E. Radwan: To najtrudniejsza sprawa tej kadencji

20

Problem wybudowanej już, lecz wciąż nieuruchomionej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych w Starych Lipinach wzbudza emocje, czego dowodem była dyskusja podczas czwartkowej sesji Rady Miejskiej w Wołominie. Przypomnijmy: instalacja za ok. 15 mln złotych, na której budowę miejska spółka MZO zaciągnęła kredyt, pół roku po planowanym otwarciu wciąż nie została uruchomiona, co pociąga za sobą ogromne straty finansowe. Dodatkowo, ekspertyza zamówiona w Ośrodku Badań i Kontroli Środowiska Sp. z o.o. w Katowicach wykazała, że w opinii prawników, dokumenty związane z uruchomieniem inwestycji były wydane niezgodnie z prawem.(…)

Jak mówił szef MZO, cała sprawa odbija się negatywnie na spółce, odchodzą klienci, ale jej płynność jest zachowana. – Mamy odłożone kilka milionów na koncie, ale to nie oznacza, że przyszłość dla nas wygląda wspaniale. Nie ukrywam, że jeśli w dalszym czasie będziemy mieli problemy z uruchomieniem inwestycji, w tym momencie już w wyniku finansowym mamy pewne sygnały, że amortyzacja jest dosyć duża, to na pewno kłopoty finansowe wystąpią i na pewno będziemy zmuszeni przyjąć jakiś model finansowy. Ale są dwa argumenty ważne, które trzeba rozważyć zawsze przy okazji rozmów o MZO. Po pierwsze: MZO jest gwarantem niskiej ceny, niskiej opłaty śmieciowej jaką płacą mieszkańcy. Proszę też pamiętać ferując różne wyroki, że MZO to rynek pracy. My zatrudniamy 90 pracowników, z czego 50 proc. to mieszkańcy Wołomina i 50 proc. mieszkańcy powiatu wołomińskiego. Z tego ponad 80 proc. to pracownicy niewykwalifikowani, czyli osoby, które sądzę, że na rynku pracy będą miały problemy – argumentował.(…)

O głos poprosiła także Katarzyna Okuniewska z Zielonego Wołomina, która przypomniała prezesowi, że od ponad roku mieszkańcy zgłaszali spółce i urzędom istniejące nieprawidłowości w dokumentacji i nikt nie wziął ich pod uwagę. – Nikt nie pochylił się nad tym, żeby je rozważyć, czy aby na pewno po wybudowaniu nie będzie właśnie tego typu problemu, jaki w tej chwili mamy. Mógł pan to osobiście nadzorować, mógł się pan do tego przyłożyć tak jak my, mieszkańcy, i sprawdzić ile jest takich nieprawidłowości. Mówi pan też, że studium zalewowe jest najprawdopodobniej uchylone. Otóż nie.(…)

Więcej na łamach Wieści.

20 KOMENTARZE

 1. Obecne plany wybudowania podobnej instalacji w Leśniakowiźnie, na terenie podmokłym, znowu bez konsultacji z mieszkańcami, pomimo protestów 4 lata temu, za zgodą jednego sąsiada – czy ktoś myśli tu logicznie? Czy mieszkańcy powiatu skazani są na spłacanie kolejnych zaciągniętych nielegalnie kredytów?

 2. Tereny wokół rzek – są szczególnie chronione w UE. Wynika to z faktu że mamy ogólny deficyt wód, a te które są są nośnikiem dla syfu który mogą transportować i zatruwać inne zbiorniki. Dlatego KAZDY TEREN WOKOŁO RZEKI JEST CHRONIONY USTAWĄ.UNIJNĄ. Za to niedostosowani polskiego prawa do prawa unijnego – Polska zapłaci zaraz karę. Bo ostatni rząd to zaniedbał. A kończy si czas na zrobienie tego.

 3. Dziwię się, że Pan, który kieruje MZO Wołomin nadal to robi po ostatnich doniesieniach dotyczących tego w jaki sposób była realizowana inwestycja RIPOK. Z przytoczonych przez Wieści jego wypowiedzi można byłoby odnieść wrażenie, że to krasnoludki przygotowywały i realizowały budowę RIPOK, a szef MZO Wołomin jest zaskoczony taki, a nie innym obrotem sprawy. Czy na to wołomińskie zadupie zawita kiedyś normalność?

  • Zgadzam się z Tobą ten pan już dawno powinien pożegnać się z tym stanowiskiem. Czuje się w tej kwestii oszukany przez panią Radwan jako mieszkaniec Wołomina, który oddał na nią głos. Kuśmierowski doprowadził MZO do zapaści, ze skarżeniem mieszkańców w tle, kłamstwami w sprawie instalacji itp. więc pytam pani burmistrz co on tam jeszcze robi?

 4. Dlaczego Burmistrz Radwan uciekła z sesji rady miejskiej, gdy są poruszane ważne tematy. Burmistrz Radwan ma taka taktykę zarządzania miastem. Unikania odpowiedzialności za cokolwiek, nie podejmowanie strategicznych decyzji, wszystko konsultuje w nieskończoność, aby odsunąć od siebie odpowiedzialność a jednocześnie pogrąża miasto w tym wypadku MZO, za brak decyzyjności zapłacimy już za kilka miesięcy podwyżką cen za śmieci. Gratuluję wyborcom Pani Radwan że dali nabić się przed rokiem w butelkę ……

 5. Szwagry Radwan utopiły. ;)))) Poparcie Jagodzińskiego na poziomie dwustu kilkudziesięciu głosów nikomu nie pomoże, a PiS nie ma interesu rezygnować z całej władzy.

  • Było do przewidzenia, że wieloletni sekretarz miasta lub gminy nie poradzi sobie z ciężarem zarządzania miastem. Pchał ją do wyborów i nadal usilnie promuje kawałek miejscowego biznesu, któremu była i jeszcze chyba jest potrzebna dobra relacja z lokalną władzą. Specjalnością poprzedniej kadencji były sesje zdjęciowe przy okazji oddawania do użytku inwestycji zaplanowanych przez poprzednika. Specjalnością tej kadencji jest rozwój zapoczątkowanego w poprzedniej kadencji nepotyzmu i lokalny teatrzyk dla kupującej każdą tandetę gawiedzi, tu wspomnę rozdawnictwo paczek dla dzieci, pikniki monotematyczne, bo zainteresowanych promocją z innych branż brak, i nieustające pasmo deklaracji konsultacji. Im się ta farsa szybciej skończy, tym lepiej dla miasta.

 6. SN. Nie trzeba wielce się wysilać porównując twoje wypociny na facebooku i powyżej, aby stwierdzić kim jesteś. Emocje i podniecenie podczas wypisywania głupot trudne są dla ciebie do opanowania. Co do Burmistrz Radwan, to w czasie prawie roku swojej kadencji zrobiła dla gminy, Wołomina i mieszkańców wiele więcej dobrego niż jej poprzednicy łącznie. Nie straszcie referendum, bo jak do niego doprowadzicie to obudzicie się z ręką w nocniku. I co wtedy, jak łapka będzie brzydko pachnieć?

  • Andre, podaj przykłady osiągnięć nowej burmistrz, o których piszesz. Konkretne, nie te dotyczące zwiększania liczby stanowisk w urzędzie, tworzenia kolejnej grupy doradców, konsultantów, rad. Jakieś remonty, zrealizowane lub przygotowane do realizacji inwestycje, takie inwestycje, które uda się uruchomić mam na myśli. Bo jak na ten moment największym osiągnięciem tej kadencji są deklarowane w toku kampanii konsultacje z mieszkańcami w sprawie RIPOK i brak decyzji o wstrzymaniu budowy po objęciu stanowiska, a po wybudowaniu – bez możliwości uruchomienia, niewiele wnoszące do sprawy audyty, za które też trzeba płacić. Jeśli Stwórca dał ci rozum, to się nim czasem posługuj, całkowicie samodzielnie.

   • Andre, też chciałabym poczytać o tych rzekomych osiągnięciach i inwestycjach obecnej Pani Burmistrz. Bo jakoś nie mogę na nie natrafić poruszając się po Wołominie. Rozwiń ten wątek.

 7. Już niedługo przyjdzie się mieszkańcom zmierzyć z tym co zgotował miastu madziar z ekipą. Prezes mzo kłamie na sesji jak z nut twierdząc że nie wie dlaczego nie dostaje pozwoleń a czas ucieka. Nowa instalacja oraz nowe wysypisko nie zostanie uruchomione, śmieci będzie trzeba wywozić do odpowiedniego Ripoku (prawdopodobnie Ostrołęka lub Mława) więc i cena będzie o 100% większa. Dodatkowo spłacać trzeba będzie 14 mln kredyty. W pełni rozumiem dlaczego niewygodne jest to co robi burmistrz Radwan. Za wszelką cenę jak niepodległości trzeba bronic rysia. Tylko czy ta obrona czestochowy nie odbije sie mieszkancom czkawką. Prezes mzo już dawno znany był z przekretów przy budowie stadionu w sulejówku gdzie byl wiceburmistrzem, teraz trafil mu sie nastepny przekret to doił kase. Czy w końcu ktoś dostanie za ten giga przekręt po dupie?

 8. Bo ja bym jeszcze inną instalacje sprawdził. W Leśniakowiźnie. Smród sie ciągnie jak tylko sie tam przejeżdża. Syf widać z daleka a ludzie mówią że szczury jak koty tam chadzają. A wszystko – między domami, osadami ludzi. I jest git! Podobno ten remont czy rozbudowa drogi- to po to właśnie by ” zasilić” „instalację” która tam prężnie działa..Wszystko prawnie dozwolone: najpierw ludzie budowali domy w majestacie prawa- przy drodze a teraz będą im w majestacie prawa- ściany pękać- bo podniesiona zostanie klasa drigi, tonaż i wzmoży sie ruch- zamiast wyprowadzić go ze wsi – i zbudować bez utrudnień nową drogę dla Kobyłki Wolomina i tych trzech wsi. Wizjonerzy z opaskami na oczach.

 9. Burmistrz Radwan nie zrobiła nic aby uruchomić RIPOK, za jej bierność zapłacimy wszyscy, gdy dostaniemy list z podwyższą za śmieci. RIPOK był przepustka do niskiej ceny za śmieci. Dziś niedecyzyjna Ela boi się kilku osób z Zielonego Wołomina, ale nie dba o 50 000 pozostałych mieszkańców…..

  • Nie za bierność E.Radwan, tylko za bezprawie poprzednich władz (Madziar, Jagodziński) i działania zarządu spólki.
   Dokumenty wydane z rażącym naruszeniem prawa to jak ten RIPOK ma działać? Prawo prawem, a kasa musi być tak?

  • @dość przestań pieprzyć jak potłuczony. To co wybudowaliście nazywasz Ripokiem? Przeciez nawet w dokumentach u marszałka wpisani jesteście jako instalacja zastępcza a nie ripok. Druga sprawa to nikt wam nie może pomóc w uruchomieniu tego szajsu bez względu czy ktoś będzie bierny czy czynny. To wasz cyrk i wasze małpy więc radzcie sobie sami jak wszystko spapraliście. Widzę że nie pasuje wam ta Elka oj nie pasuje. Z rysiem byście się dogadali wysłali parę pozwów sądowych i było by po sprawie, a tak może kiedyś sami dostaniecie pozwy. Współczuję głównodowodzącemu tym syfem bo po sprawie stadionu w Sulejówku teraz dochodzi rozbudowa wołomińskiego zakładu zagospodarowania odpadów. Gdzie się nie dotknie tam nieprawidłowości…..

 10. Burmistrz Radwan nic nie może zrobić żeby uruchomić to bezprawie jakiego efektem jest tych pare metrów betonu i lichej konstrukcji stalowej . Nie nazywajmy tego RIPOK bo to nadużycie . Pani burmistrz nie musi się nikogo bać natomiast musi działać zgodnie z prawem, a w przypadku tej instalacji to prawo jest sobie, a budowa i działanie znanych osób sobie .

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj