Poświętne zostało w tyle

Poświętne zostało w tyle

O  podwyżce ze odbiór śmieci od mieszkańców, zawirowaniach związanych z komunikacją autobusową i problemach z budową gminnej sieci wodociągowej z radnym Rady Gminy Poświętne Sylwestrem Niźnikiem rozmawia Ewelina Dzięcioł. (…)

Co jakiś czas powraca temat problemów z wykonaniem zwodociągowania gminy Poświętne w latach wcześniejszych. Wójt Jan Cymerman wiele razy mówił, że budowa sieci wodociągowej w gminie byłaby już dawno zakończona, gdyby radni poprzednich kadencji chcieli z nim współpracować w tej sprawie. Winą obarcza się chociażby Pana. Jak Pan to skomentuje?

– Warto przypomnieć całą tę historię. Otóż w 2010 r. kandydowałem na urząd wójta i z mojego komitetu wyborczego do Rady Gminy Poświętne weszło sześć osób. Ponadto w Radzie zasiadło dwóch radnych od Pawła Burka oraz Jarosław Kielczyk z komitetu utożsamianego z wójtem Cymermanem. Te osoby sprawowały funkcję radnych w latach 2010-2014. Właśnie za ten okres wójt Cymerman do dnia dzisiejszego ma pretensje, zwłaszcza chodzi o wodociągi. Sprawa wyglądała następująco: na V Sesji Rady Gminy, która odbywała się 28 lutego 2011 r., Rada podjęła uchwałę Nr V /24/2011, w której upoważniła i jednocześnie zobowiązała wójta gminy Poświętne do przygotowania analizy finansowo-budżetowej, dotyczącej sposobu wodociągowania gminy Poświętne do II kwartału 2011 r. Wójt Cymerman nie wywiązał się w terminie z tego zobowiązania. Podczas VIII Sesji Rady Gminy (24 -25.08.2011 r.) oświadczył, iż do 15 września 2011 r. będzie przygotowana cała analiza wodociągowania gminy Poświętne. Niestety, do dnia dzisiejszego żadna analiza nie wpłynęła do Rady. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że w latach 2008-2010, kiedy to wójt Cymerman miał zdecydowaną większość w Radzie Gminy, w uchwale budżetowej na 2008 r. zaplanowane zostało zadanie pod tytułem „Projekt i budowa stacji uzdatniania wody”  na kwotę 290 000 zł. Z kolei na 2009 r. zaplanowano zadanie „Infrastruktura wodociągowa i sanitarna wsi” na  kwotę  600 000 zł. W 2010 r. wpisano zaś zadanie „Infrastruktura wodociągowa i sanitarna wsi” z kwotą 100 000 zł. Łącznie daje nam to sumę 990 000 zł. Wójt przez 4 lala tamtej kadencji (lata 2006-2010) z planowanych 990 000 zł na wodociągowanie wydał jedynie 75 579 zł. Gdzie więc w tym wszystkim jest moja wina? Będąc wtedy radnym nie miałem nic do powiedzenia. Teraz powiem brutalnie, przez przeszło 16 lat wójt Cymerman sprawuje swoje rządy nieudolnie. Inne gminy się w tym czasie rozwijały, a nasza została głęboko w tyle. Chyba nie muszę nikogo do tego przekonywać, bo widać to gołym okiem. (…)

Więcej na łamach Wieści.

Materiał promocyjny.

(62) Comments

 1. Cichy

  Rok temu wprowadzenie podatku od nieruchomości (budynków mieszkalnych). Teraz podwyżka opłat za odbiór śmieci. Czyżby wójt zbierał kasę na "kiełbasę wyborczą" w roku 2018 ?

  1. Adolf

   Raczej na szkołę w Zabrańcu. W tym roku w budżecie było zaplanowane ponad 200 tyś złotych na budowę tej szkoły ale nic nie zostało zrobione. Nie ma nawet ogłoszonego przetargu. Ciekawe na co pieniądze, które były przeznaczone na szkołę w Zabrańcu zostały wydane?

   1. gocha

    Na diety dla radnych, którzy zasiadają w bezpłciowych o bezproduktywnych komisjach.

   2. Aitor

    Raczej na parking w Nowych Ręczajach (około 110 tyś zł) wykonany przez syna radnego Błaszczaka. Na komisje raczej nie.

   3. Mario

    Raczej kasa poszła na budowę strażnicy OSP w Turzu (wójta tam jest członkiem). Widać lepiej zbudować remizę niż szkołę!!!!!

   4. Ciekawy

    Na paroweczki przed wyborami. Wójt chomikuje kasę aby mieć czym zablysnac w przyszłym roku. Taki królik z kapelusza wyskoczy że hu hu.

  2. ujawnij

   Przez kolejne lata padało tylko: nic więcej się nie da zrobić, nie ma pieniędzy itd. W roku wyborczym 2018 będzie: teraz już mogę, wszystko wam zrobię, wstęgę przeciąć dam, tylko znowu mnie wybierzcie i objazdówka z tym tekstem po sołectwach po spotkaniach sołeckich. Pewnie i winnego nam wskażą może znowu mieszkańców a może niewygodnych sołtysów albo radnych.

   1. Autobus

    Wszyscy winni, tylko nie ja. Panie wójcie! Odgrzewany kotlet ma okropny smak. Tym bardziej , jeśli podgrzewa się go co cztery lata. Czas zmienić taktykę, bo ta też się przyjadła. ;)

 2. Autobus

  Dlaczego Pani z Jedności była na ostatniej sesji ? pyta się radny. Ano dlatego, że prawdopodobnie dostanie dotacje na przewóz osób od gminy Poświętne.

  1. Rudi

   Ależ reżyserka. Nie dość, że za nasze pieniądze, to jeszcze tyle czasu to zajęło. Czy do Nadbieli dojedzie ten autobus?

   1. Autobus

    Dojedzie jak się Nadbiel odłączy od gminy Poświętne i przyłączy do gminy Wołomin. Asfalt już jest do szkoły w Grabiach bliżej i wodociąg byłby od razu.

  2. Jaskier

   Z tego co wójt cedził na sesji wynika, że już jest pewien, że będzie jeździła Jedność. Pozostaje drobny problem - wójt powinien przeprowadzić postępowanie przetargowe. To ja się pytam jak to jest - przetargu nie było, a wójt jest niemal pewny, że akurat ta firma wygra?!

   1. wróżka

    W Jedności siła. Może tak się zjednoczyli, że z góry wiadomo, kto wygra.należy zadać pytanie, czy właściciel firmy przewozowej ma odpowiednie pozwolenie na przewóz na tym odcinku? Od tego powinien wójt zacząć. Inaczej szkoda czasu i ludzi, którzy czekają na to połączenie ze światem. Jeśli jeszcze nie ma pozwolenia, to mieszkańcy sobie poczekają. Dlaczego tak to opieszale załatwiają? Nie zależy im na mieszkańcach?

 3. beny

  Podwyżka za odbiór śmieci? Jak to umotywował wójt i radni? Najlepiej zdzierać z mieszkańców a w zamian nic.

  1. Janina

   Przydałaby się nowa twarz. Obecne towarzystwo jest strasznie uwikłane w układy. Powinien to być ktoś młody, sumienny i uczciwy. Obecnie rządzi klika. Towarzystwo wzajemnej adoracji.

   1. Aligator

    Zgadza się. Trzeba pogonić to całe strażackie towarzystwo "działaczy społecznych" - potrzebny ktoś zupełnie nowy bez tych układów .

   2. Anonim

    Ten ktoś musi mieć pomysł na tę gminę.Rosłon, Niżnik i Cymerman pomysłu nie mają. Zostaje nam pozostać rezerwatem ogrodzonym wysokim płotem, aby z nas się nie śmiały sąsiednie gminy i przejezdni ludzie.

 4. Elson

  Czyli na dzisiaj wygląda na to że w wyborach za rok startują: Cymerman, Niźnik i chyba Skonieczny sądząc po jego aktywności na facebooku.

   1. Mck

    Nie tylko u logopedy. Kosmetyczka, wizażystka oraz szkolenie z kultury. Obecnie taki pakiet dla wszystkich by się przydał bez wyjątku.

 5. Anonim

  Skonieczny? Cóż to za postać. Dziwny lans na fb. Niech mówią lepiej jak ogarnąć ten bajzel gminny a nie umieszczać idiotyczne komunikaty w Internecie. Może Kielczyk Jarek spróbuje.

  1. tur

   Jarek chyba nie. Ma misję w Wołominie. Zwalcza zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się nielegalnym obrotem korzeniami i nacią pietruszki.

   1. choiniarz

    Żołek też ostatnio aktywista fb. Pewnie będzie kandydował na radnego od Skoniecznego.

 6. tylko PAECE

  Dobrze by było jakby na wybory był komitet z PiS-u. Po zwycięstwie możnaby zrobić komisję śledczą do spraw kumoterstwa i niegospodarności.

  1. ujawnij

   Komisja jest wynika nawet z ustawy nazywa się Komisja Rewiwyjna Rady Gminy ale czy cokolwiek kontroluje? Czy przewodniczący Świadek zlecił jej jakąkolwiek jontrolę? Jasne że nie bo nie wolno swego ruszać.

 7. ornitolog

  Po wyborach to za późno. Teraz powinni taką komisję powołać, by sprawdzić, kto komu z dzióbka wyjada i z jakiego powodu.

  1. Benny

   Nic z tego: "Kruk krukowi oka nie wykole" - choć bardziej pasowałoby: "Strażak strażakowi toporka w plecy nie wbije".

   1. ornitolog

    No tak. Racja. Jak wójt strażak, to i forsa płynie strumieniem jak z sikawki.

 8. goguś

  Co tu się wypisuje. Wójt czyta i pracownicy gminy. Rozpaczać będą. Jaki to wójt biedny, jak go szkalują. Łoj,łoj, łoj. Znowu będzie opowiadał, że już ma dosyć, że nie będzie kandydował. Przed wyborami doda,że ludzie go proszą aby jeszcze kandydował i w ten oto sposób ulega prośbom i staje na wysokości zadania. Nigdy niczego oficjalnie nie obiecuje przed wyborami. Za to WFI sołtysi roznoszą skromne informacje pocztą pantoflowa, że jak go wybierzecie, to nie zapomni o was. Potem nikt niczego nie pamięta a z urzędu dochodzą głosy, że chciałbym, ale pieniędzy nie ma. I tak w koło Macieju.

  1. bombka

   Jak bierze, to grzeczny być musi. No i relacje muszą być nieskazitelnie czyste. Niech jeszcze całuje się na przywitanie. To dziwne, że kandydować będzie.Wroga w osobie wójta nabędzie. Ech! I tak źle i tak.

 9. Gość

  Ciekawi mnie czemu tak pod każdym art o gminie w komentarzach pojawia się nazwisko Niźnik, Rosłon. Czyżby ktoś się ich obawiał? Akurat oni prowadzą firmy z tego co widać dobrze sobie radzą, znają się na zarządzaniu chyba dużo lepiej niż wójt. Jeśli będą zarządzać gminą rąk jak firmą to tylko będzie na plus dla mieszkańców.

  1. Autobus

   Tys prowda. Wójt nie umie zarządzać, dlatego nie ma firmy. Woli z publicznych pieniędzy wspomagać firmy szwagra i teścia. Wszyscy wtedy zadowoleni a wójt się nie napracuje. Dlatego kandydować nadal będzie, bo cóż by nieborak robił. Chyba, że doszłoby do fuzji firm Jasińskich i zostałby dyrektorem.

   1. Aitor

    Nie martwcie się o wójta. Po przegranych wyborach pewnie znalazłby pracę w Spółdzielni Usługowo Produkcyjnej w Poświętnem. Prezesem tam jest Stefan Tlaga - radny gminy startujący z komitetu wójta. W najbliższym czasie uwłaszczy się planowana jest sprzedaż gruntów gminnych użytkowanych prze SUP. Rada na wniosek wójta to przyklepie. Bedzie jakaś bonifikata i rozłożenie na raty płatności.

 10. Gość

  Dlatego nie hejtujcie tylko rozejrzyjcie się wokoło wójt przez tyle lat nic nie zrobił i nie zrobi. Usilnie ciągle ktoś hejtuje w obronie wójta niech te osoby podpiszą się z imienia i nazwiska to będzie wiadomo ile podatku wójt im umorzył albo ile dał im zarobić jak Błaszczak czy ile z danej rodziny zatrudnił w gminie. Ludzie nie dajcie się ogłupić bo jak na razie wójt i jego ludzie biorą dużą kasę za nic.

 11. Mieszkaniec gminy

  Ludzie, co wy bredzicie. Powtórzę jeszcze raz, że widzę na tym stanowisku Radnego Powałę. Tyle co zrobił dla Ręczaj, to oby zrobił dla całej gminy. Sam ścieżki wydeptał za parkingiem i asfaltem przez Ręczaje. Więcej może jak wójt. Sam by ten urząd poprowadził i załatwił co trzeba. Ja polecam wszystkim takiego wspaniałego radnego.

  1. Łuki

   Pan Powała sam "świetnie" tłumaczy wszystkie machlojki Cymermana i rady. Wystarczy przejść się na sesję, lub przeczytać zapis. To ja już wolę obecnego wójta.

   1. pinokio

    Co Powała może tłumaczyć? On nie potrafi poprawnie się wypowiedzieć a co dopiero odnieść się do konkretnej sprawy. Sam fakt, że nie pozwolił złożyć wniosku ustnego na komisji, której przewodniczy,świadczy o zerowym poziomie wiedzy z zakresu samorządu. Jak taki ktoś ma zabierać głos w naszej sprawie, jeśli nie zna aktu prawa jakim jest statut gminy. Akt, który sami radni zatwierdzili uchwałą rady. Jak w końcu mógł coś niby załatwić dla Ręczaj, skoro nie zna przepisów prawa. I jeszcze w gazecie się wypowiada, że podjąłby taka sama decyzję. Szkoda gadać. Pogrąża się coraz bardziej. Cymermana zawsze broni, inaczej go nie zaprosi na imieniny.

   2. prawnik

    Ktoś postawił zarzuty wójtowi i radzie, albo ma dowody, albo nie zna konsekwencji

   3. Wieści

    W wieściach był kiedyś artykuł: " Piwo bez zezwolenia na pikniku parafialnym?". Czy tam było wszystko w porządku?

   4. adwokat

    Dowody osobiste? Każdy wymienia zgodnie w określonym terminie jeśli już dowód stracił ważność. Jeśli chodzi o konsekwencje, to zwyczajnie nie posłużymy się nieważnym dowodem tożsamości, np. w banku.

  2. Benny

   Powała to pierwszy obrońca wójta na sesjach rady i komisjach. Wygłasza nawet peany na jego cześć. Ale to bardzo dobrze bo dzięki temu jest mocno kojarzony z wójtem - oczywiście też jest z OSP.

 12. Ziutex

  Kiedyś myślałam, ze zamieszkam w Gminie Poświętne. Dobrze, ze w porę zmądrzałam. Tym co mieszkają współczuje. Z tego co obserwuje co tam się dzieje to prędko nic się nie zmieni.

 13. Ziutex

  Ale z tego co rozmawiałam z mieszkańcami to mówią tak: lepiej stary wójt, który nic nie robi. Nowy przyjdzie i będzie jeszcze gorzej. To smutne, ze mieszkańcy gminy są tak zaściankowi.

 14. prawnik

  Jeśli Łuki zarzucając organom gminy machlojki (działania niezgodne z prawem) miał w rękawie procenty, to słabo to widzę

  1. Mietek

   Pan/Pani Prawnik. Zdaje się, że komentarz do którego się Pan/Pani odnosi, napisał być może uczestnik pikniku i jedyne co zapamiętał, to procenty. Nie wiadomo tylko, czy miał na myśli procenty zawarte w napoju tam serwowanym, czy chciał określić w procentach liczbę uczestników pikniku. Niewykluczone również, że chciał określić inną wartość procentową, którą można zastosować odnośnie pikniku. Tego nie wiemy. Szkoda, że rzekomy prawnik nie czyta ze zrozumieniem i nie wyciąga dokładnych wniosków.

 15. prawnik

  Przypominam, że internet nie jest anonimowy. Stawianie tak poważnych zarzutów wymaga ich udowodnienia lub poniesienia odpowiedzialności za oszczerstwo. Definicja: "machlojka pot. «nieuczciwe działanie w celu osiągnięcia korzyści lub ukrycia czegoś»"

 16. Gosc

  Ja mam takie pytanie kiedy będzie zrobiona droga w Nowych Reczajach.? Chciał bym odpowiedzi!!!Pan radny Powala powiedział, że jemu nie potrzebna, Dlaczego.? Bo on ma swoją drogę poprzeczną. Nie zna się na prawie, a ręka, rękę myje. Droga będzie Zrobiona przed wyborami, żeby go wybrali i znów brał pieniądze za sesję na której piją tylko kawę bo na prawie się nie znają. Cały ten zarząd to ciemnogrod. Szkoda słów na tą sitwe...

  1. Mietek

   Słuszne pytanie! Pan radny woli pytania w formie pisemnej. Tak wynika z jego wypowiedzi na komisji, na której nie chciał przyjąć ustnego wniosku od mieszkanki. Pismo należy złożyć do sekretariatu, jak zaznaczył radny Powała i wtedy się ustosunkujemy. Beznadziejność radnego sięga zenitu. Chociaż powyższy komentarz, można uznać za formę pisemną, to nie otrzyma Pan/Pani odpowiedzi, bo pominął Pan sekretariat urzędu. ;) Tu nie ośmieli się odpowiedzieć, bo publicznych obietnic, nieustalonych z wójtem umieszczać nie wypada. Przed wyborami na zebraniu opowie o ''swoich'' planach.

   1. goguś

    Wywołano radnego do tablicy, ciekawe czy się odezwie. Nie znajdzie w sobie tyle odwagi, by to zrobić. Mocny na sesji, jak ma krzesło pod tyłkiem i wspomożenie pociotków. Panie radny. Hop, hop. Jest pan gdzieś?

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *