Kupili działkę bez drogi – zapłacą podatnicy?

2

Wiele emocji wzbudziła na ostatniej sesji Rady Miasta Ząbki sprawa pewnej transakcji, do której teoretycznie w ogóle nie powinno dojść. Chodzi o działkę w centrum miasta, w środku osiedla, którą zakupił od spółdzielni prywatny właściciel, choć nie posiadała ona drogi publicznej. Teraz deweloper domaga się od miasta ustanowienia służebności przejazdu i przechodu na drodze wewnętrznej, należącej do gminy. Przeciwko takiemu rozwiązaniu głośno protestują mieszkańcy bloku przy ul. Wojska Polskiego 5, którzy nie chcą mieć przed oknami 4-piętrowego apartamentowca. Władze miasta myślą więc o zmianie planu zagospodarowania dla tej działki, by uniemożliwić postawienie na niej kolejnego bloku, co z kolei wiązałoby się z koniecznością wypłaty właścicielowi gruntu ogromnego odszkodowania z budżetu Ząbek…

Sprawa sięga lat 60. i dotyczy osiedla mieszkaniowego przy ul. Wojska Polskiego i Batorego. Spółdzielnia „Wspólny Trud” na oddanym jej w użytkowanie wieczyste gruncie pobudowała wówczas bloki, chodniki, drogi, garaże. Urządzono tereny zielone oraz plac zabaw. Ponieważ jednak za działki spółdzielcy płacili miastu 30 tys. zł rocznie, postanowili odpłatnie przekształcić prawo użytkowania wieczystego w prawo własności. Następnie jedną z niezabudowanych działek sprzedali deweloperowi za ok. 700 000 zł. Pieniądze już wydano. Przeznaczono je m.in. na ocieplenie bloków.

Deweloper nie ukrywał, że zamierza postawić na działce V kondygnacyjny apartamentowiec. Pojawił się jednak jeden ważny problem: jego działka nie posiada dostępu do drogi publicznej.

– Gdy sprawa ujrzała światło dzienne, to na pomysł budowy nowego bloku, gwałtownym sprzeciwem zareagowali mieszkańcy budynku przy ul. Wojska Polskiego, którzy złożyli wniosek, aby zmienić plan zagospodarowania przestrzennego, w taki sposób aby uniemożliwić deweloperowi realizację inwestycji, zaś spółdzielni sprzedaż kolejnych swoich terenów zielonych, które potencjalnie mogą zostać zabudowane nowymi blokami. 31 stycznia 2024 r. Rada Miasta Ząbki podjęła uchwałę, która umożliwia rozpoczęcie procedury planistycznej. Warto jednak podkreślić, iż w przypadku uchwalenia zmiany planu miejscowego, zgodnie z postulatami mieszkańców, z budżetu gminy będzie musiało być wypłacone wielomilionowe odszkodowanie na rzecz dewelopera oraz spółdzielni (…)

Całość przeczytasz na łamach Wieści.

http://www.e-kiosk.pl/index.php?page=titleissues&id_title=154563

https://www.egazety.pl/marpan/e-wydanie-wiesci-podwarszawskie.html

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj