Zgrzyt w Ząbkach

0

Radna opozycji wyznała na sesji, że kiedy położyła na szalę dobre i złe zdarzenia mijającego roku pod kątem współpracy z burmistrz Ząbek, przeważyły te drugie. W ogólnym rozrachunku jednak ciężar głosów radnych przechylił się na korzyść ząbkowskiej włodarki, która w minioną środę ponownie otrzymała absolutorium.

W dzień, kiedy trzeba było zabiegać o głosy radnych, by uzyskać wotum zaufania i absolutorium, z pewnością jak z nieba burmistrz Ząbek spadła wiadomość o świetnej pozycji miasta w Rankingu Finansowym Samorządu Terytorialnego 2021. Jak poinformowała na sesji Małgorzata Zyśk, w plebiscycie wszystkie gminy są poddane takiej samej analizie pod kątem finansowym, np. wysokości kwoty pozyskanej dotacji itp. Okazało się, że Ząbki znalazły się w pieszej dziesiątce spośród gmin w kraju, co wśród radnych wywołało gromkie brawa. Potem było już mniej przyjemnie.

Radni, którzy z uwagą przysłuchiwali się przedstawionemu Raportowi o stanie miasta zostali poinformowani m.in. o spadku dochodów własnych miasta i wzroście wydatków bieżących. Dochody z PiT zmalały o ok. 2 proc. w porównaniu do roku 2019 – gdy jeszcze w poprzednich latach notowano systematyczny wzrost. W odpowiedzi skarbnik zaznaczyła, że w sąsiednich gminach notuje się nawet 5 proc. spadek (dochody Zielonki spadły o 5,2 proc., a Marek 2,9 proc.), więc wyniki Ząbek nie są aż tak niepokojące. Rosną za to wpływy z podatku od nieruchomości.

O kilka milionów złotych wzrosły niestety wydatki bieżące Ząbek na oświatę – pochłaniają już 37 proc. budżetu miasta – i jak przyznała skarbnik miasta, w kolejnych latach utrzymanie płynności finansowej będzie coraz trudniejsze.

Radni zwrócili też uwagę na dalszy wzrost zadłużenia lokali mieszkalnych – na koniec 2020 r. wyniosły one ponad 860 tys. zł i wzrosły o 27,5 tys. zł w stosunku do roku 2019. Przewodniczący rady pytał też o przyczyny zadłużenia gminnych lokali użytkowych. Wiele czasu na sesji zajął też problem z nasadzeniami i utrzymaniem placów zabaw. –  Kiedy rok temu głosowałem na TAK i gratulowałem dobrej współpracy, nie spodziewałem się, że po roku będę musiał zrewidować swoje stanowisko, bo niestety stwierdzam, że nie było dobrej współpracy między radą miasta, a panią burmistrz – podsumował przewodniczący rady Waldemar Stachera, wyjaśniając: (…)

Więcej na łamach Wieści.

 

http://www.e-kiosk.pl/index.php?page=titleissues&id_title=154563

https://www.egazety.pl/marpan/e-wydanie-wiesci-podwarszawskie.html

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj