spot_img
Strona główna Blog Strona 217

Jednorazowe odszkodowanie za wpadek przy pracy

0

Co to jest wypadek przy pracy?

Wypadek przy pracy jest to zdarzenie nagłe wywołane przyczyną zewnętrzną powodujące uraz lub śmierć. Dochodzenie roszczenia za wypadek przy pracy przysługuje jeżeli wydarzył się on:

  • podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika zwykłych czynności lub poleceń́ przełożonych;
  • podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika czynności na rzecz pracodawcy, nawet bez polecenia;
  • w czasie pozostawania pracownika w dyspozycji pracodawcy w drodze między siedzibą pracodawcy a miejscem wykonywania obowiązku wynikającego ze stosunku pracy;
  • w czasie podróży służbowej;
  • podczas szkolenia w zakresie powszechnej samoobrony;
  • przy wykonywaniu zadań zleconych przez działające u pracodawcy organizacje związkowe.

Zdarzenie nagłe – w orzecznictwie przyjęto, że jest, to zdarzenie którego czas trwania nie przekracza jednej dniówki roboczej. Wobec tego zdarzeniem nagłym może być kilkusekundowe zdarzenie jak i kilkugodzinne oddziaływanie czynników niebezpiecznych na pracownika.

Zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną – czyli taką, która nie wynika z wewnętrznych właściwości organizmu człowieka. Przyczyną zewnętrzną może być: narzędzie pracy, siła przyrody, praca i czynność samego poszkodowanego, działanie lub zaniechanie innych osób.

Należy pamiętać, że nie będzie wypadkiem przy pracy ulegnięcie wypadkowi w czasie załatwiania prywatnych spraw pracownika – nawet jeśli sprawy te za zgodą pracodawcy załatwiał w godzinach pracy (tak Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 14 stycznia 1997r w sprawie II UKN 47/96

Obowiązki pracownika i pracodawcy po wypadku przy pracy

W zasadzie po stronie pracownika ( o ile pozwala mu na to stan zdrowia) występuje jedynie obowiązek niezwłocznego powiadomienia pracodawcy o zaistniałym zdarzeniu.

Szerszy jest zakres obowiązków pracodawcy. Przede wszystkim pracodawca powinien zapewnić pierwszą pomoc, i wysłuchać wyjaśnień pracownika. W dalszej kolejności pracodawca powinien: zabezpieczyć miejsce zdarzenia m.in. poprzez uniemożliwienie wkraczaniu w miejsce zdarzenia osób postronnych; zabezpieczyć maszyny i inne urządzenia techniczne.

Pracodawca powinien również zawiadomić inspektora pracy i prokuratora jeżeli zdarzenie dot. wypadku śmiertelnego, ciężkiego uszkodzenia ciała lub nastąpił wypadek zbiorowy.

Świadczenie dla pracownika

Z tytułu wypadku przy pracy pracownik, może dochodzić jednorazowego odszkodowania z ZUS. ZUS wypłaca odszkodowanie jeżeli pracownik doznał stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu. Uszczerbki te zostały określone przepisami, których definicje wskazują, że stały uszczerbek na zdrowiu to naruszenie czynności organizmu, które nie rokuje poprawy np. utrata palca, niedowład ręki. Długotrwały uszczerbek zostanie orzeczony, jeżeli wypadek przy pracy spowodował utratę sprawności organizmu na okres przekraczający 6 miesięcy.

Wysokość jednorazowego odszkodowania uzależniona jest od określonego przez lekarza orzecznika ZUS procentowego uszczerbku na zdrowiu. Obecnie za 1 % uszczerbku na zdrowiu obowiązuje stawka 757 zł.

Kancelaria Longus Ordo to specjaliści w dziedzinie odszkodowań, Wołomin ul. Kościelna 5/7

Powraca kontrowersyjny pomysł na centrum miasta

5

W 2017 r. informowaliśmy o pomyśle dewelopera na budowę wieżowców w centrum Wołomina. Jak pisaliśmy, miały one mieścić się na niewielkiej działce pomiędzy istniejącym osiedlem 4-piętrowych bloków, co wywołało protesty okolicznych mieszkańców. W efekcie burzliwych spotkań radni odrzucili ten pomysł, a burmistrz obiecała konsultacje. Jest rok 2019 i temat znów wraca.

W wielkim skrócie: część działki o pow. 0,95 ha, usytuowanej pomiędzy blokami należy do dewelopera, który chciałby wybudować na niej bloki. Problem w tym, że od 2005 r. dla tego terenu ustalono następujące przeznaczenie: administracja, służby publiczne i jednostki celu publicznego (zwł. szkoła). Bloków budować więc nie można. Przez środek terenu, na swojej działce o powierzchni 2 tys. m2 gmina planuje wybudować przedszkole z symbolicznym placem zabaw. Reszta miałaby zostać „uwolniona”, wedle życzenia właściciela. (…)

Dziś mieszkańcy zdania nie zmienili i dowiedziawszy się o ponownej próbie zmiany planu dla terenu pomiędzy ulicami: Lipińska, Legionów, Wiejska i Prądzyńskiego w Wołominie, obejmujących obszar działek ewidencyjnych o numerach 265/5, 285/3, 286/3, 287/1, 288/2, 288/3, 289/2, 289/3, 290/2, 291/2, 292/2, 293/2 z obrębu 28 w Wołominie -przypominają o problemach tej części miasta, pisząc pisma do urzędu. „(…)chcemy zwrócić uwagę, że obszar tego osiedla już teraz jest pozbawiony drzew, które zostały wycięte m.in. w trakcie budowy ul. Traugutta. Ten rejon miasta przypomina betonową pustynię. W zamian zaoferowano mieszkańcom dużą liczbę miejsc parkingowych, które już w chwili obecnej (pomimo że nowo wybudowany blok nie jest zamieszkały) są zapełnione”. W innym fragmencie piszą: „Dodatkowym problemem będzie brak zieleni publicznej. Do rozstrzygnięcia jest również kwestia zacienienia wielu mieszkań w związku z budową 5/8 kondygnacyjnych budynków. Niesie to ze sobą ryzyko obniżenia wartości okolicznych nieruchomości. Ponadto wskazujemy, że planowana ewentualna zabudowa o wysokości 8 kondygnacji nie pasuje do charakteru okolicy omawianego obszaru, całkowicie zaburzając jego ład przestrzenny. Średnia wysokość okolicznej zabudowy oscyluje wokół 4-5 kondygnacji, a w obszarze analizy wynikającej z przepisów o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym jest nawet mniejsza i wynosi 3 kondygnacje. W związku z powyższym lokowanie obiektów 8-kondygnacyjnych będzie burzyć ład przestrzenny” – czytamy w pismach. (…)

Więcej na łamach Wieści.

http://www.e-kiosk.pl/index.php?page=titleissues&id_title=154563

https://www.egazety.pl/marpan/e-wydanie-wiesci-podwarszawskie.html

Podali MON czarną polewkę

7

Nie tak wyobrażali sobie swoją czwartkową wizytę w Wołominie przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej, którzy przyjechali, by przekonać gminę do udostępnienia działki w Ossowie. Na tym terenie MON chce wybudować pawilon z multimedialną ekspozycją i Ogrodem pamięci. Aby jednak na stulecie Bitwy Cudu nad Wisłą zaprezentować Ogród i chociaż mury pawilonu, zgoda gminy potrzebna jest natychmiast. Srodze się zawiedli, bo radni klubu Pozytywny Wołomin zdjęli przygotowaną uchwałę z sesji. (…)

Przedstawiciele inwestora nie mogli obiecać, że budynek będzie funkcjonował już w setną rocznicę Bitwy Warszawskiej, ale jak powtarzali, to właśnie ta rocznica napędza inwestycję, która będzie realizowana najpierw w części – a za kilkanaście lat, także w całości.

Pomysłu MON bronili na sesji starosta wołomiński i radni opozycji. – Jeśli tego nie zrobimy teraz, to boję się pomyśleć co to będzie jak minie stulecie – przekonywał radnych koalicji starosta Adam Lubiak dodając: – Czasu już nie ma na zastanawianie się.

Mimo wszystko radni klubu Pozytywny Wołomin, większością głosów postanowili wycofać uchwałę, powołując się na potrzebę szerokich konsultacji z samorządowcami i mieszkańcami, które miałyby się odbyć… w oddalonym o kilkadziesiąt kilometrów od Ossowa Pałacu w Chrzęsnem. (…)

Więcej na łamach Wieści.

http://www.e-kiosk.pl/index.php?page=titleissues&id_title=154563

https://www.egazety.pl/marpan/e-wydanie-wiesci-podwarszawskie.html

Jak sprawiedliwie naliczać opłaty?

0
dav

W grudniu ubiegłego roku Rada Miasta Ząbki uchwaliła aktualnie obowiązujące stawki opłaty śmieciowej. Tym samym, od marca 2019 r. gospodarstwa domowe w Ząbkach płacą miesięcznie 68 zł za odpady segregowane oraz 136 zł za odpady niesegregowane. Przypomnijmy, że podczas uchwalania nowych, wyższych opłat, radni zastanawiali się także nad propozycją rozliczania śmieci proporcjonalnie do zużycia wody. Ostatecznie postanowiono jednak ten temat odłożyć na później. W maju ząbkowska rada miejska znów pochyliła się nad sprawą wyboru najlepszej metody naliczania opłat za odbiór odpadów. Jaką podjęto decyzję?

Wiele osób zwracało uwagę na to, że nowa metoda naliczania opłaty śmieciowej jest wyjątkowo niekorzystna dla samotnych mieszkańców Ząbek. Nieważne bowiem ile osób liczy dane gospodarstwo domowe, zarówno rodziny wielodzietne, jak i samotne osoby starsze płacą miesięcznie taką samą kwotę opłaty (68 zł/136 zł). Radni postawili sobie więc za cel znalezienie takiej metody naliczania opłat, która będzie sprawiedliwa dla wszystkich mieszkańców. Podczas odbywającej się 29 maja sesji Rady Miasta Ząbki poddano pod dyskusję kilka propozycji naliczania stawek. Pierwsza z nich dotyczyła naliczania opłaty śmieciowej na podstawie średniego miesięcznego zużycia wody na danej nieruchomości. Kolejna zakładała wprowadzenie opłaty od każdej osoby zamieszkującej gospodarstwo domowe. Podczas pięciogodzinnej dyskusji próbowano więc ustalić wspólne stanowisko, ale okazało się, że nie jest to takie proste. – Jeżeli chodzi o gospodarkę odpadami, to nie jest tak, że my jako urząd nie podejmujemy działań. (…)

Więcej na łamach Wieści.

http://www.e-kiosk.pl/index.php?page=titleissues&id_title=154563

https://www.egazety.pl/marpan/e-wydanie-wiesci-podwarszawskie.html

Schodki na peron – sprawa rangi państwowej

11

„Po wielokrotnych moich interwencjach, wreszcie jest konkret – wybrano wykonawcę w ramach postępowania na wykonanie schodów do peronu na stacji Wołomin. Roboty w terenie powinny ruszyć lada moment. Wielkie podziękowania dla ministra Andrzeja Adamczyka, dyrektora Macieja Michałowskiego, dyrektora Tomasza Rurki oraz PKP PLK S. A” – to poniedziałkowy wpis radnej sejmiku wojewódzkiego Katarzyny Lubiak. (…)

I choć wszystkie strony sporu o schodki mają na poparcie swoich racji tysiące papierów z milionem pieczątek, to i tak od lat, każdego dnia mieszkańcy podróżujący pociągiem mieli do wyboru: albo przeciskać się pod barierkami, albo bez żadnego sensu pokonywać długą rampę dla niepełnosprawnych. (…)

Więcej na łamach Wieści.

http://www.e-kiosk.pl/index.php?page=titleissues&id_title=154563

https://www.egazety.pl/marpan/e-wydanie-wiesci-podwarszawskie.html

Parking za rok

0
dav

Parking Parkuj i Jedź przy stacji PKP Kobyłka ma być wykonany w połowie 2020 r. W ramach tego zadania, realizowanego przy dofinansowaniu Funduszy Europejskich, wykonanych zostanie ponad 250 miejsc postojowych (w tym 11 dla osób niepełnosprawnych) i 96 stojaków dla rowerów z zadaszeniem. Zarezerwowano również obszar przeznaczony pod lokalny handel. Pod koniec kwietnia Urząd Miasta Kobyłka ogłosił przetarg na budowę parkingu Parkuj i Jedź PKP Kobyłka. Po otwarciu ofert okazało się, że najniższą kwotę (6,2 mln zł) zaproponowały Warszawskie Przedsiębiorstwo Mostowe MOSTY sp. z o.o. i Budownictwo Spółka Komandytowa. Ponieważ miasto zamierzało przeznaczyć na tę inwestycję 5,9 mln zł, trzeba było dokonać przesunięć w gminnym budżecie. Zgodnie z założeniami parking ma się składać z trzech odcinków: (…)

Więcej na łamach Wieści.

http://www.e-kiosk.pl/index.php?page=titleissues&id_title=154563

https://www.egazety.pl/marpan/e-wydanie-wiesci-podwarszawskie.html

Bunt w parafiach?

2
Jak informują nas Czytelnicy z Zielonki, Kobyłki czy Wołomina, w ich parafiach, na
niedzielnych mszach św. księża nie zdecydowali się odczytać listu Rady Stałej Konferencji
Episkopatu Polski „Wrażliwość i odpowiedzialność”. Na podobny akt swoistego
nieposłuszeństwa wobec biskupów zdecydowało się też wiele parafii w całej Polsce. Do
sprawy odniosła się Kuria Diecezji Warszawsko-Praskiej, odpowiadając Wieściom cyt.
„Kwestia odczytywania listów pasterzy Kościoła w Polsce będzie poruszona podczas
najbliższego spotkania z proboszczami. Zostanie przypomniany obowiązek przekazywania
słów biskupów do wiernych.”
List Episkopatu, przepraszający za przypadki pedofilii w Kościele i deklarujący pomoc
ofiarom księży, dopuszczających się takich przestępstw w przeszłości i dziś, miał być
odczytany we wszystkich parafiach całej Polski. Okazuje się jednak, że wielu księży i
proboszczów nie tylko nie zdecydowało się na przeczytanie pisma, skierowanego do
wiernych, ale nawet nie poinformowało o jego publikacji. Dlaczego?
Zapytani o sprawę księża różnie interpretują takie zachowanie. Prosząc o anonimowość jedni
tłumaczą się faktem, że nie utożsamiają się z jego treścią bo temat pedofilii w Kościele jest
wyolbrzymiany, a inni – że to nie oni, a biskupi brali udział w tuszowaniu przypadków
pedofilii. (…)
Więcej na łamach Wieści.
http://www.e-kiosk.pl/index.php?page=titleissues&id_title=154563
https://www.egazety.pl/marpan/e-wydanie-wiesci-podwarszawskie.html

Cięcia etatów w szkołach?

0
25 kwietnia Skład Orzekający Regionalnej Izby Obrachunkowej w Warszawie, po
przeanalizowaniu przedłożonego przez Burmistrza Wołomina sprawozdania z wykonania
budżetu Gminy Wołomin za 2018 rok zaopiniował negatywnie sprawozdanie z wykonania
budżetu gminy Wołomin za 2018 rok. „Wcześniejsze wydatkowanie środków stanowi nie
tylko naruszenie w/w przepisów ustawy o finansach publicznych, ale także wypełnia
znamiona naruszenia dyscypliny finansów publicznych” – czytamy w opinii RIO. O jakich
środkach mowa?
(…) deficyt budżetu nie został sfinansowany tylko źródłami zaplanowanymi w budżecie,
czyli kredytami i pożyczkami oraz wolnymi środkami, lecz również innymi źródłami, tj.
subwencją oświatową, przeznaczoną na styczeń roku następnego, co stanowi naruszenie art.
217 ust.2 pkt 2,3 i 6 ustawy z dnia 27 sierpnia o finansach publicznych. Ponadto
wydatkowanie w grudniu części subwencji oświatowej przeznaczonej na styczeń roku
następnego narusza również art.211 ust.1 w związku zart.44 ust.1 pkt. 2 i ust. 2 ustawy o
finansach publicznych. (…)
Dla Wieści sprawę komentuje m.in. były przewodniczący kom. edukacji RM Adam Bereda:
„(…) Obecnie sytuacja jest jeszcze gorsza i wg moich szacunków brakuje ok. 8 mln zł na
zadania oświatowe. Teraz zaczyna się gorączkowe szukanie tej brakującej kwoty. Prognozuję
cięcie etatów w szkołach, wydatków na pomoce materiałowe, szkolenia oraz zajęcia
dodatkowe. Niestety, ale nawet to nie wystarczy. Ratunkiem dla Gminy może być zwiększona
subwencja oświatowa, ale ona i tak nigdy nie pokrywała pełni kosztów. Zwracałem uwagę

nowym radnym na ten problem, jednak euforia zwycięstwa przesłoniła im realną ocenę
sytuacji.”
Więcej na łamach Wieści.
http://www.e-kiosk.pl/index.php?page=titleissues&id_title=154563
https://www.egazety.pl/marpan/e-wydanie-wiesci-podwarszawskie.html

Ogrzewanie znów w górę!

0
Na czwartkowej komisji gospodarki i finansów, która odbyła się w siedzibie Zakładu
Energetyki Cieplej w Wołominie, radni usłyszeli od prezesa Królaka informację, że
mieszkańcy mogą spodziewać się w tym roku drugiej już podwyżki cen ciepła. Jak
relacjonują nam radni, zarząd ZEC myśli też o powołaniu kolejnej spółki, która zaciągnęłaby
kredyt na budowę kogeneracji. (…)
– Nie potrafił jednak odpowiedzieć jak to będzie funkcjonowało i jakie będą dodatkowe
koszty z tego tytułu. Przy okazji trzeba powołać przecież radę nadzorczą, zarząd itp.- dzieli
się wątpliwościami radny Janusz Mirowski.
Jeśli spółka ZEC wystąpi o nową, wyższą taryfę teraz, bardzo możliwe, że uderzy ona
mieszkańców po kieszeniach już w nowym sezonie grzewczym. (…)
Więcej na łamach Wieści.
http://www.e-kiosk.pl/index.php?page=titleissues&id_title=154563
https://www.egazety.pl/marpan/e-wydanie-wiesci-podwarszawskie.html

Muzeum w Ossowie: Czas nas goni!

0
Wydaje się, że na polach ossowskich właśnie rozpoczęła się kolejna bitwa – tym razem walka
z czasem. Do setnej rocznicy Cudu nad Wisłą pozostał rok, a hucznie obiecywanego przez
byłego ministra MON Antoniego Macierewicza muzeum jak nie ma, tak nie będzie.
Wszyscy pamiętamy sierpniową wizytę w Ossowie ówczesnego ministra MON, który w
obecności wniebowziętych samorządowców, rekonstruktorów i zaproszonych gości
zadeklarował, że w 2020 roku na polach w Ossowie powstanie warte 80 mln zł Muzeum
Bitwy Warszawskiej 1920 r. – Panie ministrze, gdybym był kobietą to bym cię ucałował, bo
naprawdę to co robisz dla tej społeczności i narodu polskiego to jest wspaniałe – cieszył się
ówczesny starosta, a szczęśliwa burmistrz Wołomina z tej okazji zrobiła sobie z ministrem
sesję zdjęciową, trzymając dumnie w ręku podpisany list intencyjny. Tak było dwa lata temu.
Kończy się maj 2019 r. a na ossowskich polach wciąż beztrosko biegają zające, wieczorem
śpiewają świerszcze, bujnie rośnie trawa, a życie płynie bardzo leniwie. (…)
Zarówno płk Dariusz Maciąg – dyrektor Departamentu Infrastruktury MON, jak i dyr.
Muzeum Wojska Polskiego dr Adam Buława bardzo szczerze opowiedzieli o realnym stanie
prac nad tą inwestycją przyznając, że na koncepcję ogromnego muzeum na razie brakuje
środków. W zamian obiecano budowę pawilonu z usytuowanym przed nim Ogrodem pamięci
poległych. Problem w tym, że najpewniej nie będzie gotowy na pełną rocznicę ossowskiej
bitwy. (…)
Więcej na łamach Wieści.
http://www.e-kiosk.pl/index.php?page=titleissues&id_title=154563
https://www.egazety.pl/marpan/e-wydanie-wiesci-podwarszawskie.html