Lek. Med. Małgorzata Kozłowska o potrzebie świadomości, profilaktyki i leczenia chorób cywilizacyjnych XXI wieku

0

Czym są choroby cywilizacyjne i skąd się biorą?

 • Choroby cywilizacyjne zwane także epidemią XXI wieku, to choroby obecne na całym świecie, niezakaźne, związane z naszym codziennym stylem życia, a w szczególności: niezdrową dietą, małą aktywnością fizyczną, paleniem tytoniu, spożywaniem alkoholu, stresem, zanieczyszczeniem środowiska, narażeniem na substancje chemiczne oraz spaliny, a także wszechobecnym hałasem.
  Jakie choroby cywilizacyjne są najczęstsze?
 • Wśród chorób cywilizacyjnych pierwsze miejsce zajmują choroby układu sercowo-naczyniowego, takie jak: nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna, zawał serca, udar mózgu, miażdżyca. Następne w kolejności to choroby onkologiczne, choroby układu oddechowego (astma, przewlekła obturacyjna choroba płuc), a także cukrzyca otyłość, schorzenia neurodegeneracyjne (np. choroba Alzhaimera), choroby psychiczne, a następnie schorzenia narządu ruchu.
  Jak się uchronić przed tymi chorobami?
 • Najnowsze światowe badania pokazują, że za 50% stanu naszego zdrowia odpowiada to w jaki sposób żyjemy. Chronić się przed rozwojem chorób cywilizacyjnych możemy poprzez:
  • regularną aktywność fizyczną – wg WHO osobom dorosłym (18–64 lat) zaleca się tygodniowo 150–300 minut aktywności fizycznej o umiarkowanej intensywności, czyli np. chodzenie lub 75–150 minut aktywności o dużej intensywności.
  • stosowanie zdrowej diety z ograniczeniem spożycia bez dużych ilości mięsa czerwonego, produktów odzwierzęcych, produktów wysoko przetworzonych, cukru i soli, zwiększenie spożywania warzyw, owoców, produktów wieloziarnistych, tłuszczy roślinnych
  • unikanie palenia tytoniu i nadmiernego spożywania alkoholu
  • dbanie o zdrowy sen, to znaczy, utrzymanie odpowiedniej ilości i czasu snu oraz unikanie alkoholu przed snem.
  • zmniejszenie stresu i napięć
  Kogo najczęściej dotyczą choroby cywilizacyjne?
  Na choroby układu sercowo-naczyniowego częściej chorują mężczyźni, zwłaszcza w wieku 40-55 lat.
  Przewlekła obturacyjna choroba płuc, której główną przyczyną jest palenie papierosów również występuje częściej u mężczyzn niż u kobiet. Chociaż ta choroba dotyczy głownie osób starszych, należy podejrzewać ją u każdej osoby po 40 r.ż., palącej lub narażonej na zanieczyszczenia powietrza (w tym bierne palenie), szczególnie gdy występują niepokojące objawy takie jak przewlekły kaszel, trudności z oddychaniem, duszność.
  Według danych Narodowego Funduszu Zdrowia na cukrzycę leczy się obecnie 2,5 mln pacjentów, natomiast szacuje się, że co najmniej 300-400 tys. Polaków ma cukrzycę, ale o tym nie wie.
  Natomiast nadwagę ma już trzech na pięciu dorosłych Polaków. Co czwarta osoba jest otyła. A co gorsze, szacuje się, że za 6 lat ta liczba zwiększy się aż do 30%. Niepokojący jest fakt, że 22% polskich dzieci i młodzieży ma nadmierną wagę ciała.
  Choroby cywilizacyjne są dla nas dużym wyzwaniem w wielu aspektach, ponieważ pogarszają jakość naszego życia, są przyczyną niepełnosprawności, generują koszty leczenia, a przede wszystkim odpowiadają za ponad 80% przedwczesnych zgonów. Trudnością jest nie tylko walka z już konkretnymi schorzeniami, ale przeciwdziałanie zapadalności na te choroby. Dlatego tak ważne jest podnoszenie świadomości społecznej na temat zachowań prozdrowotnych, a jeśli pojawią się już stany chorobowe stosowanie się do zaleceń lekarskich co pomoże uchronić przed postępem choroby i poważnymi powikłaniami.
  Gdzie szukać pomocy na terenie powiatu wołomińskiego w zakresie leczenia chorób cywilizacyjnych?
  W celu profilaktyki i leczenia chorób cywilizacyjnych stworzono MAK-MED Klinika Chorób Cywilizacyjnych (ul. Błońska 18, Wołomin). Pacjenci mogą skorzystać z porad lekarzy specjalistów: alergologa, chirurga, diabetologa, endokrynologa, ginekologa, kardiologa, ortopedy, reumatologa i innych. Dodatkowo klinika świadczy usługi z zakresu rehabilitacji dorosłych, dzieci i uroginekologii oraz badań: USG, Doppler, Holter. Pomocy w Klinice udzielają także: pediatrzy, neonatolodzy, lekarze rodzinni, interniści w ramach bezpłatnego POZ.
  Do końca kwietnia Klinika oferuje zniżki na usługi komercyjne dla Pacjentów POZ.

Więcej: 22 787 80 10
www.mak-med.com.pl
oraz na Facebooku
i Instagramie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj