Wołomin: Kupcy nieprzekonani

Wołomin: Kupcy nieprzekonani

Po środowym spotkaniu z burmistrzem, wołomińscy kupcy nadal nie są pewni tego, jak potraktuje się ich prośbę o umorzenie podatku, o którego istnieniu nikt wcześniej ich nie informował. Burmistrz puszcza oko w stronę kupców sugerując, że być może zaległe opłaty zostaną umorzone, ale wierzą w to tylko nieliczni.

Sprawę przysyłania przez urzędników wezwań do przedłożenia informacji o posiadanych nieruchomościach w Wołominie, w celu określenia wymiaru podatku od nieruchomości za pięć lat wstecz, cyklicznie otrzymują kupcy, wynajmujący lokale od miasta. Wyliczone stawki sięgają, w zależności od wielkości lokalu, nawet kilkunastu tysięcy złotych. „Najemca lokalu użytkowego, znajdującego się w budynku będącym własnością Gminy Wołomin ma obowiązek uiszczenia podatku od nieruchomości” – argumentują władze miasta. Problem w tym, że o konieczności płacenia podatku od nieruchomości, której nie są właścicielem, wołomińscy kupcy nie mieli pojęcia, a miasto nigdy ich tym nie informowało. Nagłe wezwania do zapłaty, opiewające na ogromne kwoty, to dla przedsiębiorczych mieszkańców miasta wielki cios, nic dziwnego więc, że postanowili zebrać się i wspólnie odwiedzić burmistrza w urzędzie. Od chwili publikacji artykułu w Wieściach, odbyły się dwa spotkania w tej sprawie. Na ostatnim zapadła decyzja, która według słów burmistrza – ma podążać w kierunku umorzenia opłaty.

W środowych rozmowach uczestniczyło 15 kupców, burmistrz, prezes Przedsiębiorstwa Komunalnego i urzędnicy. Burmistrz Ryszard Madziar przyznał, że podpisując umowę najmu gminnych lokali faktycznie kupcy mogli nie zostać poinformowani o konieczności płacenia podatku od nieruchomości. Zaproponował więc, by złożyli indywidualne wnioski o umorzenie należności. Jak sugerował, zaległości mogą być umorzone w całości lub w części, mogą też być rozłożone na raty. (…)

Więcej na łamach Wieści.

kupcy woł (2)

(7) Comments

 1. SN

  Komuś się wydaje, że robi z siebie rycerza-wybawcę na białym koniu, ale tak naprawdę robi z siebie idiotę najwyższej próby. Stanowisko nie jest chyba warte takiego poświęcenia. Może "rycerz" stracił poczucie rzeczywistości?

 2. aborygen

  To samo dzieje się z wywozem śmieci, właśnie dowiedziałem się że mimo podpisanej umowy z MZO na wywóz nieczystości z posesji, muszę podpisać drugą umowę na wywóz nieczystości z prowadzenia działalności gospodarczej, mimo iż zlokalizowana jest ona w miejscu zamieszkania, czyli będę miał dwie umowy z tego samego miejsca, mało tego muszę zapłacić zaległość od lipca 2013 roku, ponieważ wtedy rada miasta uchwaliła ustawę.

  1. A.

   Nie wiem czy dobrze rozumiem, ale... Czy z tytułu prowadzonej działalności wytwarzane są śmieci? Tzn. Czy działalność nie jest świadczona w terenie lub w siedzibie innej firmy np.Na podstawie umowy agencyjnej? Jeśli tak to z czego wiem można złożyć deklarację zerową z uzasadnieniem... Chyba, że działalność jest ewidentne prowadzona w miejscu zamieszkania to chyba się nic nie wywalczy...

   1. SN

    Jeśli działalność powoduje powstanie odpadów specjalistycznych, to dodatkowo trzeba mieć zapewniony odbiór odpadów przez wyspecjalizowaną firmę. Obowiązujące przepisy mają zapewnić obywatelom życie w czystym ekologicznie otoczeniu, ale nasza władza zdaje się dokładać wszelkich starań, żeby Wołomin stał się doliną śmieciową.

   2. aborygen

    Właśnie działalność prowadzę na terenie miejsca zamieszkania i nic nie wywalczę niestety. Trochę jest to chore, no ale cóż, kasa jest kasa i tyle.

 3. xyz

  Kupcom, których chcą lokalne urzędasy oskubać radzę nie iść w proponowane przez Pana Madziar ulgi w ich spłacie bo to doruzmiane uznanie, że istotnie posiadają zadłużenie z tytułu podatku od nieruchomości. Poza tym, jeżeli mnie pamięć nie myli to w sprawie podatku od nieruchomości urząd doręczenia decyzję i dopiero w moemencie jej doręczenia po stronie jej adresata powstaje obowiązek zapłaty podatku. Czy urząd za porzednie lata doręczył najemcom takie decyzje? Czy urząd nie zdawał sobie sprawy z tego, że we wsi Wołomin zwanej szumnie miastem funkcjonuje liczne grono takich kupców? Od strony taktyki przedwyborcznej to lokalnym funkcjonariuszom PIS-u i ich poplecznikom należy się jedynka, bo tak sprawać sprawę przed wyborami potrafią tylko oni (vide sprawa Hofmana i spółki).

 4. młoda wołominianka

  a może to psikus prezesa PK w końcu prezesem jest już z 10 lat, wie skąd wieje wiatr i jak się ustawić

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *