Oszczędnościowe czy osobiste – które konto jest dla Ciebie?

0

Obecnie konto w banku ma prawie każdy. Korzystanie z niego jest bardzo wygodne, gdyż można przechowywać na nim swoje pieniądze bez konieczności trzymania w domu gotówki. Jednak osoby, które stoją przed decyzją o jego założeniu, zastanawiają się, czym różnią się od siebie poszczególne typy kont. Sprawdź najważniejsze różnice między rachunkiem oszczędnościowym a osobistym.

Czym jest rachunek oszczędnościowy?

Rachunek oszczędnościowy jest produktem finansowym oferowanym przez każdy bank komercyjny. Jego prowadzenie to skuteczny sposób odkładania pieniędzy. W przeciwieństwie do lokaty właściciel konta oszczędnościowego może swobodnie dysponować zgromadzonymi na nim środkami. Od pieniędzy ulokowanych na tego rodzaju rachunku są naliczane odsetki, będące formą zysku. Ich wysokość zależy przede wszystkim od oprocentowania w skali roku. Najczęściej konta oszczędnościowe są słabiej oprocentowane niż lokaty, ale zysk z nich jest bardziej stabilny.

Jak wybrać konto oszczędnościowe?

Jeśli planujesz otwarcie konta oszczędnościowego, musisz wiedzieć, na co zwracać szczególną uwagę. Pomoże Ci to wybrać najkorzystniejszą dla Ciebie ofertę. Analizując warunki poszczególnych banków, zwróć szczególną uwagę przede wszystkim na następujące kwestie.

 • Oprocentowanie konta oszczędnościowego – od niego zależy wysokość odsetek, a więc to, ile zarobią dla Ciebie zgromadzone na rachunku pieniądze. Oprocentowanie jest najczęściej stałe, a banki podają je w skali całego roku. Możesz znaleźć także oferty z oprocentowaniem zmiennym, które zależy np. od wskaźnika WIBOR.
 • Kapitalizacja odsetek– jest to okres, po którego upływie nalicza się odsetki, najczęściej wynosi on miesiąc, ale możesz także spotkać oferty z kapitalizacją np. po zakończeniu 3-miesięcznego okresu promocyjnego.
 • Konieczność założenia konta osobistego – dotyczy to głównie atrakcyjnych ofert z wysokim oprocentowaniem. Najczęściej w ten sposób banki chcą przyciągnąć klientów, ale aby skorzystać z takiego konta oszczędnościowego, muszą oni także założyć rachunek osobisty. Sprawdź, z jakimi wiąże się to opłatami, gdyż może okazać się finalnie, że nie jest to opłacalne rozwiązanie.
 • Liczba darmowych przelewów w ciągu miesiąca – mimo że właściciel rachunku oszczędnościowego może swobodnie dysponować swoimi pieniędzmi, to najczęściej banki umożliwiają bezpłatne wykonanie przelewu z takiego konta tylko ograniczoną ilość razy. Każdy kolejny wiążę się z opłatami.

Konta oszczędnościowe to świetne rozwiązanie dla każdego, kto chce odłożyć pieniądze, ale pragnie mieć do nich dostęp, gdy zajdzie taka potrzeba. Jeśli chcesz nieco zaoszczędzić oraz zależy Ci, aby Twoje oszczędności pracowały, pomyśl o założeniu takiego właśnie rachunku.

Konto osobiste – co musisz o nim wiedzieć?

Konto osobiste to rachunek, który prowadzi bank dla klienta, z którym podpisał umowę. Każde z nich ma swój indywidualny numer, który pozwala je zidentyfikować. Pieniędzmi zgromadzonymi w takim miejscu można dowolnie dysponować. W przeciwieństwie do rachunku oszczędnościowego nie są naliczane od nich odsetki, a więc nie możesz liczyć na zysk.

Wybierając konto osobiste, trzeba przede wszystkim wziąć pod uwagę różnego rodzaju kosztami, z którymi wiąże się prowadzenie tego rodzaju rachunku. Wiele banków kusi ofertami kont bez żadnych opłat, ale najczęściej obowiązują to jedynie przez określony czas. Możesz także trafić na opcję, która umożliwia bezpłatne prowadzenie konta po spełnieniu warunków określonych w umowie. Koszty, z którymi najczęściej się spotkasz w przypadku rachunku osobistego, to:

 • opłaty za otwarcie oraz prowadzenie rachunku,
 • prowizje za przelewy wykonywane przez Internet,
 • opłaty za wydanie i użytkowanie karty debetowej,
 • prowizje za wypłaty z bankomatów oraz w oddziałach banków,
 • opłaty za przelewy zagraniczne.

Jak widzisz, wydatków związanych z prowadzeniem konta osobistego może być naprawdę dużo. Dokładne koszty sprawdzisz w tabeli opłat i prowizji, którą musi Ci udostępnić bank, z którym podpisujesz umowę.

Czym wyróżnia się najlepsze konto osobiste?

Zanim wybierzesz konto osobiste, poświęć nieco czasu, aby znaleźć ofertę najlepiej dopasowaną do Twoich potrzeb. W wyborze może Ci pomóc ranking, który znajdziesz na stronie https://finanse.rankomat.pl/konta/osobiste/.

Zastanawiasz się, jakie powinno być najlepsze konto osobiste? Najważniejsze cechy, które powinny go wyróżniać, to:

 • bezproblemowy dostęp – największe banki udostępniają swoim klientom aplikacje mobilne, za pomocą których można wykonać większość operacji,
 • niskie koszty utrzymania – najlepiej, gdy możesz wykonywać darmowe przelewy, a za wybranie pieniędzy z bankomatu Twojego banku nie jest pobierana prowizja,
 • brak dodatkowych opłat – oferta powinna być przejrzysta i nie zawierać żadnych klauzul, które mogą wiązać się z dodatkowymi wydatkami za prowadzenie konta oraz różnego rodzaju operacje.

Najlepsze konto osobiste powinno być dopasowane do Ciebie. Każdemu klientowi zależy bowiem na czymś innym. Zanim podejmiesz decyzję o otwarciu rachunku w konkretnym banku, przeanalizuj kilka ofert, aby podjąć najlepszą decyzję.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj