel i wykluczenie ze stanu. Oraz jawność dokumentów.
  Oni tego nie zrobią- niestety.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj