Kolejna psychoza

0

„Brak jest wiarygodnych dowodów potwierdzających jakąkolwiek próbę porwania dziecka. Policjanci apelują, by powstrzymać się przed rozpowszechnianiem niesprawdzonych informacji, szczególnie poprzez rożnego rodzaju serwisy społecznościowe” – informuje za pośrednictwem Wieści przedstawiciel powiatowej policji. O rozsądek apeluje także burmistrz Zielonki: „Sytuacja urosła do formy psychozy w naszym mieście” – przyznaje Kamil Iwandowski. Chodzi o prawdziwy wysyp facebookowych postów, umieszczanych na forach mieszkańców różnych gmin. Choć różni się w nich czas i miejsce, wszystkie mówią o rzekomych próbach wciągnięcia dzieci do samochodów czy przypadkach fotografowania nieletnich, bawiących się na placach zabaw. (…)

W sprawę zaangażował się także burmistrz Marek, który zorganizował spotkanie z policjantami, skierowane do przedstawicieli mareckich publicznych oraz niepublicznych przedszkoli i szkół, a także animatorów orlików. W piątek spotkali się oni z Andrzejem Oleksiakiem, komendantem mareckiej policji. Tematem były domniemane porwania dzieci. – I na początek kluczowa informacja: policja nie potwierdza informacji o porwaniu dziecka na terenie powiatu: ani w Słupnie, ani w Zielonce, ani tym bardziej w naszym mieście. Wpływające do komisariatów na ten temat informacje są na bieżąco weryfikowane przez policjantów, ale – jak podkreśla komendant – dotychczas brak jest wiarygodnych dowodów potwierdzających jakąkolwiek próbę porwania dziecka – poinformował burmistrz Jacek Orych dodając, że po wakacjach będą kontynuowane spotkania dzieci z policją w mareckich placówkach edukacyjnych dotyczące bezpieczeństwa.

Emocji na forach nie krył także przewodniczący Rady Miasta Marki Paweł Pniewski, strofując kolegę samorządowca, który powtarzał informacje o rzekomej próbie porwania: „Gorący apel o nie powielanie niesprawdzonych informacji, szczególnie przez osoby, które pełnią funkcję zaufania publicznego, bo takim sposobem pojawiły się plotki na warszawskich forach, że w Markach próbowano porwać dziecko. Powielanie takich fake newsów albo będzie prowadziło do psychozy wśród społeczeństwa (co potwierdzają choćby wpisy ze zdjęciem samochodu, którym rzekomo poruszali się „porywacze”, co okazało się fałszem, ale numery rejestracyjne poszły w świat), albo tak bardzo spowszednieją nam te informacje, że w momencie faktycznego zagrożenia nikt nie zareaguje o czasie.” (…)

Więcej na łamach Wieści.

http://www.e-kiosk.pl/index.php?page=titleissues&id_title=154563

https://www.egazety.pl/marpan/e-wydanie-wiesci-podwarszawskie.html

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj