Być jak Ignacy

Być jak Ignacy

W naszej Szkole Podstawowej im. J. I. Paderewskiego w Zagościńcu nadal prężnie działa koło naukowe Dzieciaki ze energią i bierze udział w konkursie o tytuł Naukowej Szkoły Ignacego V edycji programu – rok szkolny 2020/2021 Być jak Ignacy. Nauka to przyszłość. Obecnie trwa III etap konkursu, który dotyczy transportu i miast przyszłości.

Praca naukowca polega na zadawaniu pytań i podejmowaniu prób odpowiedzi na nie, poszukiwaniu i interpretowaniu, zatem i my zagłębialiśmy się w rozważaniach, między innymi z naszymi gośćmi, którym z całego serca dziękujemy za poświęcony czas, z Panem mgr inż. Tomasz Detką, Kierownikiem Zakładu Elektromobilności Sieci Badawczej Łukasiewicz – Przemysłowego Instytutu Motoryzacji oraz z Panem mgr Wojciechem Górnikiewiczem z Zakład Komunikacji Miejskiej w Warszawie oraz z Uczniami Pana mgr Łukasza Morgasia z czwartej klasy Technikum Samochodowego nr 2 im. Czesława Orłowieskiego w Warszawie, dotyczących motoryzacji i ekologii, wykorzystania technologii przyszłości, bezpieczeństwa, wykorzystania energii odnawialnej, wpływu pojazdu na środowisko naturalne. Otrzymaliśmy wiele cennych informacji, wskazówek. Zdobywaliśmy też wiedzę samodzielnie, czerpiąc ją z przeróżnych źródeł, m.in. ze strony internetowej organizatora konkursu https://bycjakignacy.pl/.

Frapowało nas np., czy da się wykonać połączenie drona-samochodu? Jakie silniki będą potrzebne, by dron zadziałał? Z czego morze być zbudowany pojazd przyszłości? Jaki kształt pojazdu jest najbezpieczniejszy dla kogo?

Zadanie kończące obecny, trzeci etap, polega na przygotowaniu projektu graficznego lub makiety pojazdu przyszłości. Poświęciliśmy wiele spotkań na zbieranie wiadomości, dyskusje i podejmowanie decyzji, jak będzie ostatecznie wyglądał nasz wymarzony środek lokomocji. Było to bardzo ciekawe doświadczenie!

Od 7 kwietnia rozpoczniemy prace związane z ostatnim, czwartym etapem, dotyczącym technologii cyfrowych, Internetu i programowania. Czeka nas ogromne wyzwanie. Zachęcamy wszystkie dzieci i młodzież szkół podstawowych do dołączenia – udziału w konkursie Być jak Ignacy w ostatnim jego etapie. To naprawdę ciekawe doświadczenie.

 

Koło naukowe Dzieciaki z energią

Uczniowie:

Aleksandra Bartkiewicz

Dominika Gierej

Katarzyna Kaczmarska

Magdalena Kanciała

Wiktoria Kanciała

Julia Matela

Julia Szelągowska

Nina Szymańska

Maryla Wąsowska

Emilia Wilczak

Miłosz Wnuk

Zuzanna Wyszomirska

Nauczyciele – opiekunowie koła:

Małgorzata Gawryś,

Monika Lach

Paulina Mroczek

Bogumiła Jarosławska-Malinowska

 

No Comments

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *