Nowe popiersia w Ossowie

29

We wtorkowe przedpołudnie, tuż po modlitwie przy Krzyżu Pamięci ks. Ignacego Skorupki w Ossowie, jak co roku uroczyście odsłonięto kolejne popiersia na Polanie Dębów Pamięci przy ossowskiej kaplicy. Tym razem, obok 18 pomników ofiar katastrofy smoleńskiej stanęła podobizna żony prezydenta Lecha Kaczyńskiego – Marii Kaczyńskiej oraz funkcjonariusza Biura Ochrony Rządu -kpt. Pawła Janeczka.

W dolince w tym roku pojawili się m.in.: abp Henryk Hoser, minister Antoni Macierewicz, posłowie PiS samorządowcy i włodarze okolicznych gmin. Była też rodzina kpt Pawła Janeczka, szefa ochrony pary prezydenckiej, który zginął w katastrofie smoleńskiej. Jarosława Kaczyńskiego, którego bratowej podobiznę tego dnia poświęcono, reprezentował przedstawiciel MSWiA.

– Odsłaniamy pomniki dwóch osób, być może najbliższych panu prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu. Tych, którzy byli przy nim zawsze: jego ukochanej żony i najbliższego obrońcy. Który go strzegł aż do końca, który razem z nim poniósł śmierć – zaznaczył minister Antoni Macierewicz.

W czasie spotkania odczytano także list prezesa Jarosława Kaczyńskiego, który wspominał: (…)

Więcej na łamach Wieści.

29 KOMENTARZE

 1. Ludzie byli oburzeni z organizacji i potraktowania zwykłych ludzi . Dla świty było wszystko teren , miejsca , widok , reszta tłumu była tak zlokalizowana , że nie widziała nic , bo świta zasłaniała , oraz ich parasolki od słońca , mnóstwo ochroniarzy i kamerzystów , którzy robili przekaz do TV , a ludzie stłoczei tam nic nie widzieli , to po co to wszystko ?

 2. Nigdy nie zrozumiem, co ma Ossów do katastrofy smoleńskiej i dlaczego tutaj powstała Dolinka Smoleńska. Ossów ma swoją historię Bitwy Warszawskiej i tak powinno pozostać. Teraz zamiast skupić się na pamięci ludzi poległych w Bitwie 1920,przy każdej okazji wszystko skupia się na Dolince i ludziach którzy zginęli w katastrofie. Mieszkam od urodzenia niedaleko kaplicy i uważam że kiedyś było to naprawdę wyjątkowe miejsce. Wszyscy czekali na święto 15 sierpnia, bo miało swoje znaczenie. Od kilku lat króluje tam partia PIS i nie chodzę tam w ogóle. Uważam, że każda z osób katastrofy smoleńskiej ma swój grób na cmentarzu i tak powinno pozostać, a nie wszędzie stawiać im pomniki (z całym szacunkiem do rodzin tych osób)

  • Zauważ, że rocznice Mordu Katyńskiego przechodzą bez echa praktycznie, bo jest miesięcznica. Też z całym szacunkiem dla rodzin ofiar wypadku lotniczego w Smoleńsku – gdzie tak się upamiętnia zmarłych w katastrofie lotniczej? Chociaż jedno miejsce na Świecie, gdzie tworzy się taki kult wydarzenia, które powinno być powodem do wstydu z powodu zwykłego uporu, braku wyobraźni i nieokiełznanej chęci pokazania, że ktoś ma władzę?

 3. Pamiętacie testament Tych co zginęli w Ossowie NIECH POTOMNI o NAS NIE ZAPOMNĄ” od 2011 roku PiS zamienił obchody w Ossowie na terenie kaplicy w smoleński spektakl. Mieszkańcy Ossowa moi sąsiedzi od lat już nie chodzą na uroczystości by nie uczestniczyć w tym politycznym spektaklu. Bez zgody nas mieszkańców, którzy przez lata nie tylko 15 sierpnia dbali i oddawali cześć Bohaterom 1920 roku PiS wprowadził na teren kaplicy razem z klerem religię smoleńską. To oburzające i niegodne. To niegodne wobec Bohaterów 1920 roku. Co roku 15 sierpnia najpierw polityczny pisowski wiec pod kolejnymi popiersiami, a kombatanci , poczty sztandarowe i goście muszą czekać – Bohaterowie 1920 roku muszą poczekać !!!!!! Oni się przewracają się w grobach. To jest Ich miejsce pamięci i wyłącznie Ich powinniśmy czcić, tak jak było przez lata. Na Krakowskim Przedmieściu smoleński cyrk co miesiąc, a w Ossowie każdego 15 sierpnia na terenie kaplicy cmentarza. Nie dziwi więc fakt,że w tym roku ilość gości na Mszy w kaplicy w porównaniu z tym co było 10-15 lat temu jest znikoma bo nikt nie chce patrzeć jak Pisowcy niszczą pamięć Bohaterów 1920 roku w Ossowie. WSTYD i HAŃBA ! My Mieszkańcy Ossowa potomkowie Tych co oddali życie za Ojczyznę modlimy się 15 sierpnia w domach a odwiedzamy Ich uroczyście w kaplicy 16 sierpnia. Bo my potomni O Nich pamiętamy !!!!!!

 4. Szanowny „Mieszkaniec Ossowa ” zanim napiszesz tekst związany z historią dobrze poznać historię zdarzenia. Jak dbano o poległych tuż po bitwie pod Ossowem i za PRL-u można bez trudu się dowiedzieć. Można dowiedzieć się jak było z pochówkiem poległych. Jak mieszkańcy Ossowa odnosili się do tego i dlaczego cmentarz powstał z rzeczką? Co uważano, że było powodem ogromnego pożaru? Kto był fundatorem pierwszego pomnika (mieszkaniec Poznania urodzony w Ossowie). Ja pierwszy raz byłem tam z ojcem. Zawiózł mnie na rowerze. Przeszliśmy przez rzeczkę i mogłem obejrzeć cmentarz i kapliczkę. To był dla nie szok. Potem byłem z kolegami wielokrotnie. Władza ludowa wstydziła się tego miejsca. Potem przyszedł rok 1980. Zmieniło się wiele. Dlatego rzucanie epitetów pod adresem organizatorów jest obrzydliwe. Panu zaś proponuję, żeby w ramach dokształcania poczytał książek historycznych. Gdyby rządziła PO to byłoby oddawanie honorów bolszewikom poległym pod Ossowem ( zwolennicy tego są w Wołominie}.

 5. Pierwsze oficjalne obchody odbyly sie w 1990 i 1991 roku. Organizował je hufiec wołomiński i kobyłkowski. Wiem- bo uczestniczyłem w organizacji tego święta. Na polanie stanęła drewniana wielka brama, koło z namiotow , kuchnia polowa – z zupą którą warzyli prawdziwi żołnierze – już nie pamiętam z której jednostki. Na łąkach przy drodze niby-powiatowej ( chodzi mi o jej jakość budowe i w ogóle ) utworzono 2 parkingi płatne.
  W dzien 15.08 – oba były przepełnione – a łąki małe nie są. Był garnizon reprezentacyjny msza i chyba nawet sam Wałęsa przyjechał . Wszyscy chcieli uczcić POLEGŁYCH w bitwie warszawskiej.
  Odkąd PiS zrobił cyrk z Ossowa ani ja ani moi znajomi – nie uczestniczymy w tym partyjniackim kabarecie.
  Chodzimy sami w weekend – gdy jest słonecznie , w sierpniu wrześniu czy nawet listopadzie. Byle nie w kabaret. Nie zapominamy o POLEGŁYCH w bitwie. Na te pseudo smoleńskie dziwadła – patrzymy z odrazą i żenadą a przede wszystkim – z bólem – że zniszczono naszą – wcale nie lokalną – historię kosztem czyichś wielotysięcznych odszkodowań ekshumacji pomników od czapy jakichś dębów – które w kupie nie urosną – zatracając prawdziwy sens tego cmentarza. I śmieszno i straszno i smutno.

  • W latach osiemdziesiątych obchody były kościelne i środowisk patriotycznych, w dziewięćdziesiątych dołączyły samorządy. Państwowe były chyba tylko raz, w 1995 r. i wtedy był Wałęsa. Wszystko co jest w Ossowie , to dzieło Kościoła, samorządu i mieszkańców. Państwowy jest tylko pomnik bolszewików.

 6. andy , co do bolszewików których upamiętnił mikul – to za to i tylko za to jedno – za to jedyne – ode mnie ma głębokie ukłony . Bo żołnierze walczący i POLEGLI w bitwie warszawskiej nie walczyli ze sztuczną mgłą trotylem w bandziochach czy specjalnie popsutą awioniką czy brzozą – a z realnym przeciwnikiem.
  To że ten pomnik UPAMIĘTNIAJĄCY tam stoi – to świadczy o szacunku pamięci i wielkości człowieka który go tam postawił. A mikul zrobił to by pokazać wielkość społeczności – nie swoją – i tylko za to mu szczerze i bardzo dziękuję. To był iście papieski gest nie burmistrzowski. Iście chrześcijański i ludzki.
  Odnoszę jednak wrażenie – że raczej tego nie pojmiesz swym rozumkiem. Musiałbyś jechać na mazury dolny śląsk – z młotem – i porozbijać pomniki groby żołnierzy niemieckich i herby rodów które władały tamtymi ziemiami. Wszystkich byś nie porozbijał – bo i cmentarzy i pałacy jest tam w ciul – ale może coś by ci sie pod kopułą poukładało przy tej robocie. No cóż – zdrowia życzę.

 7. „mark” twoje stwierdzenie „Pierwsze oficjalne obchody odbyly sie w 1990 i 1991 roku” świadczy o tym, że twoja wiedza historyczna o tych czasach jest zerowa. Jakie pobierałeś nauki, taka twoja wiedza. Jeżeli chodzi o pomnik bolszewików to stawianie im za to, że z nami walczyli to jest nieporozumienie. Można to zrobić na cmentarzu żołnierzy radzieckich na Żwirki Wigury. Ale widać, że dla niektórych sentyment do komunizmu pozostał.
  Ps. Dziadek opowiadał, że rozmawiał z bolszewikami kiedy byli okopani w rowie wzdłuż obecnej Al. Niepodległości. Ich celem był Berlin i Paryż. Polska stanowiła niewielką przeszkodę (tak uważali). Wołomina nie zdobyli, postanowili go ominąć i przez Majdan dotarli pod Ossów.

 8. Nie słonko – ja nauk nie pobierałem – jestem domorosłym debilem. Ale historię lat 90-tych – dobrze pamiętam – bo pomagałem przy jej tworzeniu ( strasznie patetyczne i górnolotne :-)) . Nasz komendant- były – ma nawet jakieś fotki z tamtego okresu- bo aparat był jednym z jego zamiłowań. Nikt przed 90 rokiem nic nie upamiętniał. Wiedziałbyś to – gdybyś miał ze 43 lata przynajmniej a nie był gimbusem. Owszem – msza, kolorowe proporczyki na Ossowie – ale oficjalnie – żadnej rządowej delegacji i pikniku z tej okazji – nie było. Czerwoni – mieli – jak piszesz – inną linię i wyznanie. Pierwszy taki piknik – po obaleniu komunizmu -był w 1990r. Ale Ty …pewnie tego nie pamiętasz: pielucha, smoczek śliniak – pewnie były Ci bliższe….Cóż…
  Co do bloszewików – jeszcze raz – to pomnik ponad podziałami. Wskazuje jednocześnie – z kim ci nasi walczyli. Dobrze że stanął bo teraz mogłaby tam stanąć brzoza skrzydło albo mgła – a to by było zafałszowanie historii.
  Choć z drugiej strony – jak mawaiał Gebels – gdyby ktoś na taki pomnik spojrzał 1000 razy – to mógłby uznać że ludzie którzy ZGINĘLI w katastrofie samolotu pod Smoleńskiem – rzeczywiście mogli by się stać POLEGŁYMI – i trzeba by było jeden cmentarz – wykopać i zastąpić drugim. No tego byśmy chyba nie chcięli…. Ja wiem że pisiorom ten pomnik przeszkadza – ale mnie -nie. Tak jak nie przeszkadzają mi cmentarze niemieckich żołnierzy w prusach wschodnich czy pod Bretzlau. Taka JEST historia. I na szczęście długo jeszcze nikt nie powie że taka BYŁA i TAKĄ TERAZ mamy.

 9. 'mark’ to że dużo piszesz to nie znaczy, że z sensem. Dla ciebie historia zaczęła się w1990 roku i stąd twoja wiedza jest taka uboga. Może popytaj ludzi jak wyglądały uroczystości w Ossowie w latach 80-tych. dowiesz się może kiedy postawiono krzyż w miejscu śmierci ks. Skorupki czy też kiedy postawiono niedaleko pierwszy pomnik.
  Ps. Widzę, że masz jakieś kompleksy? Jeżeli chodzi o Smoleńsk to zginęli wysokiej rangi wojskowi, akurat nie szkoleni w Moskwie. Natomiast co do katastrofy to znając prawa dynamiki Newtona(druga klasa gimnazjum} obejrzyj na You Tube film The Plane Crash – Full Documentary. Może coś zakumasz, ale wątpię.

  • A możesz wskazać choćiaż jedno miejsce na świecie, gdzie ofiary wypadku lotniczego mają takie miejsce pamięci, jak to, w Ossowie? Nie mam na myśli cmentarzy, ale inne obiekty w przestrzeni wspólnej. Porównaj środki upamiętnienia ofiar ataku na WTC, biorąc pod uwagę liczbę ofiar, i ofiar wypadku lotniczego pod Smoleńskiem. Jeśli nie czujesz różnicy, to masz poważny problem.

 10. Błaszczak w radiu powiedział ,że powiadamianie o katastrofie jaka wydarzyła się na pomorzu , w piątkową moc , 12 sierpnia , że powiadamianie szwankowało , bo sieci telefonii są w obcych rękach , są nie nasze ,….myślę jakby były nasze od początku , to dziś żaden berbeć , ani babcia nie trzymałaby komóry przy uchu , a po przydział telefonu trza byłoby czekać , ale do tematu , idąc TYM tokiem rozumowania , to niedługo cmentarze też będą tylko dla Polaków . A kolor włosów jaki jest teraz preferowany ? Bo u mnie to akurat blond Polski . A Don Wasyl śpiewa .. ,,. jedno jest niebo nad nami ,,

 11. Przeczytałem polemikę pomiędzy andy a mark. Mark twoją całą wielką dyskusję wieloma linijkami i stukaniami w klawiaturę komputera dyskwalifikuje jedno twoje stwierdzenie ” zrobiono cyrk z Ossowa” dalej nie chce mi się ciebie czytać. Andy moje gratulacje za wiedzę o Ossowie i merytoryczne wypowiedzi. Tak o Ossów dbano po II wojnie ąz po dzień dzisiejszy . Raz jak pozwalały możliwości za komuny , ukradkiem , skrycie ale 14-15 sierpnia kwiatki były na mogiłach żołnierzy za rzeką. Potem Księża. Kalwarczyk, Konowrocki i Sikora uświadamiali młodzież i ona szła śladami swoich poprzedników tam za rzeczkę i kładła kwiatki na mogiłach Orląt Ossowskich. Już na początku lat 80 Ossów powoli zaczął oddychać wolnością historyczną aż po dzień dzisiejszy , najpierw setki , tysiące i dziesiątki tysięcy Polaków corocznie pielgrzymuje do Ossowa miejsca zwycięskiego boju z Armią Czerwoną i śmierci Ks. Ignacego Skorupki.

 12. Skąd w was tyle nienawiści do Smoleńska?. Agresją checie zagłuszyć wyrzuty sumienia?. Co wam przeszkadza, że ktoś chce, upamiętnić poległych?. Nie chcecie, nie uczestniczcie i przeszkadzajcie innym.
  Profesor Legutko napisał 5 lat temu, że Platforma Obywatelska ma w sobie coś takiego, co zmusza jej zwolenników do coraz podlejszych czynów. I każdy kolejny dzień to potwierdza.

  • Wojciech, mam dość spiskowych teorii smoleńskich. Wyrzuty sumienia, o których wspominasz, mogą mieć jedynie ci, którzy, nie bacząc na warunki lądowania i brak potrzeby lądowania i opuszczenia samolotu, bo nie było kolumny samochodów potrzebnych do dotarcia do celu podróży, zdecydowali o próbie podejścia do lądowania. Wstyd mi tylko, że masa prostych i źle wykształconych ludzi daje sobą manipulować tworząc okazjonalne szopki, a co bardziej sprytne jednostki brylują w towarzystwie, do którego nigdy, bez swojego bezrozumnego zaangażowania, by nie weszli, a świat na to patrzy. I wstyd mi, że brawura i dziki upór doprowadziły do śmierci, całkowicie niepotrzebnej i bezsensownej, ponad 90 osób.

   • Nie było potrzeby rozdzielania wizyt i gry z Putinem przeciwko własnemu prezydentowi. Obniżenia ochrony prezydenta i rozmów z agentami FSB w moskiewskiej restauracji. To są fakty, nie teorie.

  • Wyobraź sobie, że ludzie mają dość wtryniania tego całego smoleńska literalnie WSZĘDZIE. Wyrugowaliście pamięć o Katyniu, rugujecie Bitwę Warszawską, a w ich miejsce pchacie ten wasz cyrk smoleński.

   PS Od kiedy to ofiary katastrofy lotniczej nazywa się 'poległymi’?
   PS2 Jedynym który zagłusza wyrzuty sumienia jest kaczyński. Dobrze wie, że im więcej robi jazgotu n/t rzekomego zamachu, tym więcej ludzie dyskutują z bredniami o różnych bombach, wybuchach, itp nonsensach, zamiast zadawać właściwe pytania m.in. n/t roli obu kaczyńskich w spowodowaniu tej katastrofy.

 13. Drogi Wojciechu, szczerze prawdziwie i niezaprzeczalnie muszę Ci napisać że partię PO mam dokładnie tam gdzie partię PiS. U mnie obie mają te same miejsce w…….. Ale gdybym brał za ekshumacje pogrzeby – tyle co np dwie żony gosia – to ja sie podpisuje pod wszystkim , wzystkim co sie antkowi objawiło. Tylko mi odpal te sumke – i ide 10go świętować. Nawet moge każdego 20go i 30go pod sobieskim stawać.
  Ja ci mówię: antek kaczor i właszczyk skłócą PL z UE . W końcu uni sie znudzi nas porządkować i znów będziemy mieli przejścia graniczne. a putek – jednego roku gazik zakręci ( a korytarza norweskiego sami nie zbudujemy ) a drugiego roku otworzy szlaban pod Bartoszycami bez jednego wystrzału – i nikt na to palcem nie kiwnie. Nikt ! I tyle będzie z reperacji wojennych. Zwada rujnuje . A obecni wodzowie kłócą polaków ze sobą i polaków z innymi narodami i sąsiadami. To nic dobrego nie wróży. A za czapke drobnych nasi emigranci drapać się nie będą. Nie mamy surowców technologii ludzi. Polska jest słaba – sama. Kto tego nie wie a chce cudów – ośmiesza sie i jest niebezpieczny dla społeczeństwa

 14. Nie wszystko zrozumiałem, ale sens jest chyba taki: jak będziemy dawać d… i jeszcze za to płacili, to będą nas lubili i szanowali. To ja dziękuję za taką miłość.

 15. Będzie koniec kontraktu gazowego.
  Zobaczymy czy kaczuch powie: mam 2złote – tyle dam za 1000m gazu. A putek na to: dobra – dawaj – puszcze Polsce po dwójaku….

  Nie – tak nie będzie. Putek walnie nam taką cenę że nawet niemcom by tak wysokiej nie zaproponował. A kaczuch – po prostu kontrakt podpisze. I kto tu kogo będzie w d….. walił? Gdzie twa miłość duma i honor???
  I też zapłacisz – Ty ja i reszta – za bute maciara i kaczucha. Bo chałupe ogrzać trzeba.Patriotycznie co 2 miechy PGNiG odda twój chajs do gazpromu. I gdzie twój patriotyzm honor i chwała???

 16. Wojciechu – dyskusja z z „mark” i „Elle” nie ma sensu. Wiedza ich w każdym temacie jest taka sama znaczy żadna. Pisząc chcą zaistnieć. Mam wrażenie, że pod tymi nickami kryje się ta sama osoba.

 17. tak andy – dokładnie ta sama – anton mnie wyśledził – za pomocą tajnego klucza wifi ściągniętego mocą podświadomości od plemienia papuasów z Peszawaru . Później przepuścił to przez czicze od eskimosów i mu wyszło – rozbił moją siatkę powiązań…. kurcze ! musze zmienić nick. Teraz sie będe podpisywał: tajemnicza mgła z wapna i cementu

 18. Mark a gdzie ten pragmatyzm miał Pawlak – który negocjował dwukrotnie temat gazu…
  Gdzie ten proagmatyzm u Sikorskiego który składał „hołd Pruski” w Berlinie

  Pragmatyk dawno by zbudował gaz-rurę z Norwegi – choćby po to by miec alternatywę – bo to buduje rynek i pozycje do negocjacji…

  A przypominam pomysl taki byl już rozważany za SLD w okolicach 2000

 19. 123 – TAK ! tu masz 100000% racji. To był błąd który pogrzebał polską dywersyfikację i polską rację stanu – dzisiaj. Bo bylibyśmy w innym miejscu niż węgry czesi czy łotysze. Zamiast ruszyć wszystkie możliwe i dostępne środki ku temu – by te rure od norwegów pociągnąć – miller to zbagatelizował. Osrał po prostu. Choć znając rodowód sld – nie dziwota.A odpowiedź Rosji była wtedy w tamtym czasie natychmiastowa – nie było planów i pozwoleń na north streem a budowano już rury izolowane dla tej inwestycji. Bo putek wie – że gazociągi w morzach nie mogą się krzyżować – prawo międzynarodowe
  Milerowi dziś nikt tego nie wypomina – a masz rację – to było zaniedbanie sld za które powinni zapłacić nie tylko politycznym ale ii fizycznym niebytem.
  I wtedy Wojciech i jemu podobni – anton kaczor właszczyk – mogli by sie ruskim stawiać – mając nie koniecznie tańszą – ale zawsze – alternatywe. Mając paliwo dla gospodarki. Bez tego – to kulić uszy i modlić sie by putek nas tylko obśmiał i nie przywalił domiaru za gaz. Popatrz: przez tyle lat polska nie zainewstowała po swojej stronie w instalacje do osuszania gazu który płynie od ruskich. Niemcy – mają . Jeśli litwini czy ruscy nie osuszą dla nas gazu – jest bezwartościowy – czego przykładem jest incydent z przed około 2 miesięcy. Patrz – putek nawet nie musi nam kurka zakręcać. Nie osuszy gazu w naszej rurce – a i tak niemcy sami sobie uzdatnią to paliwo – my – nie. I co na to Wojciech – chwała bohaterom – i goń do lasu po chrust.
  Nie tędy droga , Pany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj