Jak co roku, tak i tym razem 14 sierpnia o godz. 21.00 w Ossowie odbył się Apel Poległych przy krzyżu upamiętniającym śmierć ks. Ignacego Skorupki. Nie każdy potrafił wykazać się z należnym umiarem, co wyraźnie potępił biskup warszawsko-praski. (…)
(…) Ich oczywiste milczenie i skromność nie mogą być usprawiedliwieniem dla opieszałości, nieskuteczności, skłócenia, braku współpracy. Ich wielkość musi być dla nas prawdziwym wzorem, za którym idą czyny, nie słowa. Łatwo jest mówić, rzucać słowa na wiatr. Ale to czyny weryfikują wartość składanych deklaracji. W tym miejscu, od trzech lat, przedstawiciele polskiego rządu – ministrowie obrony narodowej – składali i potwierdzali zobowiązanie wybudowania Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 roku i otwarcia go w 100. rocznicę bitwy. Tak się nie stało. Państwo, które nie potrafi niezawodnie dotrzymywać słowa w sprawach najważniejszych, nie jest państwem, o które walczyli żołnierze Armii Ochotniczej. Jako burmistrz Wołomina od 6 lat wzywałam rządzących Polską słowami „Czas na Muzeum Bitwy Warszawskiej!” i jako samorząd robiliśmy wszystko, co w naszej mocy i kompetencjach, by to zadanie wspierać. Prezydencie, Premierze, Rządzie, Parlamencie, Samorządzie – musimy dotrzymywać zobowiązań w każdej z polskich spraw. Ale dzisiaj w szczególności musimy przypomnieć o tej jednej polskiej sprawie. Pomniku zwycięstwa Polski, ocalenia Europy. Jesteśmy go winni ojcom naszej wolności i niepodległości. Jesteśmy to winni naszym dzieciom i przyszłym pokoleniom – powiedziała burmistrz Elżbieta Radwan.
Zaraz po niej głos zabrał biskup diecezji warszawsko-praskiej Romuald Kamiński. Słuchając słów ks. biskupa miało się wrażenie, że kierowane były one głównie do burmistrz Wołomina.
– Siostry i bracia, zdajecie sobie sprawę, że nie w przypadkowym miejscu stanęliśmy. Rozumiem, że wszyscy rozumiemy, iż to zobowiązuje. Jesteśmy przy krzyżu. Tylko z krzyża płynie moc. Jeśli podziwiamy tamtych bohaterów, to ważmy słowa. Oni naprawdę wyszli z wiarą – zaapelował biskup Diecezji Warszawsko-Praskiej, a słowa te nagrodzono brawami. (…)
Więcej na łamach Wieści.
http://www.e-kiosk.pl/index.php?page=titleissues&id_title=154563
https://www.egazety.pl/marpan/e-wydanie-wiesci-podwarszawskie.html









