Lek. Med. Małgorzata Kozłowska o profilaktyce zdrowotnej po czterdziestce

0

Dlaczego dbanie o zdrowie jest tak ważne? Na czym ono polega?

– Dbanie o zdrowie od wieków było jedną z najcenniejszych wartości w życiu, o czym pisał wieki

temu pisał Jan Kochanowski:

„Szlachetne zdrowie,

nikt się nie dowie,

jako smakujesz

aż się zepsujesz”.

Zachowanie odpowiedniego zdrowia to długofalowy proces, który wymaga od nas samych sporo wysiłku, ale przede wszystkim zrozumienia jak istotne jest to, by jak najwcześniej zacząć zmienić, eliminować, to co złe dla naszego organizmu. Co się zmienia w naszym zdrowiu wraz z wiekiem? Kiedy powinniśmy zwrócić na to szczególną uwagę?

– Każdy etap naszego życia jest dobry na prozdrowotne zmiany, ale wiadomym jest, że u większości ludzi około 40 r.ż. zaczynają spowalniają procesy metaboliczne organizmu oraz rozwijają się zmiany zwyrodnieniowe dotyczące szczególnie układu sercowo-naczyniowego, układu kostno-stawowego. Rośnie wówczas ryzyko powstania wielu chorób takich jak: nadciśnienie tętnicze, miażdżyca, choroba wieńcowa, cukrzyca, otyłość, zwyrodnienia stawów i inne oraz pogarsza się funkcjonowanie narządów: wzroku, słuchu, układu moczowego, przewodu pokarmowego i pozostałych. Niestety, z danych epidemiologicznych wynika, że rośnie również ryzyko chorób onkologicznych. Tempo rozwoju niekorzystnych zmian wynikających z wieku zależy w dużej mierze od nas samych, od stylu życia, jaki prowadzimy. Na przykład osoba paląca papierosy od 20 lat – po 40 r.ż. często ma już POCHP, czyli przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, a ktoś, kto od 20 lat nadużywa alkohol będzie miał, co najmniej stłuszczenie alkoholowe wątroby.

 Kto częściej choruje czy odczuwa pogarszające się zdrowie?

– Częściej chorują osoby, które przewlekle prowadzą niezdrowy tryb życia, czyli które niezdrowo jedzą, mają zbyt małą aktywność fizyczną, nadużywające alkoholu, palące papierosy, osoby z nadmierną wagą ciała, żyjące w permanentnym stresie, z zaburzeniami snu.

Jak więc dbać o siebie, by móc cieszyć się długim i zdrowym życiem?

– W dzisiejszych czasach zbytnie uprzemysłowienie, zanieczyszczenie środowiska przy jednoczesnej zbyt małej świadomości wagi problemu stanowi duży problem w różnych dziedzinach życia. Dlatego należy starć się pamiętać i wdrażać proste zasady, do których należą:

• regularna aktywność fizyczna (spacery, jazda na rowerze, pływanie)

• dbanie o zdrową dietę (więcej warzyw, owoców, produktów ziarnistych, olejów roślinnych, ryb morskich, a mniej produktów odzwierzęcych, czerwonego mięsa, tłustego nabiału, typu Fast food, chipsów, napojów kolorowych, energetycznych)

• ograniczenie spożywania alkoholu, używek

• ograniczenie, a najlepiej zaprzestanie palenia papierosów

• jak najczęstsze przebywanie na świeżym powietrzu, znalezienie sposobu na relaks i wypoczynek

• wysypianie się

• zgłaszanie się na badania kontrolne

Jakie badania należy wykonać po 40 roku życia i gdzie się zgłosić?

W pierwszej kolejności najlepiej udać się do swojego lekarza rodzinnego, który przeprowadzi wywiad na temat chorób w rodzinie, stylu życia, ewentualnych używek, obecnych dolegliwości w organizmie, zbada pacjenta (np. kontrola ciśnienia tętniczego, wagi, wzrostu, osłuchanie serca, płuc) i ustali dalszą ścieżkę postępowania diagnostycznego. Często już w trakcie pierwszej wizyty można wykryć odchylenia od normy np. podwyższone ciśnienie tętnicze, nieprawidłową pracę serca, a badania dodatkowe to zweryfikują. Jeśli jest potrzeba, lekarz zaleci dalsze badania dobrane indywidualnie do potrzeb pacjenta m.in. z krwi, moczu, kału na krew utajoną, EKG, USG, RTG. Należy też pamiętać o kontroli wzroku, słuchu, stanu skóry. U kobiet, poza wymienionymi wcześniej badaniami należy zgłosić się na kontrolę ginekologiczną, wykonać cytologię, USG piersi, ewentualnie mammografię. Dla mężczyzn wskazana jest wizyta u urologa w celu przebadania gruczołu krokowego. Warto dodać, że większość wymienionych badań można zrealizować w ramach NFZ na przykład w MAK-MED Klinika Chorób Cywilizacyjnych przy ul. Błońskiej 18 w Wołominie. W Klinice jest też dostępnych kilka darmowych Programów Profilaktycznych, takich jak:

• Profilaktyka 40+ (dotyczy każdego obywatela od 40 r.ż.).

Aby wziąć udział w badaniu należy wypełnią ankietę i wygenerować skierowanie w Internetowym Koncie Pacjenta lub zadzwonią na Infolinię: 22 735 39 53, a następnie z wygenerowanym skierowaniem udać się na badania do MAK-MED Klinika Chorób Cywilizacyjnych

• Profilaktyka Chorób Układu Krążenia (dla osób od 35-65 lat, co 5 lat)  – aby wziąć udział w badaniach, wystarczy zgłosić się do swojego lekarza rodzinnego np. w MAK-MED. W innych miejscach Pacjenci mogą dodatkowo skorzystać z programów Ministerstwa Zdrowia takich jak:

• Profilaktyka Raka Piersi (dla kobiet w wieku 50-69 lat)

• Badań przesiewowych raka jelita grubego (dla osób w wieku 50-65 lat lub od 40 r.ż. jeśli w bliskiej rodzinie był nowotwór jelita grubego)

Szczegóły wymienionych oraz informacje o pozostałych programach profilaktycznych dostępne na stronie internetowej NFZ Ponadto, poza darmowymi badaniami i programami w MAK–MED. Klinika Chorób Cywilizacyjnych Pacjenci mogą skorzystać z komercyjnych porad lekarzy specjalistów takich jak: alergolog, diabetolog, ginekolog, reumatolog, endokrynolog, ortopeda, chirurg, kardiolog, ginekolog oraz wykwalifikowanych rehabilitantów, dietetyków oraz bada: USG, Holter, Doppler, Spirometria.

Więcej: 22 787 80 10,

www.mak-med.com.pl oraz

na Facebooku i Instagramie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj