Tak się odbiera śmieci

0

Zmieniły się zasady odbioru odpadów Zielonce, zmieniła się też stawka opłaty śmieciowej. W czwartek radni przyjęli uchwałę podwyższającą opłatę z 29 zł na 32 zł/osobę. To oznacza, że stawka w ostatnich latach wzrosła aż o 450 proc.

Nowa kwota obowiązywać będzie od 1 lipca. To i tak o ponad 6 zł mniej niż przewiduje maksymalna stawka urzędowa od osoby, która w roku 2021 wynosi 38,38 zł.

Aby wytłumaczyć mieszkańcom przyczyny podwyżki, miasto opublikowało obszerne wyjaśnienie, w którym czytamy m.in., że system gospodarki odpadami jest finansowany przez samych mieszkańców. „Gmina nie ma możliwości dokonywania dopłaty z budżetu za odbiór odpadów, ale również nie ma możliwości uzyskania zysku przy pobieraniu od mieszkańców opłaty za gospodarkę odpadami. Wpływy z opłaty za odpady muszą w 100% pokrywać koszty prowadzenia systemu odbioru odpadów. Dlatego tak ważne jest, by liczba osób zamieszkujących na obszarze gminy pokrywała się z liczbą osób zgłoszonych w deklaracjach przez właścicieli nieruchomości. Podawanie danych niezgodnych ze stanem faktycznym jest nieuczciwe i wpływa na wzrost stawki za odpady” – czytamy w komunikacie.

Jak pisaliśmy kilka numerów temu, być może szaleńczy wzrost cen odpadów zatrzyma w końcu zapowiadana przez rząd zmiana w przepisach prawa, która zezwoli gminom na „dokładanie” do systemu odbioru odpadów.

Na razie jednak, chcąc zrekompensować mieszkańcom niewątpliwie złą wiadomość, burmistrz Zielonki Kamil Iwandowski podzielił się z nami krótkim zestawieniem tego, jak w ostatnim czasie zmieniono system odbioru odpadów, by stał się bardziej przyjazny dla mieszkańców. (…)

Więcej na łamach Wieści.

http://www.e-kiosk.pl/index.php?page=titleissues&id_title=154563

https://www.egazety.pl/marpan/e-wydanie-wiesci-podwarszawskie.html

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj