spot_img
Strona główna Blog Strona 205

Swoje trzeba odstać

1
dav

Na początku października w Szpitalu Powiatowym w Wołominie rozpoczął się długo wyczekiwany remont wind i głównej klatki schodowej. Póki co, udało się wymienić jedną z przestarzałych wind, ale nie polepszyło to zbytnio sytuacji pacjentów, którzy chcą szybko i bezstresowo dostać się na badania.

Trzeba przyznać, że pomysł aby jednocześnie przeprowadzić remont głównej klatki schodowej i wind jest wyjątkowo niefortunny. Już przez prawie dwa miesiące pacjenci i pracownicy szpitala muszą zadać sobie nieco więcej trudu, chcąc dostać się na poszczególne oddziały. Na większość pięter można dojść korzystając ze schodów znajdujących tuż przy głównym wejściu do budynku. Wyjątek stanowi trzecie piętro, na którym umiejscowiony jest Oddział Ginekologiczno-Położniczy. Dotrzeć tam można jedynie windą. Co prawda jedna z wind została już wymieniona, ale żeby się do niej dostać trzeba wpierw swoje odstać. W miniony piątek (22 listopada) byliśmy świadkami kuriozalnej wręcz sytuacji, bowiem dojazd z parteru na trzecie piętro zajął nam około 30 minut.  (…)

Więcej na łamach Wieści.

http://www.e-kiosk.pl/index.php?page=titleissues&id_title=154563

https://www.egazety.pl/marpan/e-wydanie-wiesci-podwarszawskie.html

Problemy z kanalizacją – pomoc pilnie potrzebna

0
Udrażnianie Rur Warszawa Stankan

Kłopoty związane z niedrożną kanalizacją mają to do siebie, że pojawiają się w najmniej oczekiwanym momencie. Czasami oczywiście są efektem nagłej, niemożliwej do przewidzenia awarii, np. pękniętej lub zamarzniętej rury. W zdecydowanej większości przypadków to kwestia zaniedbań po stronie użytkownika i rezultat braku jakiejkolwiek konserwacji przez lata.

Co zrobić aby uniknąć awarii hydraulicznych?

Wzorową pracę instalacji sanitarnej zapewnia stosowanie kilku wydawałoby się prostych, ale często ignorowanych zasad:

  • stosuj sitka oraz siatki, które zapewnią między innymi ochronę przez włosami
  • unikaj wrzucania resztek pokarmowych oraz fusów po herbacie/kawie do odpływów kanalizacyjnych
  • nie wrzucaj do instalacji rzeczy, które są nierozpuszczalne albo trudno rozpuszczalne, jak np. chusteczki higieniczne, środki higieny intymnej itd.
  • regularnie przepłukuj odpływy sanitarne
  • regularnie czyść syfony
  • środki chemiczne do udrażniania rur, takie jak np. Kret czy Melt, jeśli już stosujesz, rób to także gdy wszystko działa
  • prewencyjnie, regularnie, wykonuj zlecaj wykonanie monitoringu kanalizacji

Awaria! Jak samemu poradzić sobie z udrożnieniem rur?

Pierwszy objawem, mówiącym o tym, że coś złego dzieje się z instalacją kanalizacyjną jest przede wszystkim wolniejszy odpływ wody. To znak, że należy podjąć kroki zaradcze, aby uchronić się przed awarią, która zapewne nastąpi wtedy, kiedy akurat najmniej się tego spodziewamy.

Można zacząć oczywiście od domowych sposobów takich jak użycie przepychacza sanitarnego, spirali do przepychania rur, albo środków chemicznych służących do rozpuszczania osadów organicznych zalegających w kanalizacji. O ile popularna i obecna w każdym domu „przepychaczka” raczej nie jest w stanie nic pogorszyć, o tyle sprężyny należy używać z wyczuciem i w składzie dwu-osobowym. Z kolei w przypadku używania specjalistycznych preparatów chemicznych należy pamiętać o zachowaniu należytej ostrożności. Zazwyczaj są to produkty silnie żrące i mogą powodować poważne oparzenia. Zwłaszcza osoby niedoświadczone, kobiety w ciąży i alergicy nie powinni ich stosować samodzielnie.

Udrażnianie rur – kiedy po pomoc do fachowca?

W sytuacji, gdy domowe metody zawodzą najlepiej jest zdać się na pomoc wyspecjalizowanej firmy. Na naszym terenie działa między innymi firma Stankan z Kobyłki, która oferuje profesjonalne usługi udrażnianie rur Warszawa oraz Pogotowie Kanalizacyjne. Zatrudnienie specjalistów od napraw kanalizacji, którzy dysponują specjalistycznym sprzętem to zazwyczaj nie tylko oszczędność czasu, ale również pieniędzy, gdyż samodzielne metody napraw są obarczone ryzykiem spowodowania dodatkowych usterek. Ekipa specjalistyczna na miejscu dokona oględzin i wstępnej diagnozy, a dopiero później zdecyduje jakich narzędzi i maszyn użyć, żeby usunąć awarię kanalizacji. Zależnie od potrzeb mogą wykonać monitoring kanalizacji, dokonać jej czyszczenia, albo udrożnić rury. Czasami przyczyną zatkania odpływu może być np. koszyczek od kostki toaletowej, a czasami może to być wina wieloletniego zbierania się różnych osadów. Każdy przypadek jest inny, dlatego pomoc fachowców bywa nieoceniona.

Radzymin: Podatki w górę

9

Żadna informacja dotycząca podwyżki z pewnością nie jest tą, na którą czeka mieszkaniec. Co ma jednak zrobić (nawet najbardziej sprawny samorząd), gdy obciążenie finansowe przekazywane przez władze centralną są znacznie wyższe niż wydolności finansowa małego samorządu? Jednym z wyjść jest właśnie podwyżka lokalnych podatków.

Nad tym trudnym tematem zastanawiali się w ostatnich dniach radni gminy Radzymin, uznając w głosowaniu, że optymalny wzrost to… 7 groszy na metrze

(…) Propozycje podwyżek złożone przez władze gminy w zasadzie znajdowały się w górnym – maksymalnym pułapie wzrostu, co jeszcze dodatkowo wzmogło dyskusję radnych. Władze zaproponowały, by stawki podatku od nieruchomości obowiązujące od stycznia 2020 roku na terenie gminy Radzymin wynosiły: (…)

Więcej na łamach Wieści.

http://www.e-kiosk.pl/index.php?page=titleissues&id_title=154563

https://www.egazety.pl/marpan/e-wydanie-wiesci-podwarszawskie.html

Jest pomysł, ale brakuje kasy

0

15 listopada w Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Ząbkach zorganizowało spotkanie z mieszkańcami, którego tematem były plany związane z zagospodarowaniem działki po dawnym Gazomontażu. Czy na terenie znajdującym się u zbiegu ulic Powstańców i Piłsudskiego powstanie centrum handlowe i nowa siedziba Miejskiego Ośrodka Kultury? (…)

Miasto i PWiK mają dość sprecyzowane plany i chcą aby na przedmiotowej nieruchomości został wybudowany nowoczesny obiekt handlowy z usługami publicznymi o powierzchni zabudowy około 6000 m2. – To ostatnie w południowych Ząbkach 15 tys. m2 gruntów, doskonale skomunikowany i położony obszar. To działka z którą można zrobić coś fajnego i należy ona do spółki komunalnej, czyli pośrednio do miasta Ząbki i może zostać wykorzystywana właściwie w dowolny sposób, nawet na śmieci, ale ten temat zostawmy – powiedział w imieniu PWiK Robert Świątkiewicz, radca prawny i radny Rady Miasta Ząbki, nawiązując tym samym do zapoczątkowanej niedawno przez cześć radnych dyskusji w sprawie ewentualnego rozszerzenia działalności PWiK o odbiór i transport odpadów.

– Nikt z nas nie myślał żeby zrobić tu coś związanego ze śmieciami. Ja tu teraz mam koparki pod oknami, które z samego rana się włączają, błyskają i nie mogę spać. Dzwoniłam do państwa, a państwo mówicie, że to jedyny utwardzony teren i one muszą tu stać do końca roku – wtrąciła oburzona mieszkanka. Po chwili wrócono jednak do tematu przewodniego. (…)

Więcej na łamach Wieści.

http://www.e-kiosk.pl/index.php?page=titleissues&id_title=154563

https://www.egazety.pl/marpan/e-wydanie-wiesci-podwarszawskie.html

Tajemnicza delegacja

8

Burmistrz Kobyłki udała się niedawno ze służbową wizytą do Turcji. W sprawozdaniach z działalności burmistrza, które przedstawiane są każdego miesiąca podczas sesji Rady Miasta Kobyłka, zabrakło jednak relacji z tego wyjazdu. O tym, że burmistrz Edyta Zbieć pojechała w celach służbowych do Turcji radni dowiedzieli się przypadkiem.

– Chciałem wrócić do poprzedniego sprawozdania z działalności burmistrza. Przed ostatnią sesją, na prośbę mieszkańców chciałem umówić spotkanie pani burmistrz z radnymi z rejonu Antolka i kilkoma mieszkańcami. Podczas jednej z rozmów telefonicznych sekretarka pani burmistrz poinformowała mnie, że pani burmistrz przebywa aktualnie na wyjeździe służbowym. Jeden z mieszkańców słyszał, że jest to wyjazd służbowy do Turcji.

Na ostatniej sesji w sprawozdaniu nie było takiej informacji, że pani burmistrz wyjechała na zagraniczny wyjazd. W związku z tym mam pytanie czy faktycznie był taki wyjazd? Ile kosztował, jakie wymierne korzyści przyniósł dla miasta i kto brał w nim udział? – zapytał radny Bartłomiej Jabłoński podczas odbywającej się w miniony poniedziałek sesji Rady Miasta Kobyłka.

– Dziękuję za to pytanie, sprawdzimy i odniesiemy się. Udzielimy stosownej odpowiedzi – odpowiedział wiceburmistrz Grzegorz Świętorecki w imieniu nieobecnej na sesji burmistrz Edyty Zbieć.

– Przepraszam ale pan burmistrz nie wie czy pani burmistrz była w Turcji czy nie? – zapytał zdziwiony radny Robert Denis.

– Ja w Turcji nie byłem – odparł wiceburmistrz miasta.

– No dobrze, ale czy pani burmistrz była? Czekam pół roku na odpowiedź na moje pytania wystosowane do pani burmistrz w sprawie spółki Kobyłka Dom. Mam wątpliwości czy taką odpowiedź dostaniemy, bo zastępca burmistrza nie wie co się dzieje i jakie są działania pani burmistrz i wyjazdy promujące gminę – dodał radny Robert Denis. (…)

Więcej na łamach Wieści.

http://www.e-kiosk.pl/index.php?page=titleissues&id_title=154563

https://www.egazety.pl/marpan/e-wydanie-wiesci-podwarszawskie.html

Kara za brak segregacji

1

Już niedługo kara za brak segregacji odpadów sięgnie czterokrotności stawki zasadniczej. O tym jak odnaleźć się w „śmieciowym labiryncie” dyskutują samorządy. W Radzyminie czas debaty minął i nastał czas decyzji (…)

Zapisano kilka sposobów na to, by obniżyć wspomniane koszta. Nad wypracowaniem dokumentu pracowano kilkanaście tygodni, wspierając się doświadczeniami innych samorządów, ale i nowatorskimi rozwiązaniami naukowców. Zaproponowano kilka istotnych zmian, wśród nich za najważniejsze uznano:

  1. Zmiany w częstotliwości odbioru odpadów z nieruchomości jednorodzinnych: odpady zmieszane w okresie od listopada do marca, będą odbierane co 3 tygodnie, lato – co 2 tygodnie. Odbiór odpadów szklanych co 6 tygodni, a mebli i innych odpadów wielkogabarytowych zamiast 2 razy w roku – tylko raz.
  2. Wydzielenie dodatkowej frakcji: popiół i żużel w okresie od października do kwietnia, odbierany będzie w osobnych, szarych workach. (…)

Więcej na łamach Wieści.

http://www.e-kiosk.pl/index.php?page=titleissues&id_title=154563

https://www.egazety.pl/marpan/e-wydanie-wiesci-podwarszawskie.html

Wołomińskie kominy pod okiem drona

2

Tylko w październiku tego roku wołomińska straż miejska przeprowadziła 35 kontroli gospodarstw domowych, monitorując substancje jakimi pali się w piecach. W tym czasie wypisano 12 mandatów na łączną kwotę 2300 zł. Kontrole teraz będą bardziej skuteczne, ponieważ w wyłapywaniu łamiących przepisy właścicieli „kopciuchów” pomaga funkcjonariuszom dron pomiarowy. (…)

– Dron daje pewność, że w danym gospodarstwie domowym palone są substancje zabronione. Dzięki temu możemy skuteczniej interweniować w domu mieszkańca, pobierając do badania próbkę podejrzanego „opału”. Takie działania to przede wszystkim oszczędność, ponieważ próbki oddawane do laboratorium rzeczywiście przeważnie zawierają substancje szkodliwe. Wcześniej było z tym różnie. Nie zawsze bowiem podejrzany kolor dymu z komina świadczy o tym, że w piecu znajduje się niedozwolone „paliwo” – tłumaczy Wieściom jeden z wołomińskich strażników. (…)

Więcej na łamach Wieści.

http://www.e-kiosk.pl/index.php?page=titleissues&id_title=154563

https://www.egazety.pl/marpan/e-wydanie-wiesci-podwarszawskie.html

Będziemy jeździć taniej?

52

Nadal ważą się losy dopłat do biletu metropolitarnego, które corocznie finansują swoim mieszkańcom między innymi gminy powiatu wołomińskiego. Gminy złożyły już pisemną deklarację co do kontynuacji dopłat, poza – jak informuje radny opozycji – gminą Wołomin. W tym temacie od kilku dni trwa ożywiona dyskusja na forach, a pytane o kontynuację dopłat władze gminy, milczą.

„Deklarację pisemną złożyły gminy Kobyłka i Zielonka a gmina Wołomin tylko ustnie zadeklarowała chęć kontynuacji programu. Potrzeba ,,akceptacji” pani Skarbnik, ale w sytuacji braku chętnych na zakup działki po starej oczyszczalni (-8,6 mln zł) budżet gminy znowu jest wywalony do góry nogami. To tyle z czwartkowego spotkania w UM Wołomin” – poinformował na forum radny Janusz Mirowski. Jego wątpliwości nie uspokajają żadne deklaracje władz Wołomina, przynajmniej na razie.

O przyszłość dopłat do biletu metropolitarnego zapytaliśmy kilka dni temu władze gminy. (…)

Więcej na łamach Wieści.

http://www.e-kiosk.pl/index.php?page=titleissues&id_title=154563

https://www.egazety.pl/marpan/e-wydanie-wiesci-podwarszawskie.html

Wspólnie w sprawie Metrobusa

0

Metrobus to dla mieszkańców Ząbek szansa na szybszy i bardziej komfortowy dojazd do Warszawy. Koncepcja połączenia szybką komunikacją autobusową miasta Ząbki, Targówka Fabrycznego oraz Elsnerowa z Dworcem Wschodnim w Warszawie ma coraz szersze grono zwolenników. Jednak zrealizowanie tej idei może okazać się dość karkołomne. (…)

– Zasadniczo nasza propozycja różni się od innych rozwiązań jedynie tym, że autobusy poruszają się po wydzielonych pasach na jezdni. (…) Smog i coraz większe korki wskazują, że nic nam się w tym kierunku nie poprawi dopóki nie rozwiążemy tego problemu systemowo, czyli wprowadzimy kolejną oś komunikacyjną, korytarz transportowy pośrodku obszaru, który jest między Warszawą a Ząbkami. Trasa szybkiej komunikacji autobusowej przebiega inaczej niż trasa tramwajowa jaka miała być zrealizowana od Dworca Wschodniego – powiedział pan Grzegorz, autor prezentacji i mieszkaniec Ząbek. Według propozycji, autobusy miałyby jechać z Dworca Wschodniego w Warszawie ul. Kijowską do ul. Zabranieckiej, a następnie skrótem przez ul. Chemiczną w kierunku ul. Nowoziemowita. W dalszej kolejności pojechałyby ul. Swojską do osiedla Wilno, a później ul. Bardowskiego do granicy z Ząbkami wprost na skrzyżowanie z ul. Różaną do ul. Szwoleżerów.

– Nowa trasa dla autobusów elektrycznych wpisuje się w pozytywne działania w tym rejonie, które spowodują że zmniejszy nam się smog i korki. Potężne, nowe osiedla w Rembertowie czy na Targówku też skorzystałyby z trasy. Można pod projekt Metrobusa podłączyć też inne trasy autobusowe. Ten temat to duże pole do działania i współpracy między województwem, powiatem, gminą i Warszawą, która nie chce wpuszczać na swój teren za dużo samochodów osobowych.

Liczymy na to, że jeśli nasze działanie zostanie rozpowszechnione, to wszyscy włodarze dookoła Ząbek, a przede wszystkim Warszawa, zgodzą się na realizację szybkiego środka transportu jakim może być Metrobus lub tramwaj. Jeśli chodzi o tramwaj, to mamy sygnały takie, że Tramwaje Warszawskie bardzo chętnie zbudują tego typu trasę, ale decyduje o tym m. st. Warszawa (…)

Więcej na łamach Wieści.

http://www.e-kiosk.pl/index.php?page=titleissues&id_title=154563

https://www.egazety.pl/marpan/e-wydanie-wiesci-podwarszawskie.html

Jaka była Zofia?

18

W 135.rocznicę urodzin Zofii Nałkowskiej u zbiegu ulic Legionów i Kościelnej w Wołominie odsłonięto instalację, składającą się z rzeźby przedstawiającej pisarkę, siedzącą przy stoliku z dwoma krzesełkami. Rzeźba naturalnej wielkości, usytuowana przy bibliotece imienia Z. Nałkowskiej ma być odtąd nową wizytówką miasta.

Figura pisarki, publicystki i polityk, związanej w pewnym okresie życia z Wołominem to projekt wymyślony przez Tadeusza Tymińskiego. Zebrawszy w ramach Wołomińskiego Budżetu Obywatelskiego 2019 wystarczającą liczbę głosów, zrealizował to, czym – miejmy nadzieję – miasto będzie cieszyło się przez długie lata. Koszt instalacji to 100 tys. zł.

W sobotnim, symbolicznym odsłonięciu pomnika-ławki wzięła udział między innymi liczna rodzina pisarki. Oto jak wspomina pisarkę (…)

Więcej na łamach Wieści

http://www.e-kiosk.pl/index.php?page=titleissues&id_title=154563

https://www.egazety.pl/marpan/e-wydanie-wiesci-podwarszawskie.html