Rutyna czy nie stosowanie procedur?

21

Piotr Szulc, były dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji w Wołominie w latach 2011-2014 rozmawia z red. Jakubem Pietrzakiem o możliwych przyczynach tragedii na pływalni.

Czy ratownicy pełniący dyżury na pływalni w Wołominie podlegają firmie zewnętrznej, czy są pracownikami etatowymi?

– Kiedy we wrześniu 2011 roku objąłem stanowisko dyrektora OSiR Wołomin zastałem na pływalni zewnętrzną firmę, zarządzającą ratownikami. Jakość tej usługi była bardzo niska: ciągłe zmiany kadrowe, brak doświadczenia ratowników i identyfikacji z miejscem zatrudnienia, niska kultura pracy. Zdarzyło mi się przyłapać ratowników na spaniu w pomieszczeniach odnowy biologicznej. Ponadto usługi tej firmy były stosunkowo drogie w porównaniu do jakości świadczonych usług. Przy pierwszej nadarzającej się okazji zakończyliśmy współpracę. Natychmiast zatrudniliśmy ludzi, nad którymi możliwy był nadzór bezpośredni. Byli to wysportowani i w większości doświadczeni ratownicy z powiatu wołomińskiego, znający się na swoim fachu. Wynagrodzenia też były na odpowiednim poziomie w stosunku do płac innych pracowników OSiR. Na bezpieczeństwie ludzi nie można oszczędzać. Dzisiaj system zatrudnienia pozostał, ale jakość pracy jak się okazuje, znowu pozostawia wiele do życzenia. (…)

Świadkowie zdarzenia mówili nam o tym, że ratownik poprosił przypadkowego mężczyznę, żeby szturchnął osobę przebywającą pod wodą, i tą osobą był właśnie Hubert. Chciał w ten sposób sprawdzić czy chłopak się rusza. Wydaje nam się to co najmniej dziwne.

– Jeśli rzeczywiście tak było, to jest to zachowanie skrajnie niedopuszczalne, a wręcz idiotyczne. Ratownik widząc, że ktoś jest pod wodą i się nie rusza, powinien do niej natychmiast wskoczyć i ratować człowieka. W takiej chwili liczą się właśnie cenne sekundy, które mogą być tymi najważniejszymi. Brak umiejętności podejmowania szybkich i trafnych decyzji oraz nieodpowiedzialność, może właśnie doprowadzić do czyjejś śmierci. To karygodne. Mam nadzieję, że ta tragedia w końcu przemówi do władz, że zarządzanie pływalnią to poważna sprawa, a zatrudnianie na stanowiskach osób o wątpliwych kwalifikacjach i kompetencjach może doprowadzić do kolejnego nieszczęścia. To zawsze tylko kwestia czasu. (…)

Więcej na łamach Wieści.

http://www.e-kiosk.pl/index.php?page=titleissues&id_title=154563

https://www.egazety.pl/marpan/e-wydanie-wiesci-podwarszawskie.html

21 KOMENTARZE

 1. Lans na trupach Piotra z wąsem. Tak jak PiS tańczył i tańczy na grobach ofiar katastrofy smoleńskiej, tak Piotr tańczy na ofierze na basenie. Skala inna mechanizm ten sam.
  Kapciowy Izabelli myśli że ktoś te jego bajania bierze poważnie.

 2. czujni obserwatorzy muszą zmieszać człowieka z błotem. Prawdę pisze to nie pasuje?

  Niech żyje Elisabetuniuniunia! Niuniusiuniunia! Urzędasiuniuniu! pisz w raz! Niech żyje!

  Pisała w raz pani od kotleta, wybitna pisarka, próbę pióra trenująca nad obierkami z bakłażana
  witajcie w naszej bajce dziąbastik zagra na fujarce, lud to sobie łyknie i będzie całkiem piknie, czy jakoś tak? Możem źle przytoczył ten wybitny periodyk.

  W bajkowej krainie to nie nieudolność ludzi doprowadziła do tragedii tylko jak to pisali gdzieś bo nurkowanie było?
  Po co komu prawda???? Co, że rodzina czyta te głupoty??? Ma być piknie.!!! Trzeba coś wymyślić… bujdę???

  Nie ma obsadzonej zmiany??? Rozdajcie baloniki i niech się lud cieszy i klaszcze!!!
  Przecież żyjemy w bajce!!!
  Jak się komuś nie podoba to wypad, bo tu nie ma dyskusji, słuchania tylko tak ma być i koniec. Bajka, Bajeczka.

  Machina propagandy koła w ruch. Na inwestycje nie ma. Co za problem. Aby na gazetki i foteczki starczyło.
  Złe ludzie wszystko chcą zepsuć, jakie one złe, my takie dobre gazetke wam damy poczytajcie. Papier wszystko przyjmie. Witajcie w naszej Bajce!

  Biletów miało nie być, płakała bidula po forach jaka ona dobrotliwa i co kolejna ściema wyszła??? Malutkie nagięcie rzeczywistości jeszcze nikomu nie zaszkodziło a ile politycznego kapitału można zbić!

  Telewizornie sobie uruchomimy. Będziemy pokazywać jak nad wysypiskiem pierwszy żonkil zakwitł.
  Niech lud patrza i widzi. Dobre rzeczy robią. Pikne. Żonkil zakwitł na stercie bajzlu. Śmierdzi a on rośnie!
  Klakierów pokażemy, niech patrzają ludzie. To nasze klakiery na naszych podatkach wykarmione!
  Darmozjady gotowe na fejsbukach dla paniusi czatować. Witajcie w naszej bajce!

  Dzień dobry Państwu. Tu wasza dobrodziejka, ptaszki dziś nakarmiła, dzwonek potarmosiła.
  Takie piękne i dobre rzeczy dzieją się.

 3. Takie pisowskie lansować się na trupach. Do tego wypowiadać się i wchodzić w kompetencje ratownika. Pana Szulca wszędzie pełno. Brakuje widać nowej posadki na koszt państwa…

  Z resztą z funkcją dyrektora OSiR nie chce się do końca pożegnać prowadząc do dziś fikcyjny profil na facebook pod nazwą Huragan Wołomin, często mylony przez internautów z właściwym fanpejdżem Ośrodka Sportu i Rekreacji Huragan Wołomin…

 4. Nokturn dzwonny

  Kiedy przyjdą podpalić dom
  Ten, w którym mieszkasz – Wołomin.
  Kiedy wytną już wszystko w pień
  I postawią kolejny komin
  Ty ze snu podnosząc skroń
  Stań u drzwi: WELCOME HOME!!!!
  Nam nie trzeba wcale rozwoju
  My wolimy kupę gnoju.
  Obsadzimy ją pięknie różami
  Zasiedlimy wróżkami, elfami.
  Zlikwidujemy wszystkie szkoły
  Niech rozum już nikogo nie boli.
  Potem z Lovely fairy staniemy
  I pięknie wódarce podziękujemy.
  Za te lata regresu miasta
  Gdy rządziła nami baranów kasta.

  A gdy miną już lata młodości
  I siwy włos na skroni zagości
  I wnuk cię zapyta: Dziadku,
  Po co dzwon dostaliśmy w spadku.
  Ty odpowiesz, choć złość ściska gardło
  Miał bić na trwogę, ale serce odpadło.

  • Bardzo dobrze podsumowane! ”Obserwator” od siedmiu boleści ….. cale szczęście lewactwa coraz mniej’ wykruszają sie na dobre.

 5. Tak obiektywnie patrząc na tą sytuację to wydaje mi się że wina jest gdześ po środku, szkoda chłopaka ale powinien zgłosić fakt nurkowania do ratownika , chociaż nie wiem jakie są procedury, Może wtedy ratownik zamiast siedzieć ze słuchawkami w uszach bardziej zaangażował by się w swoją pracę. A co do pana Piotra to znany jest z podchytywania tematów na których mógłby coś ugrać dla swojego wizerunku, taki już jest.

  • U kogo ugrać? Niby u Radwan? dobre żarty. Ona nie ceni fachowców a le za to zatraciłą sie bezprzecznie i tkwi w kałowcach czy też Pełowcach

 6. Dużo zrobił .Piotr Szulc powinien być starostą wołomińskim bo znamy jego osiągnięcia organizacyjne i w następnych wyborach do Rady Powiatu powinien wystąpić o mandat.

 7. Jakby się do czegoś nadawał to już by był gdzieś zatrudniony w jakiejś spółce skarbu państwa. Ale ponieważ zaniża i tak tak niski poziom ławki PiS to siedzi w Wołominie.

 8. Ludzie zdolni i błyskotliwi mający własne zdanie ,niepokorni rzadko awansują ,muszą się płaszczyć i być uległymi aby trafić do spółek i na wysokie synekury.

 9. Z tego co pamietam to pływalnia za jego rządów przynosiła dochód. Nikt przed nim ani po nim nie wypracował zysku. Tylko jedno jest niezrozumiałe. Komu to przeszkadzało? Do kultury fizycznej dokładało się zawsze a ten jak Obajtek przynosił dochody.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj